Home Najdôležitejšie Skvelá Kužmová v Trnave do finále, bude v top 100

Skvelá Kužmová v Trnave do finále, bude v top 100

by David Pavlik

TRNAVA – Slovenská tenistka Viktória Kužmová sa stala prvou finalistkou domáceho podujatia ITF EMPIRE Slovak Open v Trnave (100 000 USD, antuka vonku).

Nenasadená členka NTC (106. v poradí WTA) si v úvodnom semifinále poradila s osmičkou žrebu Ruskou Jekaterinou Alexandrovovou (101. v poradí WTA) tesne 7:5, 5:7, 6:4. Postupom do finále si zároveň zaistila premiérový prienik do top 100 WTA poradia, virtuálne poskočila na 97. miesto. Nový renking bude Kužmovej tiež stačiť na prienik do hlavnej súťaže Wimbledonu.

Úvod stretnutia vyšiel lepšie Ruske. Tá unikla na 2:0 a výhodu brejku si strážila až do stavu 4:3. Kužmová síce v deviatej hre opäť prišla o servis, ďalšie tri hry úvodného setu ale putovali na jej konto.

Podobný priebeh mal aj druhý set, v ktorom Alexandrovová viedla 5:3. Kužmová v koncovke dokumentovala tradičnú mentálnu odolnosť a vyrovnala, od stavu 5:5 ale platila agresivita Rusky.

Tretí set otvorila Kužmová brejkom, o vedenie 2:0 ale okamžite prišla. Košičanka v ďalších minútach získavala kľúčové body a odpútala sa na 5:2. Za zlomový možno označiť siedmy gem, v ktorom sa Kužmová na podaní dostala z manka 0:40. Náskok brejku si zverenkyňa Michala Mertiňáka nepostrážila ani v tomto prípade, v deviatom geme prišla o servis napriek mečbalu. Všetko si vynahradila na príjme v desiatom geme, využila druhú zápasovú šancu.