Home Najdôležitejšie Karol Beck vie, ako vrátiť Molčana späť medzi elitu: Nikto z nás od neho nežiada, aby sa stal agresívne hrajúcim tenistom

Karol Beck vie, ako vrátiť Molčana späť medzi elitu: Nikto z nás od neho nežiada, aby sa stal agresívne hrajúcim tenistom

by Igor Uher
Karol Beck, Alex Molčan

BRATISLAVA – Zranenia, choroby, nezvládnuté koncovky zápasov, ale aj výnimočný úspech v Davis Cupe. Rok 2023 bol v znamení vzostupov aj pádov Alexa Molčana. V konečnom dôsledku nedopadol práve podľa predstáv a očakávaní našej singlovej jednotky.

Zranenia mu znemožnili obhajobu dôležitých bodov z predchádzajúcej sezóny, niektoré nezvládnuté súboje zase podlomili jeho psychiku. Navyše aj spolupráca niekdajšej svetovej 38. s uznávaným trénerom Mariánom Vajdom vydržala len niekoľko mesiacov. Všetky tieto okolnosti mali napokon za následok prepad v rebríčku ATP až na aktuálnu 119. priečku.

Tenista roka 2023, Alex Molčan
Alex Molčan obhájil titul na Tenista roka 2023 (Foto: TASR – Pavol Zachar)

Molčanov osobný tréner Karol Beck je však optimista a o návrate svojho zverenca do prvej stovky rebríčka nepochybuje. Tvrdí, že vie, ako na to. S bývalým daviscupovým reprezentantom a 36. hráčom sveta sme počas charitatívneho podujatia ProAm Challenge by Adifex 2023 detailne rozobrali viaceré témy týkajúce sa jeho zverenca.



V akej fáze zimnej prípravy sa nachádzate spolu s vašim zverencom Alexom Molčanom?

“Po víkende začíname s herným tréningom. Kondíciu naberal už v skoršom termíne, po návrate z dovolenky v Dubaji, kde načerpal nové sily po náročnej sezóne.”

Hodnotenie jeho nedávno skončenej sezóny zrejme veľmi pozitívne nebude…

“Nedopadla veľmi podľa našich predstáv. Avšak Alex je dobre motivovaný a v budúcom roku sa s určitosťou chce vrátiť do prvej stovky rebríčka ATP. Verím, že sa nám to podarí, v príprave tomuto cieľu podriadime absolútne všetko.”

Boli v roku 2023 najviac limitujúcim faktorom Molčanove zranenia?

“Určite, najmä v prvom polroku často laboroval s rozličnými zraneniami. Prekonal zranenie bedrového kĺbu, opuch na kosti predlaktia a k tomu všetkému trikrát ochorel. Aj keď bol na tom v druhej polovici sezóny po zdravotnej stránke už lepšie, nedá sa to porovnať s predchádzajúcim rokom. Oproti tejto sezóne mohol vtedy odohrať podstatne viac zápasov, mal možnosť získať podstatne viac bodov. Ale na druhej strane aj zranenia a choroby k tenisu samozrejme patria.”

Zrejme svoje zohral aj fakt, že zranenia utrpel v najmenej vhodnom období, akurát pred jeho obľúbenou antukovou časťou sezóny…

“Je to tak. Namiesto toho, aby získal ďalšie body, tak ich naopak strácal, keďže ich neobhájil z predchádzajúceho roku tak, ako v Marrákeši alebo v Lyone, kde obhajoval finále.”

Pôjdete po austrálskej sérii turnajov na antuku do Južnej Ameriky?

“Zatiaľ to s určitosťou ešte nevieme. Záleží od toho, aký povrch zvolia Srbi v nastávajúcom daviscupovom stretnutí v Belehrade. Predpokladám, že si zvolia pomalší hard. Prechod z tvrdého povrchu na antuku je v tom období pomerne náročný. Podobne to bolo aj vlani, keď sme hrali Davis Cup v Holandsku. Alex mal po stretnutí iba tri dni tréningu na to, aby zvládol prechod z tvrdého povrchu na antuku, čo vôbec nie je ideálne.”

