Home Názory Slovenský týždeň: Skvelý Gombos udržal titul doma, prekvapila štvorhra

Slovenský týždeň: Skvelý Gombos udržal titul doma, prekvapila štvorhra

by Michal Pokrivka

Najväčšou udalosťou minulého týždňa bol určite domáci challenger v Bratislave, ktorý našim vyšiel veľmi dobre. Ziskom titulu ho zakončil Norbert Gombos.

Kužmová úspešnejšia vo štvorhre

Jediným slovenským želiezkom na hlavnom okruhu bola Viktória Kužmová. Ruskej ikone Marii Šarapovovej v 1. kole WTA International turnaja na Malorke úspešne vzdorovala v prvom dejstve. V tesnom tajbrejku však ukázala pevnejšie nervy sibírska rodáčka a v druhom sete už nedala čoraz nepresnejšej Viki žiadnu šancu.

Sympatická Slovenka si čiastočne napravila chuť vo štvorhre. So Švajčiarkou Belindou Benčičovou zaknihovali semifinále. Dostali sa doň najmä vďaka cennému triumfu nad elitným belgicko-čínskym tandemom Elise Mertensová/Čang Šuaj. O finále ich obrali Španielky María José Martínezová Sánchezová/Sara Sorribesová Tormová.

Gombos potešil hrou i výsledkom

Bratislavský challenger kategórie 90 na kurtoch Slovana disponoval rýchlou antukou, ktorá svedčala hráčom schopným tvoriť hru. Norbert Gombos je rozhodne jedným z nich. V každom zápase sa snažil diktovať tempo od základnej čiary, navyše si pomáhal nadštandardne servisom, čo nie je vždy samozrejmosť. V 2. kole nedal šancu Španielovi Ricardovi Ojedovi Larovi, následne zdolal Rakúšana Lucasa Miedlera, vo štvrťfinále v derby Jozefa Kovalíka. Bol to jeden zo zaujímavejších zápasov turnaja, v ktorom rozhodla úžasná efektivita Norbiho a zároveň výdatná pomoc podania v kľúčových momentoch.

V semifinále bol po trojsetovej dráme na nášho tenistu prikrátky aj Ind Sumit Nagal. V Norovom prípade nie je nič výnimočné, že keď sa rozbehne, je nezastaviteľný. Bol to aj prípad minulého týždňa. Vo finále sa síce proti Maďarovi Attilovi Balázsovi opäť nevyhol pár slabším pasážam, no v dôležitých chvíľach zo seba „vyžmýkal“ maximum a potvrdil, že na domácej pôde sa mu hrá dobre. Prvý titul od jesene 2017 bude určite vzpruhou do ďalších mesiacov.

Kovalík a Martin nesklamali

Jozef Kovalík sa po operácii zápästia vracia pomaly do formy. V 2. kole nedal veľa šancí Američanovi Sekoumu Bangourovi. V 3. kole zviedol obrovský boj s Bielorusom Vladimirom Ignatikom, ktorý na rýchlej antuke výrazne ťažil z dobrého servisu, Jojo však odolal mečbalom a napokon našiel cestu k víťazstvu. Spomínaná prehra s Gombosom bola predovšetkým výsledkom Norovej dobrej hry, nie Kovalíkovho zlého výkonu. Ak bude pokračovať v zlepšovaní a prežije najbližšie týždne v top 200, môže sa od jesene začať posúvať na pozície z vlaňajška.

Andrej Martin má mimoriadne nabitý program. Napriek tomu hral solídny tenis, príkladne bojoval a otočil v 2. kole duel proti Nemcovi Jeremymu Jahnovi aj v 3. proti Čechovi Adamovi Pavláskovi. Únava sa naplno prejavila vo štvrťfinále, v ktorom nestačil na spomínaného Nagala. Určite to nemožno vnímať tragicky, Andrej ukrojil tento rok poriadnu porciu pozícií, hrá stabilne a vzhľadom na náročnosť programu je aj štvrťfinále po dvoch obratoch pekný výsledkom.

