Home Najdôležitejšie Päť najväčších wimbledonských senzácií v 21. storočí

Päť najväčších wimbledonských senzácií v 21. storočí

by Michal Pokrivka

Tento rok nie je na Wimbledone opäť núdza o prekvapenia. V mužskej časti sa už porúčali Grigor Dimitrov, Dominic Thiem či David Goffin, no história si pamätá aj oveľa väčšie senzácie. Svoje o tom vedia i Roger Federer, Rafael Nadal alebo Pete Sampras.

5. Lu Jen-sün vs Andy Roddick 4:6, 7:6(3), 7:6(4), 6:7(5), 9:7 (rok 2010 – 4. kolo)

Americký bombardér Roddick prichádzal do Londýna obhajovať finále spred roka. Vedel, že sa mu čas kráti a vysnívaný wimbledonský titul potrebuje získať čím skôr. Do 4. kola prešiel ako nasadená päťka bez väčších problémov. Taiwanský vyzývateľ ťahal na Wiimbledone sériu štyroch prehier v 1. kolách a na Grand Slamoch mal maximum v podobe 3. kola. Mementom pre Andyho bola skutočnosť, že to Lu dotiahol do 16-ky bez straty setu.

Napriek tomu nebolo o favoritovi pochýb. Keď získal „A-Rod“ prvý set pomerom 6:4, zdalo sa, že rolu favorita potvrdí. Potom sa však začali diať divy. Navzdory priepastnému rozdielu v rýchlosti podania si ho Taiwančan strážil, získal dva tajbrejky a All England Clubom sa začali šíriť zvesti o rodiacej sa senzácii. Američan ešte dokázal vyrovnať, ale v piatom sete bolo prekvapenie dokonané. Osemdesiaty druhý muž sveta premenil ukážkovým obhodením za stavu 8:7 mečbal!

4. Ivo Karlovič vs Lleyton Hewitt 1:6, 7:6(5), 6:3, 6:4 (rok 2003 – 1. kolo)

Dvadsiateho tretieho júna 2003 nastúpil 24-ročný Ivo Karlovič na prvý zápas v hlavnej súťaži niektorého z Grand Slamov. V pozícii kvalifikanta musel čeliť obhajcovi titulu a nasadenej jednotke. Austrálčan bol jasný favorit, a keď v prvom sete bez problémov eliminoval najväčšiu a v podstate jedinú zbraň súpera – servis, vyzeralo to na krátky proces.

Opak bol pravdou. Vtedy pomerne neznámy Chorvát sa rozpodával, druhý set získal v tajbrejku a s pribúdajúcim časom začal na obrovské prekvapenie všetkých dominovať. Senzácia turnaja bola na svete. Obhajca prvenstva podľahol 203. mužovi sveta. V 1. kole vypadol pred ním pri obhajobe len Španiel Manuel Santana v sezóne 1967.

3. Lukáš Rosol vs Rafael Nadal 6:7(9), 6:4, 6:4, 2:6, 6:4 (rok 2012 – 2. kolo)

Španielsky velikán zaznamenal v posledných rokoch viacero prekvapivých prehier v úvodných fázach turnaja. Keď to však prišlo v roku 2012, bol to šok ako hrom. Obhajoval finále, bol nasadená dvojka a kurz na výhru českého dlháňa sa šplhal až ku hodnote 50! Predtým na tráve päť rokov nevyhral zápas, no v tejto sezóne si ju obľúbil. Proti favoritovi servoval ako Roddick v najlepších rokoch, tlačil z každej pozície a ani tesne stratený prvý set ho nezlomil. Otočil na 2:1.

Vo štvrtom dejstve v sebe „Rafa“ prebudil bojovníka, hladko ho získal, ale zasiahla vyššia moc. Tma. Duel prerušili, zatiahli strechu a vytvorili tým superrýchle halové podmienky. Tie Rosol dokonale využil, navyše počas pauzy načerpal sily a znova podával ako z kanóna. Pre svetovú stovku to bolo životné víťazstvo, pre Španiela trpká rozlúčka.

„Zahral som dnes najlepší zápas v mojej doterajšej kariére, podľa mňa som celkovo bol o kúsok lepším hráčom na kurte,“ tešil sa víťaz. Nadal banoval a hľadal dôvody prehry: „Som veľmi sklamaný. V prvých troch setoch som si nepočínal dobre. Pre mňa to zatiahnutie strechy nebolo práve najšťastnejším riešením, ale musel som to akceptovať. V piatom sete súper zahral viac ako neuveriteľne.“

2. George Bastl vs Pete Sampras 6:3, 6:2, 4:6, 3:6, 6:4 (rok 2002 – 2. kolo)

Kariéra amerického tenistu sa síce chýlila ku koncu, napriek tomu bol medzi hlavnými favoritmi a chcel zaútočiť na ôsmy londýnsky titul. Keď mu ako nasadenej šestke prihral žreb do 2. kola švajčiarskeho „lucky losera“ Georga Bastla, fanúšikovia sa predháňali v tipoch, koľko gemov uhrá 145. tenista sveta, ktorý prehral vo finále kvalifikácie 0:3 na sety s Nemcom Alexandrom Waskem.

Predzvesťou hroziacej pohromy mal byť už rozpis zápasov. Organizátori totiž poslali legendu na Kurt č. 2 známy ako „pohrebisko favoritov“. „Pistol Pete“ sa tu zmenil z obávaného bombardéra na pomerne neškodného súpera a v prvých dvoch setoch ho Švajčiar doslova „sfúkol“. Ani následné zlepšenie Samprasovi nepomohlo, piate dejstvo patrilo mužovi, ktorý sa preslávil týmto víťazstvom viac ako čímkoľvek iným.

„Bolo to, ako keby sa kráľovská rodina presťahovala zo svojho paláca do druhotriedneho bytu v Surbitone,“ komentoval denník The Times pád ikony na neslávne slávnom kurte. Pete na ňom zostal aj po tom, čo všetci diváci odišli. Nemohol uveriť tomu, čo sa mu práve na milovanom turnaji stalo.

1. Sergij Stachovskij vs Roger Federer 6:7(5), 7:6(5), 7:5, 7:6(5) (rok 2013 – 2. kolo)

Víťaz prípravného turnaja v Halle, obhajca titulu a nasadená trojka. S týmito prívlastkami pricestoval na Wimbledon Roger Federer. V 1. kole povolil Rumunovi Victorovi Hanescovi len päť gemov a všetci čakali minimálne po štvrťfinále povinnú jazdu bez najmenších problémov. Rázne sa proti tomu postavil 116. hráč renkingu Ukrajinec Sergij Stachovskij.

Na švajčiarskeho maestra vyrukoval s „oldschoolovou“ taktikou servis-volej a oba jej základné aspekty zvládal na jednotku s hviezdičkou. Nezamával ním ani stratený prvý set. Hral si stále svoju hru, a hoci mal na príjme minimum šancí, keď v koncovkách ďalších troch setov prišli, nepohrdol nimi. Skôr ako v 2. kole vypadol obhajca naposledy v roku 2003. Bol to práve už spomínaný Hewitt.

„Je to neuveriteľné. Lepšie som hrať nemohol. Urobil som všetko, čo som chcel a parádne som triafal voleje. V zápasoch s Federerom tu vlastne hráte proti dvom súperom. Proti nemu a jeho wimbledonskej aure,“ vysvetľoval vtedy Ukrajinec.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

fourteen + seventeen =