Karol Beck
Tréner Alexa Molčana Karol Beck (Foto: TASR – Jaroslav Novák)

Napriek tomu, že už má 26 rokov, stále je ešte vo veku, kedy sa dá ovplyvniť jeho spôsob hry. Budete sa špecializovať viac na antuku, alebo ho prerobíte na univerzála schopného hrať na všetkých povrchoch?

“Niekedy je preňho náročné zmeniť svoj antukový prejav na halový. A v tých momentoch nie je na rýchlejších povrchoch pre súperov až taký nebezpečný. Na druhej strane, v určitých okamihoch dokáže zahrať výborne aj na harde, veď predsa práve na ňom porazil grécku reprezentačnú jednotku a člena elitnej svetovej desiatky Stefanosa Tsitsipasa. Rovnako na tvrdom povrchu odohral aj vyrovnaný súboj s bulharskou hviezdou Grigorom Dimitrovom.”



Prečo je tomu tak?

“Do určitej miery je to aj o hlave a mentálnom nastavení. Aby uveril, že môže hrať aj aktívnejší tenis bližšie k základnej čiare. Problém je v tom, že to v minulosti nikdy neskúšal. Keď však dokáže zvíťaziť v niekoľkých zápasoch za sebou, tak ho to nakopne.”

Podľa Dominika Hrbatého bude musieť Molčan niečo zmeniť na svojej hre na to, aby sa opäť dokázal vrátiť do prvej svetovej stovky. Viete, čo tým myslel?

“Ťažko polemizovať. Veď absenciami na turnajoch stratil približne tristo bodov, ktoré nemal pre zdravotné problémy ako obhájiť. Jeho zranenia aj choroby sa bohužiaľ podpísali aj na jeho psychike a hernej pohode. Nemal dostatočnú zápasovú prax a navyše na troch zo štyroch antukových turnajov v rade vypadol s niekdajšou svetovou dvojkou Alexandrom Zverevom. Preto si nemyslím, že by mal niečo významné vo svojej hre meniť.”

Čo by mu teda k vysnívanému návratu do elitnej stovky pomohlo?

“Iba viera vo vlastné schopnosti, že dokáže byť na kurte aktívnejší. Nikto z nás od neho nežiada, aby sa stal agresívne hrajúcim tenistom, keďže ním ani nikdy nebol. Mohol by sa však naučiť útočiť takpovediac zo zálohy. To znamená v momentoch, kedy to súper nečaká. Jeho hra by bola variabilnejšia a navyše aj obohatená o prvok nepredvídateľnosti. Je dôležité, aby vedel v niektorých momentoch hru zrýchliť a inokedy napríklad s citom aj skrátiť. Práve rozmanitosťou svojej hry by sa stal pre súperov nebezpečnejším. Všetko však iba za predpokladu, že tomu dokáže sám uveriť.”

Nemala na Molčanove vypadnutie zo stovky vplyv aj skutočnosť, že počas druhej sezóny medzi svetovou elitou už mali jeho hru súperi dostatočne prečítanú?

“Je samozrejmé, že si ju medzičasom dôkladne prečítali aj súperi a aj ich tréneri. V tomto ohľade už stratil výhodu nováčika. V tej úvodnej získal Alex vďaka víťazstvám sebavedomie, ktoré mu pomohlo v súbojoch s lepšími hráčmi. Druhá sezóna je skutočne náročnejšia a dôkladne preverí každého. Ak je však hráč naozaj dobrý, dokáže body obhájiť a udržať si nadobudnuté pozície. Pred nastávajúcou sezónou je Alex veľmi dobre nastavený. Navyše je to bojovník na pohľadanie a preto veríme v jeho návrat medzi svetovú elitu.”



Niekoľko mesiacov pôsobil pri Molčanovi aj Marián Vajda. Čo sa zmenilo na systéme prípravy po jeho príchode?