Prepadák Kližana, trápenie Molčana, solídny Klein

Martin Kližan bol nasadenou jednotkou a najväčším favoritom turnaja. V 2. kole mu priemerný výkon stačil proti Nemcovi Lucasovi Gerchovi. Následne rozohral dobre súboj proti Nagalovi, ktorý tu čelil jednému Slovákovi za druhým. Od druhého setu to však bola z „Kližovej“ strany mizéria. Množstvo lacných chýb a nedostatočné zaujatie hrou vyústili do, bohužiaľ, zaslúženej prehry.

Lukáš Klein určite nesklamal. Na rozdiel od doteraz spomínaných krajanov musel začať ako nenasadený už v 1. kole, v ktorom zdolal bez straty setu Čecha Víta Kopřivu. Sympatický výkon podal následne aj proti Rakúšanovi Lucasovi Miedlerovi. Lukáš sa nebojí tvoriť, rád si chodí po finále údery na sieť, čo je nielen divácky atraktívne, ale aj dosť účinné. Škoda nevyužitých brejkbalov v treťom sete, rakúsky člen top 250 nebol lepším hráčom.

Alex Molčan je v kríze a v 1. kole nestačil na Nemca Sebastiana Fanselowa, ktorý nemal byť nezdolateľným súperom. David Juras nedosahuje kvality challengerových hráčov a v úvodnom kole uhral proti Izraelčanovi Benovi Pataelovi len tri gemy. Tomáš Vanko získal v jednokolovej kvalifikácii proti talentovanému Čechovi Michaelovi Vrbenskému iba jediný gem.

Príjemné prekvapenie vo štvorhre

Vo štvorhre bol veľkým favoritom Igor Zelenay hrajúci s Čechom Romanom Jebavým. V semifinále ich však zastavili neskorší belgickí šampióni Sander Gillé s Joranom Vliegenom. Vo štvrťfinále zmietli Igor s Romanom čisto slovenský tandem Ivo Klec/Dominik Šproch, pre ktorý je aj zvládnuté 1. kolo úspechom, keďže Ivo už prakticky nehráva a Dominik sa nikdy nepresadil na profesionálnej úrovni.

Príjemným prekvapením je finálová účasť mladíkov Lukáša Kleina a Alexa Molčana. Na druhej strane, obaja štvorhru vedia hrať. Alex v nej bol úspešný ako junior, Lukáš zas má výborné predpoklady vďaka dobrému podaniu a šikovnosti na sieti. Najmä víťazstvo vo štvrťfinále nad salvádorsko-mexickým párom Marcelo Arévalo/Miguel Ángel Reyes-Varela je cenné. Finále proti Gillému s Vliegenom našim nevyšlo, predovšetkým pre Alexa však môže byť finále aj vzpruhou pre singlovú kariéru.

Generálka na tráve našim nevyšla

Challenger kategórie 125 v anglickom Ilkley mali v programe Filip Horanský a Lukáš Lacko. Prvý menovaný nemal v úvodnom kole žiadnu šancu proti skvele servujúcemu Jamesovi Duckworthovi z Austrálie.

Lukáš začal víťazstvom nad Adriánom Menéndezom-Maceirasom zo Španielska, v 2. kole ho nevýrazná hra na riterne a dva slabšie gemy na servise stáli lepší výsledok i možnosť zabojovať o cenný skalp nenápadne napredujúceho Francúza Antoina Hoanga.

Čepelová zatienila na tráve Rybárikovú

Stotisícový ITF turnaj v anglickom Ilkley zaradili do programu Magdaléna Rybáriková a Jana Čepelová. Magda zdolala v pozícii nasadenej jednotky v 1. kole Švajčiarku Conny Perrinovú. Následne doplatila proti Brazílčanke Beatriz Haddadovej Maiovej na nízku efektivitu a výpadky v koncovkách setov. Pred Wimbledonom tak neoplýva optimálnou formou, ktorá by dovoľovala mať vysoké očakávania.

