Home Najdôležitejšie Slovenský týždeň: Fenomenálna Kužmová a viaceré menšie úspechy

Slovenský týždeň: Fenomenálna Kužmová a viaceré menšie úspechy

by Michal Pokrivka

Uplynulý týždeň bol bohatý na slovenské vystúpenia. Na najväčšej domácej akcii EMPIRE Slovak Open v Trnave zatienila všetkých Viktória Kužmová, no Slováci si menšie úspechy pripísali i mimo domácej pôdy.

Cibulková ukázala zlepšenie

Na antukovom WTA Premier 5 turnaji v Ríme si zo Sloveniek počínala lepšie Dominika Cibulková. V 1. kole bol síce jej výkon na míle vzdialený od dokonalosti, pri podaní na víťazstvo v zápase si kuriózne zranila ruku, no aj vplyvom motivácie od Mateja Liptáka a sile vôle napokon taliansku veteránku Francescu Schiavoneovú zdolala. Bolo však jasné, že s podobným výkonom nebude mať proti Ruske Marii Šarapovovej veľa šancí.

A Dominika svoju hru v 2. kole posunula o úroveň vyššie. Skvele sa pohybovala, v prestrelkách od základnej čiary bola dostatočne razantná, nechýbala jej dĺžka. Bývalú svetovú jednotku donútila podať maximálny výkon. V závere už to bol z Ruskinej strany tenis ako v časoch najväčšej slávy. Hoci naša tenistka prehrala, mala prsty v jednom z najlepších zápasov turnaja a jej výkon neskôr ocenila aj „Maša“, ktorá súperky nechváli často.

Magdaléna Rybáriková vypadla na rímskej antuke už v 1. kole. Rovnako ako pred týždňom v Madride sa o to postarala Britka Johanna Kontová. Magda nepodala vyslovene zlý výkon, ale cítiť, že jej antuka nesedí a jej reč tela nie je taká pozitívna, ako keď hrá turnaje na obľúbenej tráve či harde. Navyše, duel bol do veľkej miery o tom, koľko chýb robila súperka. A tá to na Slovenkine čopy vie, veď vyhrala všetky štyri duely 2:0 na sety.

V debli skončila piešťanská rodáčka tiež v 1. kole. S Lotyškou Anastasijou Sevastovovou nestačili na rumunsko-lotyšský tandem Sorana Cirsteová/Jelena Ostapenková.

Kužmová dobyla stovku vo veľkom štýle

Toľko sa toho v posledných týždňoch popísalo o útoku na top 100. Viktória Kužmová si triumfálny prienik medzi elitu nechala na domácu pôdu. Ukázala svoju univerzálnosť a na antuke vyhrala svoj najväčší turnaj kariéry – 100-tisícový ITF EMPIRE Slovak Open v Trnave. Od 1. kola hrala perfektný tenis. Skvele servovala, riternovala a vo výmenách dokázala neustále diktovať tempo. Navyše, čoraz častejšie sa v jej hre objavujú aj správne zapojené dropšoty a prechody na sieť. K tomu neustále omieľaná mentálna odolnosť a Viki je už dnes jasnou adeptkou na príslušnosť k top 50.

Rozobrané na drobné – v Trnave od nej nedostali veľa šancí Tunisanka Ons Jabeurová, Američanka Madison Brengleová ani Švédka Johanna Larssonová. Potom to už bol boj. S dobre hrajúcimi súperkami i stupňujúcou sa únavou. V semifinále zvládla Viki hru nervov proti Ruske Jekaterine Alexandrovovej a vo finále aj zápas troch rôznych setov proti Verónice Cepedeovej Roygovej z Paraguaja. Elitná stovka pokorená (ako 17. Slovenka v histórii) a Košičanka sa už môže sústrediť na podujatia hlavného okruhu.

