Home BTZ Igor Moška obavami o fungovanie NTC pobúril tenisovú verejnosť: Zaujíma niekoho aj to, ako prežijú kluby pod vedením STZ?

Igor Moška obavami o fungovanie NTC pobúril tenisovú verejnosť: Zaujíma niekoho aj to, ako prežijú kluby pod vedením STZ?

by Igor Uher
Igor Moška

BRATISLAVA – Je to už pár dní, čo generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška vyjadril pre médiá vážne obavy o fungovanie Národného tenisového centra počas nastávajúcej zimnej sezóny v súvislosti s doposiaľ nevyjasneným rastom cien energií.


Moškove obavy spustili lavínu reakcií

Jeho slová pochopiteľne vzbudili záujem širokej obci tenisového hnutia a pochopiteľná bola aj jeho prvotná reakcia, ktorú charakterizovala ešte väčšia neistota. Jednak u klubových funkcionárov, ale aj u hráčov, trénerov, či bežných rekreantov, ktorí stále musia riešiť otázku cien za prenájom hodín v nafukovačkách od januára budúceho roku.

Prvotnú reakciu v podobe očakávanej frustrácie však veľmi skoro, takmer  vzápätí, či už v klubovniach alebo v šatniach mnohých klubov vystriedala iná emócia. A bolo len otázkou času, kedy sa táto reakcia vo väčšom rozmere začne riešiť na rôznych sociálnych platformách. Preto patrí veľká vďaka našim čitateľom, ktorí nás upozornil na stále živú diskusiu pod spomínaným prevzatým rozhovorom na našom facebooku.

Igor Moška: Budeme musieť riadne šetriť, aby to NTC prežilo

Z mnohých reakcii na spomenutý rozhovor Igora Mošku sme vybrali tie, ktoré pripojili známe osobnosti slovenského tenisového hnutia. A čo bolo hlavnou témou diskusie? V zásade iba zdanlivo nepodstatný fakt, že pán Moška popri vyplakávaní o šetrení v NTC pozabudol na jednu zásadnú skutočnosť. Na elementárnu povinnosť vyplývajúcu z výkonu samotnej funkcie generálneho sekretára. A tou je prioritný záujem a starosť o budúcnosť tenisu na celom území našej republiky. To znamená, nielen o inštitúciu s bratislavskou adresou Príkopova 6.  



Ako prežijú kluby pod vedením STZ?

Diskusiu spustil medzinárodne ostrieľaný tréner Vladimír Pláteník, ktorý napriek tomu, že sa aktuálne pracovne nachádza v USA, nenechal vyjadrenie Igora Mošku bez odozvy a nastolil zásadnú otázku: “Zaujíma niekoho aj to, ako prežijú kluby pod vedením STZ? Alebo to nikoho z kompetentných nezaujíma?“

Reakcia na rečnícku otázku nenechala na seba dlho čakať. Ako prvý sa do diskusie zapojil prezident Bratislavského tenisového zväzu Peter Miklušičák, ktorý stručne ohodnotil už tradičný „záujem“ generálneho sekretára o aktuálne dianie v slovenských kluboch: “Je veľmi smutnou realitou, že generálneho sekretára STZ trápi v nastávajúcej zimnej sezóne len osud NTC a vôbec ho netrápi to, ako prežijú tohtoročný energetický šok tenisové kluby po celom Slovensku.“

Miliónik navyše k úveru na NTC Košice?

Netrvalo dlho a do debaty sa zapojil aj bývalý dlhoročný reprezentant Martin Kližan: “Presne tak, pán Moška. Len aby to prežilo NTC. Alebo, aby prežila Moškova akadémia. Však čo nás po kluboch, akadémiách a centrách? Idete „riadne“ šetriť, ale miliónik navyše k už trojmiliónovému úveru kvôli NTC Košice si zoberiete, však? A viac než 100 tisíc eur ročne pre Molčanovho trénera sa tiež nájde. Hlavne, aby prežilo NTC. Všetkých, vyše dvesto klubov na Slovensku, od vás práve dostalo facku.“

Martin Kližan reaguje na Moškove slová o šetrení: Hlavne, že 100-tisíc € pre Molčanovho trénera sa nájde

Bokom nezostali ani kluboví funkcionári z bratislavského kraja. Ako prvá zareagovala Lucia Šramková z petržalskej TK Jednotka, ktorá si servítku pred ústa nedávala: “Keď som sa pri voľbách pýtala pána Miloša Mečířa, koľko stojí hodina v hale, odpovedať mi nevedel. Keď sme mu predostreli faktúry za energie, vyjadril sa, že máme zlých ekonómov. Každá zdravá firma má krátkodobé a dlhodobé ciele a rozpočty. O našich krátkodobých cieľoch boli (zväzoví funkcionári) upozorňovaní, že vo veci nekonajú. Ako máme na tento článok reagovať? Prečo sa sťažujú? Milé kluby, peniaze sú pre všetkých, nechcete už s týmto amatérizmom konečne skoncovať?“



