Home Blog Novoročný mix a moje favoritky na túto sezónu

Novoročný mix a moje favoritky na túto sezónu

by Romana Tabaková
Romana Tabak, Venus Williamsová

BRATISLAVA – Všetko dobré a zdravé Vám prajem do nového roku 2021.


Tenisovým fanúšikom hlavne veľa napínavých a kvalitných zápasov. A tenistom, aby sa im úspešne darilo pracovať na mentálnej stránke a strave.

Koronavírus zasiahol všetky oblasti tohto sveta a tenis nebol výnimkou. Táto pandémia určite prinútila viacerých tenistov rozlúčiť sa s tenisom s tým, že sa im už ďalej neoplatilo hrať. Na druhej strane, lepším hráčom to pomohlo k tomu, aby si oddýchli a trénovali len doma. Podľa mňa, najťažšie na tejto pandémii je, že neviete, kedy to skončí. Neviete, aký tréningový proces si máte nastaviť, trénujete „do aleluja“ a strácate motiváciu. Keby som bola ešte aktívnou hráčkou, počas tejto kritickej situácie by som si nastavovala plán z mesiaca na mesiac. Do toho by som venovala veľa pozornosti hlavne strave, mentálnemu tréningu. Dohodla by som sa s ďalšími tenistami, aby sme si zahrali nejaký tréningový turnaj a počas voľna by som sa venovala nejakým online kurzom, vzdelávaniu. Ak tenisti prežijú túto korona krízu, potom ďalšie roky budú ľahšie. Určite sa vrátia hladní po víťazstvách a tým pádom nás čakajú kvalitné zápasy. Každá kríza má vždy dve strany mince. Ja vidím pozitívnejšiu stranu v tom, že hráči majú dlhý časový úsek na dolaďovanie svojej hry a majú veľký priestor zlepšiť fyzickú aj psychickú stránku, doliečiť zranenia. Tým pádom úroveň tenisu bude po korona kríze zrejme vyššia.Na túto sezónu mám dve favoritky, o ktorých si myslím, že opäť zabodujú. Prvou je francúzska tenistka Kristina Mladenovičová, ktorá bude mať tento rok 28 rokov, jej aktuálny ranking je 50. Sledujem, ako trénovala posledné mesiace a aj keď nie je úplne talentovaná, je to „dříčka“, ktorá sa bude chcieť dostať naspäť na vrchol. Je na nej vidieť, že zmenila stravu, nakoľko je chudšia a viac fit. S Kristinou som hrala viacero turnajov, párkrát som hrala aj proti nej. Kristina je typ hráčky, na ktorú som si vždy verila a vedela som, ako na ňu hrať. Porazila som ju na Wimbledone 2008, aj vo štvorhre na US Open 2008, ale raz som s ňou prehrala v 1.kole na Australian Open 2008 vo štvorhre. Kristininou silnou stránkou je podpora rodiny, ktorá s ňou chodí odmalička na každý turnaj. Pamätám si, ako sme hrali v Miláne a po zápase, kde prehrala s voľnou kartou, plakala v šatni a mama ju upokojovala. Kristina je typ hráčky s kvalitným servisom a dobrým forhendom, ale nakoľko jej pohyb a jej backhend sú nekonštantné, vyskytujú sa u nej periodicky sa opakujúce pády v rebríčku. Čo platí na hráčku typu Mladenovič? Tým, že je vysoká, nemá rada, keď dostáva nízke slajzované lopty. Ťažšie reaguje na lopty s nižším odskokom a zle reaguje na protipohyb.

