Home Blog Analýzy hráčov: John Isner

Analýzy hráčov: John Isner

by Ján Solčáni

Tentokrát sa budem venovať analýze sympatického amerického hráča, ktorý je pre mňa jedinečným v mnohých smeroch. John Isner je so svojou výškou 208 cm tretí najvyšší hráč na okruhu ATP.

V analýze Alexandra Zvereva som spomínal, akú veľkú úlohu hrá v dnešnom mužskom tenise práve výška. Isner so svojou výškou 208 cm nie je ale na okruhu ATP najvyšší. Prevyšuje ho 40-ročný veterán Ivo Karlovič (211 cm) z Chorvátska, ako aj menej úspešný 21-ročný Američan Reilly Opelka (211 cm).

Tridsaťtri ročný Isner je rok a pol šťastne ženatý, má ročnú dcérku, hrá momentálne asi svoj najlepší tenis, vďaka čomu je v prvej svetovej desiatke ATP, na konte má 14 turnajových víťazstiev, a na účte vyše 17 miliónov amerických dolárov (bez sponzorských poplatkov).

Nedávno som mal tú možnosť vidieť Isnera (vpravo) na živo počas ATP turnaja v Delray Beach v akcii proti nášmu Lukášovi Lackovi (v ľavo). Vedľa Lukášovho trénera Janka Krošláka(vpravo )sedí aj Dominik Hrbatý s rodinkou, ktorí prišli počas svojej dovolenky na Floride Lacka povzbudiť.

SVETOVÝ REKORD

Na Wimbledone v roku 2010 vyhral John Isner proti Nicolasovi Mahutovi najdlhší zápas v tenisovej histórii. Päťsetový boj trval 11 hodín a 5 minút a k výsledku 70:68 na gemy v piatom sete netreba už nič dodávať. Paradoxne sa najdlhší zápas odohral na tráve s hráčom, ktorý je známy pre svoju rýchlu hru.V pozápasovom interview sa John jednoznačne vyjadril, že pravidlá na Wimbledone by sa mali zmeniť. Navrhol, aby sa pri stave 12:12 na gemy v piatom sete hral jednoducho rozhodujúci tajbrejk.

Momentálne ležím na Floride s notebookom na kolenách v apartmáne v ktorom ešte pred pár dňami býval jeho brat Jordan Isner, ktorý hral univerzitný tenis(tak ako aj jeho slávnejší brat John)a teraz robí trénera. Zatiaľ čo sa Jordan zaúča do trénerského remesla, tak jeho brat John už 11 rokov zarezáva v prvej svetovej 40-ke ATP.

Z UNIVERZITY NA USA OPEN

John 4 roky študoval na Univerzity of Georgia, ktorú samozrejme aj reprezentoval v univerzitnej tenisovej lige NCAA. Na čas strávený v škole nedá dopustiť a nič neľutuje.Už ako tretiak dosiahol prvú priečku v tejto súťaži. Počas svojho štvrtého ročníka pomohol svojmu mužstvu dosiahnuť fantastickú neporaziteľnú sezónu, ktorá kulminovala tímovým víťazstvom na národných majstrovstvách NCAA. Na finálové zápasy vraj chodilo 6000 ľudí! O skvelej atmosfére, ktorú som aj sám zažil a dokonca bol v semifinále majstrovstiev sa presvedčte sami vo videu.

Isner si ešte v tom lete vybojoval divokú kartu do kvalifikácie grand slamového turnaja US Open v New Yorku, kde sa mu zmenil život.

ŠTATISTIKY

Isner je suverénny líder štatistiky vedenou ATP na ukončenia zápasu pri svojom podaní.

STRATÉGIA HRY

Je len logické, že zbraňou na ktorú sa vždy spolieha a na ktorej je založená celá jeho hra, je jeho podanie. Prvé, aj druhé. Štatisticky ATP k dnešnému dňu, sú toho len jasným dôkazom…

Ak sa Isnerovi podarí vyhnúť zraneniam, tak by aj v tejto štatistike mohol predbehnúť o 7 rokov staršieho kolegu Iva Karloviča.

