Foto: TASR

Blog Romany Tabakovej: Djokovič otvorene o tenise aj živote

V dnešnom blogu vám opíšem moje postrehy z rozhovoru medzi influencerom Jayom Shettym (ktorého odporúčam sledovať) a Novakom Djokovičom. Jay Shetty robí rozhovory s úspešnými ľuďmi a ide v nich poriadne do hĺbky. Inak to nebolo ani v prípade svetovej tenisovej jednotky.

Čo je vlastne za tým, že Novak sa dostal opäť na vrchol? Djokovič povedal, že za svoj najväčší úspech považuje otvorenú myseľ. Vďaka nej sa vždy posúval vpred, bol otvorený novým možnostiam, a naďalej napredoval. Novak sa vrátil aj do minulosti. Spomínal, ako sa rozhodoval medzi lyžovaním a tenisom. Jeho otec ho podporoval vo všetkom, čo si Novak zaumienil, ale výrazne ho ovplyvnila aj prvá trénerka Genčičová. Nole opísal ich blízky vzťah, ako sa jej zveroval so všetkým. Také dôverné konverzácie vraj nemal ani s otcom.

Ďalšou dôležitou osobou v jeho živote bola manželka Jelena. Pomohla mu aj v najťažšom období, keď si veľa ľudí myslelo, že sa už nevráti na kurty. Novak na sebe usilovne pracoval od tréningov, dýchacích cvičení, jógy. Pevne veril, že sa vráti naspäť. Djokovič opisoval, aké je potrebné robiť si domácu úlohu (tréningový proces) precízne. S akou mysľou vstupujete na kurt pred zápasom, ako sa pozitívne nastaviť. Veľmi ma zaujala jeho poctivá príprava pred turnajom. V čom spočíva plán, kde bude hrať, na akom povrchu, s kým bude hrať (analýza súpera), na akom štadióne alebo aké počasie vychádza na ten deň.

„Nole“ pracoval aj na tom, aby zlé zvyky vymenil za dobré. Tvrdí, že čo si zasadíte do podvedomia, to budete neskôr žať. Za jeden z hlavných faktorov svojho úspechu označil schopnosť nevnímať prehry ako zlyhanie, ale ďalšie ponaučenie. Kedže žijeme v mediálnom svete, spomenul aj sociálne médiá. Sú podľa neho dobrá vec, ale musíme vedieť, ako ich správne ovládať. Ako kontrolovať, čo si „pustíte“ do hlavy.

Na konci rozhovoru sa Jay Shetty pýtal posledných päť otázok a Novak na ne odpovedal takto :

JS: Prvá vec, ktorú spravíš ako prvú, keď ráno vstaneš?

ND: Pomodlím sa rannú modlitbu

JS: Za čo sa modlíš?

ND: Za všetko, začo som vďačný – za rodinu, život, za východ slnka.

JS: Ako pracuješ na svojej energii aby bola na správnej úrovni?

ND: Pracujem na povinnostiach, cvičím a správne dýcham.

JS: Akú najlepšiu radu si v živote dostal?

ND: Mať otvorenú myseľ.

JS: Akú jednu vec by si chcel povedať svetu?

ND: Sme oveľa viac, ako si myslíme. Naše podvedomie, myseľ, nemá hraníc.

Celý rozhovor si môžete pozrieť tu:

PS: Na prvej fotke som s Novakom na US Open 2007 a na tej druhej v Monaku 2016. Išla som si kúpiť jeho džús a Novak ich akurát rozdával, tak sme sa zasmiali a odfotili.

Ďakujem za vaše otázky a postrehy.

Romy

About Romana Tabaková

Check Also

Grigor Dimitrov, Romana Tabak

Blog Romany Tabakovej: Rozhovor s Grigorom Dimitrovom

BRATISLAVA – Ahojte tenisoví nadšenci! Dnes oslavujem 30 rokov a napadlo mi, že by som …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

five × five =