Romana Tabak, Kristina Mladenovičová
Romana Tabak a Kristina Mladenovičová v Paríži 2011 (Foto: Archív Romany Tabak)

Nakoľko je výborná deblistka, je otázkou času, kedy sa to prenesie aj do dvojhry. Kristine veľmi pomohlo to, že sa narodila vo Francúzsku, aj keď jej rodičia sú zo Srbska. Je rozdiel, v akej krajine hrávate tenis. Francúzska federácia je jedna z najlepšie fungujúcich federácií sveta a francúzski tenisti majú výhodu v tom, že majú veľkú podporu od federácie – či už je to finančneje stránke, alebo sponzorstvom. Predsa Roland Garros zarobí toľko peňazí, že si môžu dovoliť to ďalej investovať do svojich hráčov a francúzskych turnajov. Veľmi rada som hrávala vo Francúzsku, turnaje sú výborne organizované. Foto s Kristinou je z Roland Garros 2011, keď sme obidve boli sponzorované firmou Lacoste a sám Michel Lacoste nás pozval na podujatie pre všetkých Lacoste hráčov. Pamätám si ako dnes, že vedľa mňa stáli Roddick, Wawrinka, Stosurová a ďalšie hviezdy a ja som si neverila a cítila som sa divne v ich prítomnosti. A to bola chyba – vždy si musíte veriť. Tí, čo sú na vrchole, budú musieť raz skončiť. Nastúpi nová generácia a vy si musíte veriť, že tá nová generácia ste vy. Veľmi som sa poučila z týchto chýb a teraz si už verím, len v iných oblastiach.

Prečítajte si ďalšie zaujímavé postrehy Romany Tabak v ďalších článkoch na jej blogu.

Gilles Simon, Gael Monfils, Jo-Wilfried Tsonga, Romana Tabak, Richard Gasquet, Francúzsko
Romana Tabak a daviscupový tím Francúzska zľava: Simon, Monfils, Tsonga a Gasquet (Foto: Archív Romany Tabak)

Druhou tenistkou, ktorá má čo ešte ukázať v tejto sezóne, je Venus Williamsová. Z jej tréningových videí cítim, že je v psychickej pohode, tenis si užíva (však čo jej zostáva, keď má 40 rokov) a na turnajoch, kde bude štartovať (hlavne grandslamy) bude chcieť určite triumfovať. Venusin ranking je aktuálne 79., takže hlavnú súťaž má istú. Jasné, že vrchol sezóny bude pre ňu olympiáda v Tokiu. Williamsové nikdy nehrali do počtu, ale na víťazstvo. Počúvala som viacero podcastov, kde som sa dozvedela, že čokoľvek čo išli urobiť, najprv si to predstavili, že to už majú alebo že to už dosiahli. Otec im veril, mali cieľ a makali, až kým to nedosiahli. Pre tých, ktorí nevedia, tak Venus je vysoká hráčka s dlhými pákami, ktorá hrá rýchlejšie ako jej sestra Serena.

Romana Tabak, Venus Williamsová
Romana Tabak a Venus Williamsová v New Yorku v roku 2013 (Zdroj: Archív Romany Tabak)

Venus je naučená z returnu ísť hneď po odskoku do lopty a modeluje si hru tak, aby jej prilietali lopty na ruku a ona si presným úderom hľadá voľné miesto na dvorci. Na druhej strane, nakoľko je vyššia, tiež má slabší pohyb oproti Serene. Taktika na Venus je jednoznačne servovať jej dlhý rýchly servis na telo a z najbližšej možnej lopty ju rozbehať a dostať pod tlak, pretože keď Venus dostane lopty na ruku, je veľmi razantná a presná. Po víťazstvách na pár grandslamoch si Venus dokončila vysokú školu v oblasti biznisu a módy. Úžasné! Tenis nebola jediná vec, na ktorú sa sústredila – a to určite pomohlo jej tenisu, aj jej osobnosti. Preto si nemyslím, že by Venus stále hrala preto, lebo nemá čo iné robiť. Naopak – hrá, lebo tenis ju baví, má svoje ciele a popri tom sa venuje aj svojim biznisom.

Kim Clijstersová, Romana Tabak
Romana Tabak a Kim Clijstersová (Foto: Archív Romany Tabak)

Hrajte-pracujte tak, aby ste po skončení tenisovej kariéry boli žena/muž do koča aj do voza.

Dotenisovania!

RomanaPrečítajte si ďalšie zaujímavé postrehy Romany Tabak v ďalších článkoch na jej blogu.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

three + 5 =