Home Názory Slovenský týždeň: Minská avantúra odhalila budúcu líderku aj staronový problém

Slovenský týždeň: Minská avantúra odhalila budúcu líderku aj staronový problém

by Michal Pokrivka

Uplynulých sedem dní sa upriamovala pozornosť najmä na minskú baráž o I. svetovú skupinu Pohára federácie medzi Slovenskom a domácim Bieloruskom. Náš výber prehral 2:3. Poďme si to rozobrať na drobné, keďže sa ukázalo veľké pozitívum menom Viktória Kužmová i negatíva.

Kužmová so všetkými predpokladmi stať sa dlhoročnou líderkou

Viktória Kužmová prevýšila očakávania. Samozrejme, je náš najväčší talent, od začiatku roka ukazuje okrem kvalitného tenisu aj mentálnu silu, ale teraz tieto atribúty posunula o úroveň vyššie. Za stavu 0:1 na zápasy zvládla duel o pár loptičkách proti jednotke domácich Arine Sabalenkovej a za stavu 1:2 si pomerne dominantným spôsobom poradila s Aliaksandrou Sasnovičovou. Jej výkon ešte vygradoval. Najmä na servise, ktorý ju v sobotu trochu trápil.

Viki je na Slovensku pozoruhodný tenisový úkaz. Skvelý servis (prišla oň iba trikrát za dva zápasy) a maximálne agresívne údery sú v dnešnom ženskom tenise žiadané prednosti. V slovenských podmienkach však hrá väčšina hráčok opatrnejšie, s cieľom neurobiť chybu skôr ako súperka. Kužmová na nič také nemyslí a chodí si po víťazné údery. Je to správna cesta, plus sa na to výborne pozerá. Už vo veku 19 rokov je naviac mentálne veľmi silná, čo často rozhoduje.

Ak k tomu pripočítame jej kladný vzťah k Fed Cupu, schopnosť hrať na všetkých povrchoch, zdá sa, že v nej máme budúcu líderku. A vzhľadom na formu vlastne aj súčasnú. Predsa len, Magdaléne Rybárikovej ťahá na 30, Dominika Cibulková oslávi o dva týždne 29. narodeniny. Je pravdepodobné, že sa budú čoraz častejšie sústrediť na individuálny program na úkor reprezentácie. Navyše, Magda je na tom zdravotne dosť zle a pre kapitána je vždy „mačkou vo vreci“, keďže po sobote môže byť fyzicky zničená.

Podobne ako v Davis Cupe sme nenašli druhú singlistku

Tak ako Martin Kližan v Davis Cupe, aj Viktória Kužmová márne čakala na svoju nasledovníčku. Jana Čepelová mala v sobotu proti Aliaksandre Sasnovičovej šance. V prvom i druhom sete. Podala v podstate svoj štandardný výkon a v niektorých fázach duelu dominovala. Bolo to však najmä vtedy, keď sa súperka „vyhadzovala“. Janka dopláca na svoje slabé podanie, po ktorom súperky okamžite útočia, i pasívnejší prístup.

Podobný problém má Anna Karolína Schmiedlová, ktorá dostala šancu v nedeľu. Jej prvý servis je síce trochu lepší, no ten druhý je krátky a pomalý. Pre Arinu Sabalenkovú to boli výzvy k zakončeniu. Ak chcela Kaja uspieť, potrebovala hrať s maximálnou dĺžkou, pretože každý kratší úder súperka trestala. Tenis košickej rodáčky je stavaný skôr na antuku, z ktorej sa presúvala a proti hráčkam typu Sabalenková má šancu len za predpokladu maximálneho výkonu.

Na mieste Mateja Liptáka by som možno v jednej z týchto dvojhier skúsil Rebeccu Šramkovú. Nemá ešte optimálnu formu a potrebnú zápasovú prax, ale typologicky je podobná ako Viki. Hrá razantne, dobre servuje, neriešila prechod z antuky. V Bielorusku si bolo treba uhrať body vlastnou aktivitou. Prednedávnom odohrali Rebecca a Viktória vyrovnaný zápas v Istanbule.

Štvorhra – večný problém

Pozrel som sa na staršie zápasy a posledné štyri rozhodujúce štvorhry Slovensko prehralo. Naposledy uspeli ešte v roku 2010 Daniela Hantuchová s Magdalénou Rybárikovou. Je to problém a uvedomuje si to aj kapitán.

Včera sa navyše všetko pospájalo tak, že nebol priestor vyberať. Janu Čepelovú, ktorá by určite hrala, trápili bolesti lakťa. Viki Kužmová mala za sebou päť setov za 24 hodín, no i tak odohrala solídneho debla, ktorého hrať vie. Rebecca alebo Kaja? To boli dve možnosti, z ktorých kapitán vyberal partnerku k našej víkendovej hrdinke. Štvorhru nevie hrať na potrebnej úrovni ani jedna. Kapitán napokon stavil na lepšie riternujúcu Schmiedlovú možno aj v nádeji, že bližší osobný vzťah tejto dvojice dokáže na kurte zázraky.