BTZ a STZ sa názorovo rozchádzajú

Do diskusie sa následne zapojil aj šéftréner VTC Pezinok a člen výkonného výboru BTZ Peter Grič, ktorý už mal svoje skúsenosti s „podporou“ klubov zo strany tenisového zväzu počas prvej „covidovej“ zimnej sezóny. K obavám Igora Mošku sa vyjadril v rozsiahlom komentári:

“Každý to vidí zo svojho uhla pohľadu. Základný a najdôležitejší bod, v ktorom sa názorovo rozchádza BTZ vrátane klubov s názorom STZ je ten fakt, že pozornosť STZ je oveľa viac zameraná na reprezentáciu a NTC, než na zväzové regióny a samostatné kluby. Samozrejme, že sa to prejavuje na všetkých frontoch, nevynímajúc aj ten finančný. Potom tak aj regióny fungujú, respektíve nefungujú.

Klubov a klubových hráčov je predsa oveľa viac, než hráčov v NTC a v reprezentácii, pričom dostávajú nepomerne menej financií. Z tohto dôvodu sa mi to zdá byť nepomer. Faktom ostáva aj to, že kluby sú pevným a dôležitým základom každej reprezentácie. Ak chceme mať skvelú reprezentáciu, tak si ju musíme vychovať. Musíme mať najprv kvalitné kluby s uceleným, komplexným tréningovým procesom, ktoré produkujú kvalitných hráčov. Ak my kluby budeme produkovať kvalitných hráčov, tak reprezentácia by mala byť už iba tá povestná čerešnička na torte, čiastočne dotovaná zväzom. A to sa udeje vtedy, ak budú mať jednotlivé regióny a kluby silnú podporu od STZ a nielen tú finančnú. Veď základ úspechu a najväčšia drina je v prvých rokoch výchovy v kluboch a to funguje, respektíve nefunguje v dnešných časoch s minimálnou finančnou podporou. Je doba peňazí. Nikto nebude robiť zadarmo, až na pár srdciarov, ktorých je stále menej a menej.

A tak nastala doba, kedy kluby nemajú financie preto, že pomerne všetky výdavky, ktoré išli za tie roky finančne vyššie, sa presunuli na rodičov a kluby. Preto trénujeme viac komerčne, než súťažne. Len aby sme prežili. V našom klube VTC Pezinok je to skoro 70% „hobíkov“ a ako to sledujem, tak v mnohých kluboch je to viac či menej rovnaké. Keďže sa to deje aj vo väčších kluboch, je to varovné číslo aj pre zdravý reprezentačný základ. Nech si spraví každý názor podľa seba, či mu to tak stačí. A vníma to tak, že je všetko v poriadku. Alebo, či má oveľa vyššie ambície pre reprezentáciu a možnosti využitia NTC. To druhé mi dáva oveľa väčší zmysel.

Rodičia už pomaly strácajú záujem o súťažný tenis a kluby nemajú financie na celkový tréningový proces. Za BTZ môžem potvrdiť, že ochota pracovať je, ale je potreba priniesť oveľa viac peňazí do jednotlivých regiónov, aby regióny a kluby nielen prežívali, ale mohli aj napĺňať podstatu ich práce a tou je rozvoj tenisu na Slovensku.

Len aby sa nezabudlo, že bez hráčov, klubov a jednotlivých regiónov by NTC a reprezentácia jednoducho nebola. Takže si myslím, že stojíme o trochu viacej pozornosti, než akej sa nám momentálne dostáva.“



Moška pobúril tenisovú verejnosť

Iný uhol pohľadu nielen na rétoriku generálneho sekretára, ale predovšetkým na celkovú situáciu pridal člen Rady STZ Štefan Pjontek z ŠK 26 Karlovka: “Zbytočný článok, GS (generálny sekretár) zas len pobúril tenisovú verejnosť. NTC prežije bez problémov, má na to dosť finančných zdrojov. Faktúry za energie sa platia krížom krážom cez STZ a NTC a.s. Aj tak bola po minulé roky počas stretnutí v hľadisku NTC zima. Na druhej strane chcem podotknúť, že šport v tejto chvíli bude až úplne na konci všetkého záujmu. Najprv fabriky, nemocnice, školy, dôchodcovia a niekde potom šport. Dotovať niekoho je blbosť, vláda by mala zastropovať ceny elektriny a plynu, to je najlepšie riešenie.“

Zdroj: ts – Igor Uher

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

6 + fifteen =