Home Najdôležitejšie Najpamätnejšie momenty v histórii US Open

Najpamätnejšie momenty v histórii US Open

by Dominika Mikušiaková

Posledný grandslamový turnaj sezóny každoročne prináša množstvo príbehov. V tomto článku sa ohliadneme za niektorými z najpamätnejších – šokujúce víťazstvá, dojemná rozlúčka aj nenapodobiteľný historický zápis.

Steffi Grafová a jej kalendárny Grand Slam

V roku 1988 zažívala Steffi Grafová najlepšiu sezónu svojej kariéry. Na prvých troch grandslamoch roka stratila dohromady iba jediný set a veľkou favoritkou bola aj na US Open. Turnajom prechádzala hladko až do finále. V ňom si napokon v troch setoch poradila s Gabrielou Sabatiniovou. Ako 19-ročná sa tak stala treťou ženou v histórii, ktorá vyhrala všetky štyri grandslamy v jednom roku. Doteraz poslednou. Čerešničkou na torte už aj tak skvelej sezóny bolo zlato z olympiády v Soule. Sezónu akú zažila Steffi Grafová v roku 1988 už zrejme nikto nenapodobí.

Samprasovo triumfálne ukončenie kariéry

V roku 2002 išiel Američan Pete Sampras na US Open ako nasadená sedemnástka. Grandslamový titul nevyhral už vyše dvoch rokov a očakávania neboli vysoké. Američan však dokráčal až do finále. Najväčší boj zvládol v treťom kole proti Rusedskému, vo štvrťfinále a semifinále nestratil ani set. Vo finále naňho čakal jeho veľký rival Andre Agassi. Nikto vtedy netušil, že pôjde o posledný duel týchto dvoch tenistov. Sampras svojho krajana zdolal v štyroch setoch 6:3, 6:4, 5:7, 6:4 a získal tak svoj štrnásty a zároveň posledný titul z turnaja veľkej štvorky. Hoci odchod do dôchodku oficiálne oznámil až v lete 2003, finálový triumf na US Open 2002 bol posledným zápasom jeho kariéry.

https://www.youtube.com/watch?v=177xcoV9P7U 

Dojemná rozlúčka tenisovej legendy

Andre Agassi, 8-násobný grandslamový šampión, avizoval, že US Open 2006 bude jeho posledným turnajom kariéry. Na turnaji dokráčal do tretieho kola, kde po výsledku 5:7, 7:6, 4:6, 5:7 podľahol Benjaminovi Beckerovi. Diváci sa s domácou legendou rozlúčili niekoľkominútovým aplauzom v stoji. Agassi v slzách ďakoval divákom a po jeho dojemnom príhovore neostalo na štadióne jedno oko suché. Rozlúčka Andre Agassiho je jedným z najdojemnejších momentov aké sme mali možnosť v tenise vidieť.

Víťazka hrajúca na voľnú kartu

Kim Clijstersová v roku 2007 zavesila profesionálnu kariéru na klinec a založila si rodinu. V sezóne 2009 sa rozhodla pre návrat, ktorý sa stal jedným z najpamätnejších. Na kurty sa vrátila pár týždňov pred začiatkom US Open a odohrala iba dva turnaje. V New Yorku štartovala na voľnú kartu a asi málokto by ju tipoval na celkovú víťazku. Belgičanka pri rozprávkovej ceste za titulom zdolala obe sestry Williamsové a vo finále si poradila s Caroline Wozniackou. Z víťazstva sa radovala aj so svojou 18-mesačnou dcérkou. Stala sa tak prvou nenasadenou víťazkou na US Open a doteraz jedinou hráčkou, ktorá vyhrala Grand Slam s voľnou kartou.

Koniec Federerovej nadvlády

V roku 2009 sa veľký príbeh písal aj v mužskej časti. Päťkrát po sebe dvíhal nad hlavu trofej Roger Federer a nič nenasvedčovalo tomu, že tentoraz to bude inak. Vo finále proti Švajčiarovi stál 20-ročný Juan Martín del Potro, pre ktorého išlo o prvé grandslamové finále kariéry. Švajčiar viedol vo vzájomnej bilancii presvedčivo 6:0 a na tvrdom povrchu nestratil s Argentínčanom ani set. Aj finále vyzeralo spočiatku na jasnú záležitosť. V druhom sete servoval Švajčiar na vedenie 2:0 na sety, dramatické dejstvo však stratil. V štvrtom sete ho od triumfu delili dve loptičky, ani to však nestačilo. Del Potro po vyše štvorhodinovej dráme zvíťazil 3:6, 7:5, 4:6, 7:6, 6:2. Získal tak svoj prvý a doteraz jediný grandslamový titul a ukončil Federerovu dominanciu na US Open.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

13 − one =