Home Názory Slovenský týždeň: Lacko a Gombos s veľkými míľnikmi

Slovenský týždeň: Lacko a Gombos s veľkými míľnikmi

by Michal Pokrivka

Lukáš Lacko a Norbert Gombos boli jednoznačne najsvetlejšími slovenskými entitami na okruhoch. Obaja zlomili negatívne série a dosiahli veľké úspechy.

Gombos na 16. pokus

Norbertovi Gombosovi neboli grandslamové kvalifikácie súdené. Doteraz nimi 15-krát neprešiel. Forma z posledných týždňov a množstvo tesných prehier neveštili zmenu. Ako to už býva, všetko sa obrátilo tak trochu znenazdajky. Na slávnom Wimbledone. Proti Francúzovi Glebovi Sacharovovi a Španielovi Danielovi Gimenovi-Traverovi stratil Norbi dovedna iba deväť gemov! Poriadnymi galejami si prešiel vo finále eliminácie. Proti Nemcovi Dominikovi Köpferovi bol dvakrát set dole, za stavu 1:2 i brejk dole a v rozhodujúcom dejstve trikrát dva fiftíny od prehry. Všetko ustál, čo môže byť správny impulz a prvý krok k tomu, aby začal zápasy o jednej-dvoch loptičkách strhávať na svoju stranu.

Ostatným našim sa nedarilo. Jozef Kovalík doplatil podľa predpokladov na triumf z popradskej antuky a jeho nulovú rozohratosť na tráve potrestal rakúsky matador Jürgen Melzer. Andrej Martin mal dobre rozbehnutý duel proti Kazachovi Alexandrovi Bublikovi, ktorý je úplne mimo formy, ale na neobľúbenej tráve mu hladko vyhratý prvý set nestačil.

Igor Zelenay s Ukrajincom Denisom Molčanovom skončili vo finále deblovej eliminácie na raketách Indov Srirama Baladžiho s Višnu Vardhanom, Viktória Kužmová s Ruskou Annou Kalinskou doplatili na nevyužívanie šancí proti čilsko-novozélandskému páru Alexa Guarachiová/Erin Routliffová.

Lacko žiaril v Eastbourne

Lukáš Lacko mal hrať pôvodne na turnaji ATP 250 v anglickom Eastbourne kvalifikáciu. Mal aj nemal. Rebríčkovo do nej zapadal, ale chcel dať prednosť príprave na Wimbledon. Keď sa však zmestil na poslednú chvíľu do hlavnej súťaže, skúsil to. A od zápasu k zápasu sa zlepšoval.

Treba priznať, že mal tentokrát aj veľmi prijateľný žreb. Na rozbeh Ekvádorčan Roberto Quiroz, potom síce turnajová jednotka, no Argentínčan Diego Schwartzman ešte na „živom povrchu“ nevyhral v kariére žiaden zápas. Otrepané klišé hovorí, „ak zdoláte nasadenú jednotku, stávate sa ňou vy“. Lukáš to potvrdzoval. Vo štvrťfinále nedal šancu Britovi Cameronovi Norriemu, v semifinále Talianovi Marcovi Cecchinatovi.

V týchto dvoch dueloch sa mi veľmi páčil. Umne využíval svoj kvalitný servis, plochými údermi k základnej čiare tlačil súperov do defenzívy. Najkľúčovejšie však boli riterny. Tie neboli nikdy Lukášova zbraň, ale v Eastbourne ich po druhých servisoch súperov posielal naspäť s výbornými parametrami dĺžky i razancie. Jednoznačne to rozhodovalo. Vo finále, žiaľ, narazil na typologicky odlišného súpera a pre seba aj najnepríjemnejšieho. Nemec Mischa Zverev forsíruje pri vlastnom podaní servis-volej, na príjme je to zas solídny obranár. Táto atypická kombinácia piešťanskému rodákovi vôbec nesedí. K dvojsetovej prehre prispel aj fakt, že zďaleka neservoval tak dobre ako v predošlých dueloch.

Filip Horanský sa tiež objavil v hlavnej súťaži hlavného okruhu. Na tráve v Antalyi zvládol kvalifikáciu, ale od Srba Dušana Lajoviča už veľa šancí nedostal.

Ženy v Eastbourne dieru do sveta neurobili

Magdaléna Rybáriková pricestovala na WTA Premier turnaj v Eastbourne ako finalistka z Birminghamu. Únava, strach z prípadného zranenia pred obhajobou wimbledonského semifinále viedli k tomu, že mdlý výkon proti Taiwančanke Sie Šu-wej predvádzala v 2. kole (na úvod mala voľný žreb) iba jeden set. Bolo by zbytočné kritizovať to, predčasne odstúpila neskôr aj jej finálová premožiteľka z Birminghamu Češka Petra Kvitová. Holt, posledné turnaje pred Grand Slamom sú také.

Dominika Cibulková si trochu spravila chuť víťazstvom v 1. kole nad nebezpečnou Ruskou Jekaterinou Makarovovou, ale proti Nemke Angelique Kerberovej už jej agresívne údery od základnej čiary strácali účinnosť.

Na ITF okruhu úspešná Šramková a Škamlovej zásadné rozhodnutie

Anna Karolína Schmiedlová, vedomá si toho, že na tráve dosahuje najhoršie výsledky, zvolila pred Wimbledonom ITF podujatie v anglickom Southsea. Príjemne prekvapila víťazstvom nad Rumunkou Monicou Niculescuovou, no výborne podávajúca a agresívna Britka Katie Boulterová bola následne priveľké sústo.

Poľský Toruň so svojím 25-tisícovým ITF turnajom prilákal viacero Sloveniek. Rebecca Šramková to dotiahla až do finále, ale nemá úplne dôvody na spokojnosť. Po hernej stránke pôsobila dosť nekonzistentne. Už vo štvrťfinále to mohla potrestať Michaela Hončová, ktorú však defenzívnejšie pojatie dostalo na pokraj síl a napokon pre kŕče vzdala. Ruska Ksenia Laskutovová nebola v semifinále taká ľahká korisť ako napovedá výsledok. Rebeccine výpadky napokon potrestala vo finále Češka Barbora Krejčíková.

Tereza Mihalíková, Laura Svatíková aj Chantal Škamlová skončili už v 1. kole. Poslednú menovanú, obhajkyňu titulu, to definitívne primalo k rozhodnutiu zamerať sa v ďalšej kariére na štvorhru.

V nevýrazných výkonoch pokračuje Vivien Juhászová. Dvadsaťpäťtisícový turnaj vo švédskom Bastade sa pre ňu skončil v 1. kole po prehre so Slovinkou Kajou Juvanovou. Rovnako dopadla na podobnom podujatí v nemeckom Stuttgarte Jana Jablonovská.

Viktória Surová aj debutantka v hlavnej súťaži profesionálnej akcie Eszter Méri vypadli na 15-ke v talianskom Tarvisiu v 1. kole. Rovnaká dotácia bola pripravená v Jablonci nad Nisou, kde neprešla cez prvú prekážku Timea Jarušková. Lepšie si počínala druhá tohtotýždňová novicka Klára Ondrejčeková, ktorá hrala 2. kolo 15-tisícového turnaja vo švajčiarskom Verbieri. Na 15-ke v Pardubiciach skončil Samuel Puškár v úvodnom kole na Čechovi Tomášovi Jirouškovi.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

10 + 16 =