Foto: TASR

Kto vyhrá US Open? Časť 2. – ženy

Medzi ženami sa na grandslamovom tróne strieda v posledných rokoch viac hráčok ako medzi mužmi. Navyše je tu niekoľko členiek svetovej špičky, ktoré na prvé víťazstvo stále čakajú. Ako dopadne US Open 2018?

1. štvrtina

Rumunská svetová jednotka Simona Halepová ovládla prípravný turnaj v Montreale a v Cincinnati bola vo finále. Jedným dychom však treba dodať, že pritom čelila len dvom členkám top 10 – Francúzke Caroline Garciovej a Američanke Sloane Stephensovej. Už vo 4. kole môže nastúpiť proti Serene alebo Venus Williamsovej. V rovnakej štvrtine nájdeme aj bombardérky Španielku Garbine Muguruzovú a Češku Karolínu Plíškovú, ktoré sú však obe mimo formy a do štvrťfinále sa dosť pravdepodobne dostane úplne iná hráčka. Faktor amerického hardu môže viesť k tomu, že keď sa Serena rozohrá, obľúbenú rumunskú súperku zdolá a táto štvrtina bude jej.

Semifinalistka: Serena Williamsová

Zaujímavé zápasy: Už 1. kolo Halepová – Kanepiová môže byť napínavejšie ako ukazujú papierové predpoklady. Jeden z najväčších talentov Osuigweová sa pokúsi zaskočiť Giorgiovú. Za absolútny ťahák je v tejto časti žrebu považovaná bitka bývalých víťaziek Venus Williamsovej s Kuznecovovou. Muguruzová – Čang Šuaj či Serena s Linettovou si tiež zaslúžia zvýšenú pozornosť.

2. štvrtina

Obhajkyňa titulu Sloane Stephensová hrá tento rok ako na hojdačke. Skvelé turnaje striedajú predčasné vypadnutia. Z troch prípravných amerických podujatí má na konte jedno finále a dve prehry v osemfinále. Vyzývateľky budú nepríjemné. V 3. kole to môže byť Bieloruska Viktoria Azarenková, vo 4. Belgičanka Elise Mertensová, ktorá ju zdolala v Cincinnati. Na štvrťfinále sa rysuje Nemka Julia Görgesová alebo Ukrajinka Elina Svitolinová. Sloane ešte podobnú obhajobu nezažila, čo môže ovplyvniť jej psychiku. Napriek tomu má zo všetkých adeptiek na semifinále najlepšie vyhliadky.

Semifinalistka: Sloane Stephensová

Zaujímavé zápasy: Zaujímavú zápletku môže priniesť súboj Sevastovová – Vekičová, Görgesovú čaká talentovaná Kalinská a v neposlednom rade naša Kužmová vyzve Azarenkovú.

Slovenky: V spomínanom dueli Viktória Kužmová – Viktoria Azarenková uvidíme prestrelku od základnej čiary, v ktorej môže naša tenistka len prekvapiť. Magdaléna Rybáriková sa musí mať na pozore pred Číňankou Wang Čchiang. Papierovo by jej 3. kolo ujsť nemalo a v ňom by mohla byť Svitolinová zraniteľnejšia než bolo v posledných sezónach zvykom.

3. štvrtina

Tretia štvrtina je na tipovanie veľmi náročná. Nemka Angelique Kerberová po triumfe na Wimbledone zaostáva za očakávaniami, dobrú formu neukazuje ani Francúzka Caroline Garciová, ktorá navyše na Grand Slamoch ešte žiadnu dieru do sveta nespravila. Do hry o semifinále budú chcieť prehovoriť i Ruska Maria Šarapovová, Lotyška Jelena Ostapenková či vlaňajšia domáca finalistka Madison Keysová. Všetky však hrajú niekde na 50 percentách svojej maximálnej výkonnosti. Dôležité bude, kto sa v prvých dvoch kolách najlepšie rozbehne. Pod najmenším tlakom môže byť Kerberová, ktorá má tento rok už splnené, čo by jej malo rozviazať ruky. To nemožno tvrdiť o Keysovej.

Semifinalistka: Angelique Kerberová

Zaujímavé zápasy: Absolútne najväčším lákadlom je bitka Garciová – Kontová, kde sa môže zrodiť prekvapenie. Šarapovová si zahrá proti veteránke Schnyderovej, ktorá sa vracia na grandslamovú scénu po vyše siedmich rokoch. Bitku talentov predvedú Anisimovová s Townsendovou, Ostapenkovú čaká skúsená Petkovičová.

Slovenky: Dominika Cibulková sa ocitla v tejto prijateľnej časti žrebu, no chýba jej zápasová prax. Proti rozbehnutej Arantxi Rusovej z Holandska to nemusí byť vôbec jednoduché 1. kolo. Ak sa však naša tenistka chytí, môže napodobniť wimbledonskú jazdu.

4. štvrtina

Najväčšiu koncentráciu čiernych kobýl nájdeme v spodnej časti „pavúka“. Papierovo by mali mať najväčšie šance postúpiť do záverečnej fázy Dánka Caroline Wozniacka a Češka Petra Kvitová. Prvá je mimo formy a mala problémy s nohou, druhú trápi preťažené rameno a hlási minimálne očakávania. Bodaj by nie, keď sa dlhodobo na Grand Slamoch trápi. Šanca sa otvára predovšetkým pre Holanďanku Kiki Bertensovú, šampiónku zo Cincinnati, či bieloruskú víťazku z New Havenu Arinu Sabalenkovú. Obe majú na amerických hardoch zapísaných niekoľko skalpov súperiek z top 10. Skúsenosti a konzistencia výkonov hovoria v prospech Bertensovej. V hre je stále aj štart Rumunky Mihaely Buzarnescuovej, ale po zranení členka určite nebude stopercentná.

Semifinalistka: Kiki Bertensová

Zaujímavé zápasy: Bitka grandslamových víťaziek Wozniacka – Stosurová, mladé pušky Benčičová a Sasnovičová proti sebe, Kvitová proti ostrieľanej Wickmayerovej, Bertensová proti servismanke Kristýne Plíškovej či legendárna Zvonariovová proti svojej mladej krajanke Blinkovovej.

Slovenky: Do tejto sekcie žrebu sa dostala Anna Karolína Schmiedlová. Potešilo by, ak by postúpila cez Číňanku Wang Ja-fan do 2. kola. Tam by už asi proti Kvitovej šancu nemala.

Finalistky: Williamsová – Bertensová

Víťazka: Williamsová

About Michal Pokrivka

Check Also

Norbert Gombos

Tenisové tipy (30.9.): Ďalší grandslamový triumf Gombosa?

BRATISLAVA – Aj dnes vám tradične prinášame trojicu tipov, v ktorých nechýba vystúpenie Norberta Gombosa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

ten − 6 =