Home Blog Blog Romany Tabakovej: Šarapovová a Netflix

Blog Romany Tabakovej: Šarapovová a Netflix

by Romana Tabaková

Ahojte tenisoví fanúšikovia, musím sa priznať, že téma, o ktorej chcem písať, mi vždy napadne podľa toho, aká je situácia v tenisovom svete alebo podľa toho, aké staršie fotky nájdem. Tentokrát som si pripravila dve veci – ukončenie kariéry Marie Šarapovovej a dokument na Netflixe, ktorý by si mal pozrieť každý športovec.

Ako som už spomínala v starších článkoch, vždy mi je veľmi ľúto, keď hociktorý tenista ukončí kariéru. Či už bol alebo nebol môj obľúbený. Tentokrát sa o najväčší šok určite postarala Maria Šarapovová, ktorá ukončila svoju kariéru nečakane po Australian Open 2020, a to cez sociálne médiá.

O Marii je známe, že nebola veľmi obľúbená medzi hráčmi, držala si odstup a veľa hráčov ju označilo za nesympatickú, nepríjemnú atď. Ja som ju párkrát za svoju krátku kariéru zažila a chcela by som sa s vami o to podeliť.

Roland Garros 2007 – ako juniorka som čakala na zápas v šatni pod Kurtom Suzanne Lenglenovej. Každá šatňa má gauče pred televízorom, kde môže hráč sledovať zápasy a skóre, aby sa začal včas rozcvičovať. Ako tam sedím, zrazu si sadla vedľa mňa Maria s tanierom, na ktorom mala obyčajné cestoviny s kuracím mäsom.

Romana Tabaková (vpravo) s Luciou Mečířovou (vľavo) a Dominikou Cibulkovou (v strede) počas oddychu v klubovni TK Slovan v roku 2006

Ako juniorka som sledovala každý detail na grandslamoch, a tým pádom som si všímala ako sa hráči správajú, čo jedia a ako sa obliekajú. Cítila som sa výnimočne, keď sme vedľa seba sedeli a sledovali skóre. Napadlo mi, že sa jej opýtam, či sa odfotíme, ale nakoľko sme boli v šatni a obidve sme boli tenistky, rozhodla som sa byť ticho. O pár minút za ňou prišli tenistky vozíčkarky z Ázie a Maria bola ochotná sa s nimi odfotiť, aj keď sa už sústredila na zápas.



Pár dní nato som opäť prišla do šatne, kde bola moja spoluhráčka nadšená a celá šťastná, že akurát tu bola Maria a nechala si tu svoje šortky. Rozhodla sa nechať si ich, tak som jej navrhla, či ich nevymení za môj obľúbený rúž. Tie šortky mám doma dodnes na pamiatku. Maria sa mi páčila ako hráčka predovšetkým prístupom a sebavedomím. Jej príbeh je každému známy. Musím pripomenúť, že začala od nuly – z chudobného prostredia. Každý jeden tréning, na ktorom som bola ako diváčka, odohrala ako finále grandslamu. Naplno a na 100 percent sústredená. Vtedy som si uvedomila, že čo odohráte, ako sa správate na tréningu, raz tak či tak prenesiete do zápasu. Tak načo strácať čas ulievaním sa?

šortky Marie Šarapovovej

Kiežby som vedela vtedy, čo viem teraz. Pre vychádzajúcich slovenských hráčov odporúčam pozrieť si zostrihy jej zápasov a všimnúť si, ako zvládala ťažké momenty, vypäté stavy alebo to, keď čelila mečbalom. Maria bude chýbať fanúšikom na okruhu. Jej prítomnosť na turnajoch vždy zvýšila kvalitu turnaja. Ale všetko sa raz skončí a je čas pre mladších. Ja dúfam, že tenis nám ešte prinesie takéto osobnosti ako Maria. Každý z nás je osobnosť, len si musíme veriť.

Úprimne si myslím, že koronaprestávka tenisu len prospeje. Tenisti si uvedomia veľa vecí, vrátia sa na okruh plní síl. Nebudú brať veci ako samozrejmosť a a budú si vážiť aj obyčajný tréningový deň.



Čo sa týka Netflixu, odporúčam dokument The Game Changers. Ak chcete zlepšiť svoju výkonnosť a zrýchliť regeneráciu, skúste to cez výživu. Zaručená cesta, ako sa zlepšiť. Zvláštne, že vám to radím práve ja, ktorá som sa na výživu nesústredila a aj na to sčasti doplatila. Dávajte si pozor, oddychujte, užívajte si maličkosti a buďte zdraví!

The Game Changers

P. S.: Podnety na články mi píšte do správy

Dotenisovania !

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

sixteen − 5 =