Janka začínala už v kvalifikácii, nakoniec to dotiahla až do semifinále. Srbka Ivana Jorovičová, Ruska Varvara Flinková ani Paraguajčanka Verónica Cepedeová Roygová neboli ľahké súperky, naša tenistka im však nepovolila ani set. Stopku jej vystavila pred bránami finále neortodoxne hrajúca Rumunka Monica Niculescuová, ktorá dokáže totálne „rozbiť“ súperkin rytmus.

V Starých Splavoch skoršie konce, ktoré môžu mať aj pozitívny vplyv

Rebecca Šramková natiahla víťaznú šnúru na 11 zápasov, keď zdolala v 1. kole 60-ky v českých Starých Splavoch domácu Jesiku Malečkovú. Následne ju zastavila iná Češka Denisa Allertová, ktorá bola v kľúčových momentoch efektívnejšia na riterne.

Podobný osud postretol na severe Čiech aj Kristínu Kučovú. Najskôr porazila Talianku Anastasiu Grymalskú, vzápätí ju stopla iná známa Češka Lucie Hradecká, ktorej delový servis bol aj na antuke až príliš účinný. Kika naopak nevyužívala podanie dostatočne a najmä po druhom sa dostávala do veľkých problémov. Pozitívom môže byť fakt, že mali dievčatá viac času na prechod z antuky na trávu, na ktorej ich čaká od zajtra wimbledonská kvalifikácia.

Chantal Škamlová nestačila vo finále eliminácie na Rumunku Gabrielu Talabovú. Alica Rusová podľahla už v 1. kole poľskému talentu Maji Chwaliňskej. Ema Bolebruchová nenašla recept na úvodnú prekážku v podobe Rusky Kamilly Rachimovovej. Debla skúšala Chantal po boku Kiky Kučovej, ale Taiwančanky Čen Pej-süan a Wu Fang-sien boli v 1. kole priveľké sústo.

Ďalší naši na ITF okruhu nezažiarili

Ďalšie ženy hrali výlučne na 25-tisícových akciách. Na antuke vo francúzskom Montpellieri zvládla Vivien Juhászová kvalifikáciu, v 1. kole hlavnej súťaže prehrala s domácou Harmony Tanovou.

Madridský hard prilákal tri Slovenky. Timea Jarušková uhrala po zvládnutej kvalifikácii 2. kolo, v ktorom ju zastavila kvalitná Turkyňa Cagla Büyükakcayová. Lauru Maluniakovú v eliminačnom finále nádejná Malťanka Helene Pellicanová. Na prvej kvalifikačnej prekážke v osobe Nemky Iriny Cantosovej Siemersovej skončila Lenka Stará. Laura zaknihovala aspoň finále štvorhry. S Japonkou Ange Oby Kadžuruovou v ňom podľahli Ruskám Poline Monovovej s Janou Sizikovovou.

Na antuke vo švédskom Ystade vypadla Viktória Morvayová po zvládnutej kvalifikácii v úvodnom kole. Postarala sa o to Despina Papamichailová z Grécka. Laura Svatíková mala vo finále eliminácie proti dánskej vychádzajúcej hviezde Clare Tausonovej minimum šancí.

Barbora Matúšová vzdorovala na antuke v talianskej Padove v 1. kole domácej nasadenej jednotke Deborah Chiesovej, ale vyhratý prvý set jej napokon nestačil. Tereza Mihalíková zašla na hard do amerického Denveru. Stále sa jej nedarí chytiť, oproti svojim juniorským rokom si podstatne menej pomáha servisom a v 2. kole tesne podľahla domácej Hayley Carterovej.

Na hardovú 15-ku do juhokórejského Gimčeonu zavítal Andrej Glváč. Druhé kolo preňho konečnou, o čo sa zaslúžil domáci Čeong Jeong-seok. Antukovú 15-ku v maďarskom Balatonalmádi zvolili Marek Semjan a Tomáš Líška. Skúsený Semjan prešiel elimináciou, ale následne ho vyradil domáci Gábor Borsos. Tomáš si vo finále eliminácie neporadil s iným Maďarom Gergelyom Madarászom.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

eight − three =