V dnešnom vydaní Siene slávy sa pozrieme na jednu z najväčších osobností ruského tenisu. Búrlivák na kurte, ale aj brat, ktorý mnohokrát až príliš pretkával tenisovú kariéru sestry Dinary. Aj tak by sme mohli nazvať Marata Safina.
Začiatky tenisovej kariéry
Marat Mubinovič Safin sa narodil 27. januára 1980 v Moskve. Raketu prvýkrát vzal do rúk ako šesťročný. Jeho rodičia sú tatárskeho pôvodu. Stredné meno Mubinovič znamená v tatárčine Michael, rovnako sa volá aj otec.
Maratova mama bola až do trinástich rokov jeho trénerkou. Má tiež mladšiu sestru Dinaru, s ktorou sú dodnes jedinou bratsko-sesterskou dvojicou, ktorá sa stala svetovými jednotkami.
V 14 rokoch sa presťahoval za lepšími podmienkami do Valencie. Profesionálom sa stal v roku 1997 a už o rok neskôr zažiaril na veľkých turnajoch. Najskôr na Roland Garros zdolal Agassiho a následne aj Kuertena. Na US Open si zas poradil s Gustaffsonom aj Musterom. Po týchto výsledkoch ho ATP vybralo za nováčika roka 1998.
Už ako 19-ročný získal v Bostone prvý titul kariéry. Na turnaji Masters v Paríži o niekoľko mesiacov neskôr zdolal svetovú päťku Kuertena a až vo finále ho zastavil Agassi.
Prelomový rok 2000
Na začiatku nového milénia Safin zažil so ziskom siedmich titulov najvydarenejšiu sezónu v kariére. Najviac zaujal víťazstvami na Masters v Toronte a v Paríži a najmä triumfom na US Open.
Mečbal a odovzdávanie trofejí po víťazstve na US Open:
Prvýkrát sa dostal do najlepšej desiatky. Neskôr na dva týždne zasadol aj na post svetovej jednotky. S výškou 193 centimetrov je najvyššou jednotkou v histórii.
V roku 2001 sa ešte dvakrát stal na niekoľko týždňov najlepším tenistom sveta, ale sezónu zakončil až na jedenástom mieste a vyhral iba dva menšie turnaje.
Niekoľko ďalších sezón ovplyvnili zranenia
V roku 2002 si pripísal iba jediný titul na Masters v Paríži, tiež sa dostal do finále Australian Open a semifinále French Open. Rusku pomohol k zisku daviscupového titulu. Po zranení zápästia v roku 2003 klesal v rebríčku a nezískal ani jeden titul.
Sezónu 2004 začal finálovou účasťou na Australian Open, kde podľahol Federerovi. Cestou do finále zdolal aj Agassiho a Roddicka. V tej chvíli mu patrilo 86. miesto v rebríčku. Postupne však vyhral aj turnaje v Madride, Pekingu a v obľúbenom Paríži. Do konca roka mu v renkingu patrilo 4. miesto.
Pozrite si pamätný tajbrejk zo semifinále Tennis Masters Cup 2004 medzi Safinom a Federerom, ktorý je tretím najdlhším tajbrejkom v histórii:
Posledný titul v kariére a množstvo zranení
V úvode sezóny 2005 konečne dobyl Australian Open. Rok však musel ukončiť už v auguste po tom, čo si ešte na antuke zranil koleno.
Zostrih z finále Australian Open:
Koniec kariéry
Ročník 2009 hral po dvoch nevýrazných sezónach bez trénera. Prešiel si zranením ramena a okrem niekoľkých štvrťfinálových účastí nezaknihoval žiaden významnejší výsledok. Keď v novembri 2009 prehral na Masters v Paríži v druhom kole s Juanom Martínom del Potrom, rozhodol sa ako 29-ročný ukončiť kariéru.
Rozlúčkový ceremoniál v Paríži 2009:
Safinova kariéra v kocke
Rus strávil 13 sezón na profesionálnom okruhu. Dovedna získal 15 titulov, z toho dva grandslamové (Australian Open 2005 a US Open 2000, pozn. red.). Strávil tiež 9 týždňov na poste svetovej jednotky. Dvakrát pomohol Rusku k titulu v Davisovom pohári a so sestrou Dinarou sa dostal do finále exhibičného Hopman Cupu 2009.
Počas kariéry bol známy častým rozbíjaním rakiet:
Búrlivú povahu ukazoval aj pri hádkach s rozhodcom:
Život po skončení s tenisom
Po skončení kariéry sa stal rozhodcom pre Ruskú tenisovú federáciu a tiež členom Ruského olympijského výboru. V roku 2011 bol zvolený do ruského parlamentu ako člen strany Vladimira Putina Jednotné Rusko. O rok neskôr hlasoval za kontroverzný zákon, ktorý zakazuje, aby ruské siroty mohli byť adoptované americkými občanmi.
Ešte ako aktívny tenista v roku 2007 strávil desať dní šplhaním na horu Čho Oju, ktorá je šiestym najvyšším vrchom sveta. Tiež sa otvorene priznáva k tomu, že je moslim. „Som Rus, ale som tiež 100-percentný moslim. Moslimovia sú vášniví a tvrdohlaví. Máme horúcu krv,“ povedal pred rokmi pre USA Today.
V roku 2011 sa Safin po sérii zranení chrbta svojej sestry vyjadril, že sa rozhodla ukončiť kariéru. Samotná Dinara však niekoľko hodín po jeho vyhlásení na Twitter napísala, že sa zatiaľ nerozhodla a oficiálny koniec ohlásila až o rok neskôr.
1 comment
[…] tenisom si zarobila vyše 20 miliónov amerických dolárov a v roku 2016 bola spolu s Rusom Maratom Safinom uvedená do Medzinárodnej tenisovej siene […]