Home Najdôležitejšie Sieň slávy: Gustavo Kuerten – Brazílska legenda, ktorá si získala srdcia Parížanov

Sieň slávy: Gustavo Kuerten – Brazílska legenda, ktorá si získala srdcia Parížanov

by Michal Pokrivka

V dnešnom vydaní rubriky o legendách si zaspomíname na jednu z najväčších postáv juhoamerického tenisu. Gustavo Kuerten bol nielen mimoriadne kvalitný, ale i charizmatický hráč.

Detstvo a ťažké tenisové začiatky

Gustavo Kuerten sa narodil 10. septembra 1976 v brazílskom Florianópolise. Obaja jeho rodičia boli etnickí Nemci žijúci v Brazílii. Mal 6 rokov, keď začal hrať tenis. O 2 roky neskôr ho negatívne poznačila smrť milovaného otca Alda. Priamo na empajri ho o život pripravil infarkt, keď rozhodoval juniorský turnaj. Malý Gustavo sa dokázal z tragédie obdivuhodne spamätať.

Do svetového tenisového kolotoča vletel ako kométa a už v roku 1997, vo veku 20 rokov, zvíťazil na grandslamovom Roland Garros. Bol to jeho prvý titul na okruhu ATP pri vôbec prvej finálovej účasti. Vo finále deklasoval v troch setoch Španiela Sergiho Brugueru. v rebríčku bol vtedy na 66. mieste. Nižšie boli v čase grandslamového víťazstva len Chorvát Goran Ivaniševič (125.) a Austrálčan Mark Edmondson (212.).

Zostrih finále Roland Garros 1997:

Ústup z pozícií

Po veľkom víťazstve sa stala z Brazílčana, charakteristického účesom i hlasnými prejavmi pri úderoch, hviezda. S tlakom sa nevyrovnal najlepšie. Odhliadnuc od rokov poznačených zdravotnými problémami bola sezóna 1998 jeho najhoršia. Verejnosť zaskočila najmä jeho prehra v 2. kole Roland Garros. Na svedomí ju mal vtedy pomerne neznámy Rus Marat Safin.

Obdobie najväčšej tenisovej slávy a úspechov

„Guga“, ako ho prezývali, sa do formy rýchlo vrátil. Na Wimbledone a US Open 1999 si zahral zhodne vo štvrťfinále. Ide o jeho mimoparížske grandslamové maximá. V roku 2000 triumfoval po druhý raz na Roland Garros (vo finále 3:1 nad Magnusom Normanom, pozn. red.), vyhral aj koncoročný Turnaj majstrov a stal sa svetovou jednotkou. Víťazstvom na Turnaji majstrov v Lisabone dokázal, že je nielen antukár. Hoci sa bojovalo na harde, vo finále vyhral nad Američanom Andrem Agassim 3:0 na sety.

Zostrih finále Roland Garros 2000:

Titul z Paríža obhájil aj v roku 2001. Bolo to jediné parížske finále, v ktorom stratil prvý set. Španiela Álexa Corretju zdolal napriek tomu celkom komfortne 3:1. Mal len 24 rokov, ale zdravotné patálie spôsobili, že to bol posledný veľký úspech.

Trápenie s bratom

Kým pred kamerami sa Gustavo zväčša usmieval a pôsobil ako bezstarostný chlapík, v súkromí prežíval trápenie. Jeho mladší brat Guilherme sa pri pôrode takmer udusil. Lekári ho zachránili, no poškodenie mozgu bolo trvalé. Všetky repliky trofejí nosil bratovi ako suveníry. A každoročne venoval prémiu z jedného víťazného turnaja na brazílsku mimovládnu organizáciu pomáhajúcu postihnutým deťom.

Zdravotné problémy a márna snaha o návrat

V rokoch 2002 a 2003 vyhral brazílsky tenista len 3 menšie ATP turnaje a pravidelne sa mu ozývali rôzne zdravotné problémy. Vyvrcholili v sezóne 2004. Na jeseň sa rozhodol vziať si pauzu a doliečiť si zranené bedro. Napriek tomu stihol predviesť jeden veľkolepý výkon. V 3. kole Roland Garros porazil už vtedy fenomenálneho Rogera Federera 6:4, 6:4, 6:4. Nakoniec sa prebojoval do svojho posledného grandslamového štvrťfinále.

Veľký skalp Federera:

V sezóne 2005 klesol rodák z Florianópolisu do tretej stovky rebríčka ATP. Turnajov hral minimum, bolesti rôznych častí tela sa pravidelne vracali a do top 100 sa už nikdy nevrátil. V novembri 2007 sa navyše musel vyrovnať s ďalšou ranou osudu. Milovaný brat Guilherme zomrel.

Či sa aj to podpísalo pod jeho definitívny odchod do športového dôchodku je len v rovine teórie. „Guga“ sa však rozhodol, že sa ešte raz vráti do Paríža, kde ho fanúšikovia milovali a na Roland Garros povie tenisu zbohom. V 1. kole podĺahol domácemu Paulovi-Henrimu Mathieuovi 3:6, 4:6, 2:6.

Fragmenty z rozlúčkového zápasu:

Úspechy v kocke

Zdravie síce Brazílčanovi nedovolilo naplniť potenciál v maximálnej miere, ale dosiahol toho dosť. Vyhral 20 turnajov hlavného okruhu vo dvojhre a 8 vo štvorhre. V decembri 2000 sa stal prvou brazílskou svetovou jednotkou. Na odmenách zarobil bez pár „drobných“ 15 miliónov amerických dolárov. V edícii 2000 doviedol svoju vlasť cez Slovensko do pamätného semifinále Davisovho pohára.

Obdobie po ukončení kariéry

V súčasnosti žije Kuerten v rodnom Florianópolise, kde robí tenisového trénera. V roku 2009 začal študovať na vysokej škole. V roku 2010 sa oženil s Marianou Sonciniovou, s ktorou má dcéru a syna. V lete 2012 ho uviedli do medzinárodnej tenisovej siene slávy.

s dcérou Mariou Augustou pri uvedení do Siene slávy ITF

Počas lanskej olympiády v Riu de Janeiro bol jednou z osobností, ktorá niesla olympijskú pochodeň na Maracanu. Jeho meno nesie centrálny kurt v Riu de Janeiro, kde sa hrá turnaj kategórie ATP 500. Ak chcete vidieť brazílsku ikonu naživo, zrejme stačí navštíviť areál Rolanda Garrosa, kde je pravidelným čestným hosťom.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

three × five =