Home Najdôležitejšie Čo New York dal, čo vzal: Návrat legendy, znovuzrodený Djokovič a ďalší dvojitý „kanár“

NEW YORK – Druhý hrací deň na US Open 2018 priniesol obrovské teplá, pre ktoré bola dokonca po treťom sete u mužov povolená 10- minútová prestávka. Videli sme zmŕtvychvstanie Novaka Djokoviča. Zaujal však aj druhý výsledok 6:0, 6:0 v priebehu dvoch dní. Najväčšiu pozornosť však zrejme pútal súboj Marie Šarapovovej a Patty Schnyderovej.

Muži:

Wimbledonský šampión Novak Djokovič (6. nasadený) dnes prežil jeden z najťažších vstupov do US Open v kariére. Príliš mu nesedelo horúce počasie a proti Maďarovi Mártonovi Fucsovicsovi si musel siahnuť až na dno síl. Nakoniec postúpil po setoch 6:3, 3:6, 6:4, 6:0. V treťom sete to so Srbom vyzeralo veľmi zle, keď prehrával už 1:3, nakoniec však toto skóre zlomil, čo sa ukázalo ako kľúčový moment.

Naopak, bez väčšieho zaváhania ide do druhého kola Alexander Zverev (4.). Zdolal kanadského „lucky losera“ Petra Polanského 6:2, 6:1, 6:2. Na ceste za víťazstvom nastrieľal úctyhodných 37 víťazných úderov. Svetová štvorka tu vyrovnala postupom do 2. kola miestny rekord zo sezón 2016 a 2017.

Šampión zo sezóny 2014 Marin Čilič (7.) dnes postúpil aj bez premeneného mečbalu. Marius Copil z Rumunska prehrával 5:7, 1:6, 1:1, keď stretnutie vzdal.

Hladký vstup do turnaja zaznamenal Roger Federer (2.). S Japoncom Jošihitom Nišiokom si poradil po setoch 6:2, 6:2, 6:4.

Z nasadených hráčov sa porúčal hrdina French Open Marco Cecchinato (22.), ktorý nestačil na Juliena Benneteaua po setoch 6:2, 6:7(5), 3:6, 4:6. V prvý hrací deň sa rozlúčilo hneď niekoľko veľkých mien svetového tenisu. Podobné plány má po US Open aj Francúz, ktorý si postupom ešte predĺžil kariéru.

Ďalším z top 32, kto neprešiel úvodnou prekážkou, bol Adrian Mannarino (29.), keď nestačil na domáceho mladíka Francesa Tiafoa po setoch 1:6, 4:6, 6:4, 4:6. Posledným nasadeným, ktorý sa porúčal, bol Filip Krajinovič (32.), ktorý v piatom sete za stavu 1:4 skrečoval duel Matthewovi Ebdenovi.

Ženy:

Caroline Wozniacka (2.) mala na prvý pohľad zložitý žreb, keď hneď na úvod dostala za súperku šampiónku zo sezóny 2011 Samanthu Stosurovú. Predviedla však skvelý výkon a po setoch 6:3, 6:2 postupuje.

Náročný vstup zažila Jelena Ostapenková (10.), ktorú v prvom kole poriadne preverila Andrea Petkovičová.  Favoritka nakoniec postupuje po setoch 6:4, 4:6, 7:5. Šance na ukončenie zápasu mala už za stavu 5:3, ale Nemka sa ešte vrátila a celý duel zdramatizovala.

Jednoduché to nemala ani Angelique Kerberová (4.), ktorú najmä v prvom sete trápila Margarita Gasparianová. Šampiónka spred dvoch rokov víťazí po setoch 7:6(5), 6:3.

Papierovo ťažký žreb dostala aj Caroline Garciová (6.), keď sa stretla s Johannou Kontovou. Prvým kolom však Francúzka preletela po setoch 6:2, 6:2.

Česko sa môže radovať z postupu Petry Kvitovej (5.). Tá tento rok stroskotala na úvodnej prekážke v Melbourne i Londýne. Dnes ale nemala žiadne ťažkosti s Yaninou Wickmayerovou  a zvíťazila 6:1, 6:4.

Pokiaľ sme včera písali o tom, že na grandslame sme zaznamenali prvého dvojitého „kanára“ po viac ako roku, dnes sa hneď pridal aj ďalší. Mónica Puigová takto jednoznačne poslala domov Stefanie Vögeleovú.

Radovať sa dnes mohli aj slovenskí fanúšikovia. Po zápase plnom dlhých výmen postupuje ako jediná Slovenka Dominika Cibulková (29.), ktorá zdolala Arantxu Rusovú 4:6, 6:2, 6:3. (viac: Cibulková na US Open v 1. kole po viac ako dvoch hodinách zdolala kvalifikantku)

Naopak, svoj duel dnes napriek bojovnosti nezvládla Anna Karolína Schmiedlová. Podľahla Číňanke Wang Ja-fan 1:6, 6:3, 4:6. (viac: Schmiedlová napriek bojovnosti s prehrou v 1. kole)

Problémy s postupom nemala domáca hviezda a vlaňajšia finalistka Madison Keysová (14.). Poradila si s Pauline Parmentierovou po setoch 6:4, 6:4.

V závere programu sme mohli vidieť jeden z ťahákov prvého kola. Maria Šarapovová (22.) si v ňom zmerala sily s niekdajšou svetovou sedmičkou Patty Schnyderovou. Tá sa v hlavnej súťaži grandslamu predstavila prvýkrát od French Open 2011. Víťazstvo šlo na stranu Rusky po setoch 6:2, 7:6(8), no je to úctyhodný výsledok, kedže Švajčiarka už v decembri dovŕši štyridsiatku.

Spomedzi nasadených tenistiek sa lúči vlaňajšia semifinalistka Coco Vandeweghová (24.), ktorá nestačila na Kirsten Flipkensovú po setoch 3:6, 6:7(3). V onlajn poradí WTA jej tak patrí až 47. miesto, čo znamená pád o 22 priečok. Ďalšou obeťou prvého hracieho dňa bola aj Estónka Anett Kontaveitová (28.), ktorá nestačila na Češku Kateřinu Siniakovú po setoch 7:6(3), 3:6, 5:7.