Rozoberať samotný zápas príliš nemá cenu. Kritizovať Karolínu za nedôrazné voleje by bolo rovnako scestné, ako kritizovať celý mužský okruh za to, že schytáva na antuke debakle od Nadala. Schmiedlová nie je deblistka a jej nasadenie bola z núdze cnosť. Bielorusky Vera Lapková i Lidzia Marozavová sú na druhej strane v top 100 rebríčka pre štvorhru.

Ozývajú sa hlasy, že mal Lipták zobrať do Minska Chantal Škamlovú či Terezu Mihalíkovú, ktoré majú štvorhru rady. Treba si však uvedomiť, že Jana Čepelová ju dokáže hrať na vyššej úrovni a po boku Kužmovej to mohlo vyjsť. Neviem, aký bol stav Jankinho lakťa v sobotu. Ak sa ozývali problémy, možno tu bol skutočne priestor poslať do hry Šramkovú a zariskovať so šetrením Čepelovej na debla. To je však keby bolo keby a poriadne pritiahnuté za vlasy, keďže nastupovala za stavu 0:0.

Zelenay naďalej kraľuje na challengeroch

Igor Zelenay prežíva jedno z najlepších období kariéry. V Ukrajincovi Denisovi Molčanovovi našiel optimálneho partnera. Tento rok spolu ovládli challengre v Ču-chaji, Barlette a teraz v Tunise. Majú impozantnú bilanciu 14 výhier, 1 prehra. Už pred týždňom som avizoval blížiaci sa prechod na hlavný okruh a dnes sú opäť bližšie. Igor je 89. v rebríčku, Denis je na 97. mieste.

Jozef Kovalík začal na rovnakom podujatí nádejne. Zdolal domácu hviezdu Maleka Jaziriho, no nedokázal na to nadviazať. V 2. kole podľahol Joaovi Dominguesovi z Portugalska. Jojo má momentálne opäť trochu problém so stabilitou výkonov.

Za nami aj kvalifikácia v Barcelone

Cez víkend sa hrala kvalifikácia turnaja ATP 500 v Barcelone. Katalánska antuka najlepšie sadla Martinovi Kližanovi, ktorý potvrdzuje, že je na tomto povrchu naším najlepším tenistom. Do hlavnej súťaže ho poslali dvojsetové víťazstvá nad Bielorusom Vladimirom Ignatikom a Američanom Ernestom Escobedom.

Jozef Kovalík vydrel postup cez Taliana Lorenza Giustina, no finále eliminácie mu nevyšlo. Stopku mu vystavil brazílsky veterán Rogério Dutra Silva. Andrej Martin nedotiahol už v 1. kole dobre rozohratý súboj proti Španielovi Ricardovi Ojedovi Larovi. Po výborných turnajoch v Quite a Morelose začal znova trochu stagnovať a opustila ho, podobne ako Kovalíka, konzistencia.

ITF okruh titul nepriniesol

Filip Horanský konečne zlomil prekliatie a po štyroch vypadnutiach vo štvrťfinále postúpil na 25-ke v talianskej Santa Margherite di Pula do semifinále. Prial mu aj žreb, keď medzi osmičkou najlepších nenarazil na veľkého favorita, ale poľského kvalifikanta Macieja Smolu. V semifinále tesne prehral s Argentínčanom Hernánom Casanovom. Nebol to príliš kvalitný zápas. Množstvo chýb na oboch stranách, veľa brejkov a dlhé výmeny bez efektných zakončení. Lukáš Klein vypadol na rovnakom ITF Futures podujatí už v 1. kole. Zastavil ho Poliak Maciej Rajski.

Michaela Hončová bojovala tiež v Taliansku. Aj ženy hrali o podiel z prémie 25-tisíc amerických dolárov. Miška prehrala v 2. kole s Češkou Anastasiou Zaryckou. Potom zamierila do kvalifikácie WTA Premier turnaja v nemeckom Stuttgarte, kde si chcela vybojovať kvalifikáciu Roland Garros. Nepodarilo sa. Domáca Carina Witthöftová jej nedala žiadnu šancu.

Vivien Juhászovú, tretiu do partie v Santa Margherite di Pula, stopla v 1. kole Valeria Solovievová z Ruska. Tereza Mihalíková prehrala na 25-ke v portugalskom Óbidose v 2. kole so Španielkou Olgou Sáezovou Larovou. Aj Chantal Škamlová skúsila 25-tisícovú ITF akciu. Vo švajčiarskom Chiasse vzdala v 1. kole Jesike Malečkovej.

Druhé kolo uhrala na 15-ke v kazašskom Šymkente Viktória Morvayová. Proti Ruske Varvare Flinkovej však nemala v 2. kole veľa šancí na úspech a získala len päť gemov. Jediné slovenské finále si pripísal Juraj Masár. S Turkom Altugom Celikbilekom bojoval neúspešne o deblový titul na 15-tisícovom ITF Futures turnaji na tuniskom ostrove Džerba.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

4 + nine =