V Trnave aj herný progres Šramkovej

Veľkou slovenskou nádejou mala byť na domácej antuke Anna Karolína Schmiedlová. Žreb to však zariadil tak, že už v 1. kole narazila na Rebeccu Šramkovú. Mladé Slovenky odohrali zaujímavý zápas, v ktorom slávila úspech agresivita na Rebeccinej strane. Nebála sa zariskovať, no čo je v jej hre oproti minulosti najpozitívnejšie, je schopnosť zmeniť rytmus a nehnať sa bezhlavo za víťaznými údermi. Kaja sa snažila o svoj typický trpezlivý tenis od základnej čiary, no úspešná bola viac-menej len vo fázach, keď to jej súperke nepadalo.

V 2. kole už Rebecca nebola taká presná. Nešli jej ani riterny a výborne hrajúca Ukrajinka Angelina Kalininová, ktorá dokázala zatlačiť i počkať na chybu, bola jednoducho lepšia. Napriek tomu si mladá Bratislavčanka musí brať z turnaja najmä pozitíva. Ukázala totiž, že po zdravotných problémoch už je schopná konkurovať hráčkam z top 100.

Ostatné naše naznačili potenciál

Tereza Mihalíková naznačila, že napreduje, hoci nie tak raketovo ako jej kamarátka Viki Kužmová, s ktorou boli vo štvrťfinále štvorhry. Proti drobnej Japonke Kurumi Narovej odohrala Terka solídny zápas, ale skúsenosti a väčšia konzistencia boli na strane súperky.

Veľký potenciál ukázala Lenka Stará. Juniorka bez renkingu bola úplne rovnocennou protivníčkou Ruske Jekaterine Alexandrovovej. Škoda len, že sa vo veku 18 rokov, keď hrá poslednú sezónu medzi dievčatami, profesionálnym turnajom vyhýba. Jej rovesníčky už štarty dávno kombinujú, aby po plnohodnotnom prechode medzi profesionálky disponovali akým-takým rebríčkovým postavením. Na Slovensku sa až príliš upriamujeme na juniorské výsledky a potom naši pri prechode často dlho doháňajú uchádzajúci vlak.

Poslednou Slovenkou v hlavnej súťaži bola Vivien Juhászová. Ako jediná zvládla náročnú kvalifikáciu a formu ukázala aj v 1. kole. Po pomalšom začiatku začala Švajčiarku Viktoriju Golubičovú dokonca prevyšovať a nebyť viacerých smolných chybičiek, išlo by sa do tretieho setu. Vivien má len 24 rokov a rozhodne nad ňou nemožno lámať palicu. Doma ukázala potenciál na top 200.

Ešte sľúbený malý návrat ku kvalifikácii. Čakali sme od nej asi viac. Už skúsená Michaela Hončová v nej vypadla v 2. kole, rovnako ako solídne hrajúca Viktória Surová. Kiara Petrovická, Viktória Morvayová, Natália Vajdová, Barbora Palcátová, Laura Maluniaková, Natália Zorgovská a Laura Svatíková neprešli cez prvé prekážky.

Štvorhra nepriniesla okrem štvrťfinále páru Kužmová/Mihalíková žiadne víťazstvo. Michaela Hončová s s Američankou Irinou Falconiovou, Vivien Juhászová s Maďarkou Ágnes Buktovou aj Laura Maluniaková s inou Američankou Evou Siskovou skončili v 1. kole

Rozbehli sa nové turnaje s míľnikmi pre Horanského a Kučovú

Kto nemusí alebo nemôže do kvalifikácie Roland Garros, naháňa o čosi prístupnejšie body na turnajoch hlavného okruhu aj tento týždeň. Filip Horanský sa dočkal významného míľnika. Prvýkrát v kariére postúpil do hlavnej súťaže ATP podujatia. Dokázal to na antukovej 250-ke vo francúzskom Lyone, kde si presvedčivo poradil s favorizovaným Robertom Quirozom z Ekvádora aj mladým Francúzom Antoinom Cornutom-Chauvincom.

Kristína Kučová sa po zranení pomaličky chytá. Na antukovej WTA International akcii v nemeckom Norimbergu zvládla kvalifikáciu, čo sa jej podarilo tento rok pri piatom pokuse prvýkrát. Využila na to aj priazeň žrebu. Proti Nemkám Anne Gabričovej a Anne Schäferovej bola favoritka.