Získať priame body z podania, dokončiť výmenu forhendom,pripadne na sieti je strategický variant vyhovujúci jeho telesným predpokladom.

Akokoľvek,Isner nezaostáva ani v dlhších výmenách od základnej čiary. Za to ako dokáže pri takej výške udržať rovnováhu a súperiť od zadu pred ním skladám dole svoju šiltovku. Keď je v zóne, tak dokáže poraziť aj Nadala, Federera, či Djokovica. Presvedčte sa sami vo videu…

Riternujúci hráči sú pri Isnerovi pod neustálym tlakom. Lenže nie je tomu tak len pri jeho podaní, ale aj pri tom ich. Udržať si svoje podanie je pre nich totiž jedinou šancou prežiť a dotiahnuť set do prípadného tajbrejku. Hráč na riterne sa podľa mňa neraz cíti, ako brankár pri pokutovom kope (jedenástke). Musí si jednoducho vybrať stranu a staviť kartu na svoju predvídavosť.

TECHNIKA

Isner u mňa po technickej stránke prechádza so slabším Áčkom. Štýl jeho podania a forhendu je jednoduchý, efektívny a šetrný. Technika je v súlade s jeho telesnými predpokladmi aj štýlom hry. Technika týchto úderov je niečo, čo síce učím už niekoľko rokov, ale aj niečo, čo sa stane moderným štandardom výučby pre ďalšie roky. Okrem jemne západného forhendového držania, vďaka ktorému pri dokončení úderu sťahuje lakeť k telu (foto) a tomu, že počas nadhodu na podanie robí malý krok ľavou nohou, mu nemám po technickej stránke čo vytknúť.

CITÁT

„Vždy budem podporovať hranie na univerzite. Myslím, že smerom ktorým sa mužský tenis uberá, kde je v top 100 priemerný vek hráčov 27…. je to bláznivé. Máte toľko času stať sa profesionálom vo veku 21 alebo 22. Ešte nie je neskoro.“ (John Isner).

Tenisového analytika Jána Solčániho nájdete aj na Facebooku (TU) a Instagrame (TU).

Bio trénera Jána Solčániho

V tomto blogu sa slovenský tenisový tréner Ján Solčáni s vami podelí o bohaté skúsenosti nadobudnuté počas trénerskej kariéry, ktorá bola naozaj pestrá. Po ukončení univerzitného štúdia v USA, ako tréner pracoval po svete s mnohými hráčmi, ktorí reprezentujú svoje krajiny v Davis Cupe, Fed Cupe a juniorských národných mužstvách. Pre ilustráciu spomenieme maďarskú mužskú, bývalú juniorskú svetovú jednotku, majstra Európy družstiev a wimbledonského víťaza Mártona Fucsovicsa (ATP 45), novozélandského deblistu Marcusa Daniella (ATP 34), Bulharku Diu Evtimovovú (WTA 145), Američanov Jana-Michaela a Toriho Gambilla (ATP 14), čínskych reprezentantov Wu Ti (ATP 186), Čang Č‘-čen (ATP 335), Čou I-miao (WTA 127) a niekoľko poľských, srbských, bulharských, švajčiarskych a slovenských juniorských reprezentantov. Ján písal metodické články do mesačníka Slovenský tenis, švajčiarskeho mesačníka Smash, čínskeho tenisového magazínu a v roku 2010 vydal knihu Tenista – Profil tenisového hráča. 

Momentálne Ján pôsobí popri trénovaní aj ako výkonnostný analytik a poradca, ktorý klientovi na požiadanie detailne zhodnotí herný prejav a celkový stav, v ktorom sa v danom momente tenisový hráč nachádza. V prípade potreby taktiež zhodnotí výkonnosť celého realizačného tímu a všetky okolité vplyvy, ktoré môžu priamo či nepriamo/krátkodobo, či dlhodobo ovplyvňovať výkon a výsledky hráča. Nakoniec pripraví plán ako zlepšiť efektivitu celého tímu a tým reťazovo nielen výkonnosť hráča a jeho výsledky na turnajoch, ale v konečnom dôsledku aj jeho/jej umiestnenie v lokálnych, národných, či medzinárodných tabuľkách.

 

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

2 × 5 =