“Maroš priniesol do nášho tímu veľké skúsenosti. Bolo veľmi dôležité, že sme si my dvaja navzájom dobre rozumeli na kurte aj mimo neho. Mali sme veľmi podobné predstavy o tom, ako by mala Alexova hra vyzerať a ako to dosiahnuť. Iní tréneri by to možno brali ako konkurenciu, alebo určitý zásah do osobného ega. Ale pre mňa to bola neoceniteľná skúsenosť, veľa nových vecí som sa aj sám priučil. Odovzdal nám svoje vedomosti z tréningového procesu s Djokovičom. A napriek tomu, že je Novak úplne iný typ hráča ako Alex, od každého si môžete niečo užitočné a použiteľné zobrať.”

Po Vajdovom odchode z tímu ste pokračovali v nastavených tréningových procesoch, alebo ste sa vrátili k pôvodnému systému?

“Pokračovali sme v nastavenom trende, nemali sme žiadny dôvod čokoľvek meniť ani potom, ako Alex vypadol z elitnej stovky rebríčka ATP.”

V nasledujúcej sezóne to bude mať Alex o to zložitejšie, že na väčších turnajoch už nebude mať výhodnejší žreb a zrejme dostane v úvodných kolách nasadených hráčov. To bol zrejme aj jeden z dôvodov, prečo ste v závere roka absolvovali výhradne challengerové podujatia.

“Chceli sme získať body aj na týchto turnajoch. Dosiahol jedno semifinále na turnaji v talianskom meste Olbia. Je len na škodu, že neostal po Davis Cupe na pozitívnej vlne zo zápasu s Tsitsipasom. Na nasledujúcom turnaji v Orléans smolne neuspel už v zápase s domácim Lucom Van Asschem, s ktorým viedol už 6:1 a 5:2. V priebehu takmer celého zápasu hral fantasticky avšak nedotiahol ho do úspešného konca. Rovnako, ako v zápase s Dimitrovom prehral po nevyužitom mečbale, čo sa mu vrylo do podvedomia a výraznejšie sa odzrkadlilo na jeho psychike. Nasledujúce turnaje mu to zväzovalo ruky. Optimálna forma mu tak namiesto dvoch mesiacov vydržala iba jediný. Som presvedčený, že ak by zvládol práve tento zápas, tak by ho to psychicky povzbudilo do tej miery, že by sa aj v závere roka do stovky ešte vrátil.”

Alex Molčan, US Open 2023
Alex Molčan (Foto: TASR/AP – Charles Krupa)

Kam by to mohol Molčan podľa vás ešte dotiahnuť? Kde má svoj výkonnostný strop?

“Myslím si, že za priaznivých okolností, teda za predpokladu, že ho podrží zdravie, bude v pohode a nadobudne variabilnejší herný prejav, by sa mohol prebojovať do prvej päťdesiatky mužského rebríčka. Veľa hráčov z polovice stovky hrá na podobnej úrovni ako Alex.”

Vráťme sa ešte k februárovému daviscupovému stretnutiu v Srbsku, kde samozrejme nenastúpime v pozícií favorita. Myslíte si, že by mohol Molčan uhrať nejaký bod?

“Záležať bude predovšetkým od toho, či nastúpi Novak Djokovič. V tomto roku odohral iba 13 akcií. Je preto otázne, do akej miery uprednostní v budúcej sezóne prípravu na najväčšie grandslamové podujatia a tiež OH v Paríži. Možno sa však bude chcieť ukázať aj v národných farbách pred domácim publikom. Ak nastúpi, budeme to mať nesmierne náročné. Ak nie, tak Dušan Lajovič alebo Miomir Kecmanovič sú určite hrateľní súperi aj keď bude mať domáci tím obrovskú podporu v hľadisku. Davis Cup je ale špecifická súťaž s mnohými premennými, v ktorej môže prekvapiť aj náš tím.”

Zdroj: ts – Igor Uher

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

5 − 4 =