Michaela Hončová a Chantal Škamlová v Nemecku cez 1. kvalifikačné kolo neprešli. Mišku zastavila práve Schäferová, Chantal si vylámala zuby na Nadii Podoroskej z Argentíny.

Nepochodila ani Vivien Juhászová v eliminácii WTA International turnaja na antuke vo francúzskom Štrasburgu. V 1. kole musela vzdať, zrejme aj vinou nejakých únavových problémov po ťažkom trnavskom týždni, Jaqueline Adine Cristianovej z Rumunska.

Na challengeroch žiadna sláva

Začnem v uzbeckom Samarkande, kde sa hral poriadne kuriózny turnaj. Často pršalo, a keď už pršať prestalo, hráčov často zahnala do šatne tma. Filip Horanský tu rozohral zápas 1. kola v utorok a k dohrávke sa dostal vo štvrtok. Vyzeralo to na poriadne mrzutú cestu do Uzbekistanu, veď s Indom Sriramom Baladžim prehral, hoci viedol v utorok 6:0, 4:1. Napokon to osud zariadil tak, že sklamanie na ázijskej antuke mu dalo možnosť pokoriť spomínaný míľnik v Lyone. Aj takéto príbehy píše tenis.

Slovenský dvojzáprah bojoval na antuke v nemeckom Heilbronne. Norbert Gombos rozhodne nie je pred parížskou kvalifikáciou v top forme. V zápase 1. kola proti Nemcovi Timovi Pützovi doplatil na nezvládnuté kritické momenty. Keď čelil brejkbalu alebo dospel gem do zhody, akoby mu chýbala trpezlivosť. Pri komplexnom pohľade na duel bol totiž o niečo lepší.

Igor Zelenay tu hral štvorhru so svojím tradičným ukrajinským partnerom Denisom Molčanovom. V semifinále im vystavila stopku austrálsko-holandská dvojica Rameez Junaid/David Pel.

Bohaté zastúpenie na menších ITF turnajoch k veľkým výsledkom neviedlo

Chantal Škamlová uprednostnila pred Trnavou antukovú 25-ku v španielskom La Bisbal d’Empordá. V 2. kole nemala proti domácej Sare Sorribesovej Tormovej žiadnu šancu. Silvia Tumová podľahla na antukovej 15-ke v tuniskom Hammamete v 1. kole tesne Kambodžanke Andrei Kaovej.

Bohatšie bolo mužské zastúpenie. Pätnásťtisícový antukový ITF Futures turnaj v bosnianskom Doboji priniesol hladkú prehru Samuela Hodora už v 1. kole. Nad jeho sily bol Ljubomir Čelebič z Čiernej Hory. Na hardovej 15-ke v bulharskom Sozopole nedotiahol Andrej Glváč dobre rozohraté 1. kolo proti domácemu Gabrielovi Donevovi.

V Prahe, kde sa tiež hralo o podiel z 15-tisíc amerických dolárov, skúšal šťastie skúsený Marek Semjan. Známy Francúz Laurent Lokoli bol na antukových kurtoch v českej metropole prisilný súper. Na rovnakom povrchu a podiel z rovnakej dotácie sa bojovalo aj v poľskom Ustroni. Martn Fekiač nestačil v 1. kole na Čecha Marka Jalovieca.

Najvýraznejšie slovenské zastúpenie bolo na antukovej 15-ke v maďarskom Zalaegerszegu. Hlavná súťaž obsahovala hneď päť slovenských mien. David Damian Brna prehral v 1. kole s domácim Fábiánom Marozsánom. Matej Maruščák podľahol napriek veľkej vzdorovitosti výrazne favorizovanému Čechovi Václavovi Šafránkovi.

Partia z NTC Lukáš Klein, Patrik Néma a Tomáš Líška bola v 2. kole. Lukáš našiel premožiteľa v Rumunovi Nicolaem Frunzovi, Patrika zdolal domáci talent Máté Valkusz a Tomáša fínsky mladík Emil Ruusuvuori.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

19 − four =