Home Blog Analýzy hráčov: Novak Djokovič

Analýzy hráčov: Novak Djokovič

by Michal Pokrivka

Tenisový tréner Ján Solčáni rozbieha sériu článkov, v ktorých sa zameriava na rozbor jednotlivých aspektov hry popredných tenistov. Na úvod sa dostal pod drobnohľad Srb Novak Djokovič.

BIO

Horkokrvný Balkánec, veľký bojovník, večný vtipálek a šoumen, ktorý miluje byť stredobodom pozornosti, sa posledné dva roky toľko na kurte neusmieval. Nedávno ospevovaný a neporaziteľný. Na konte má pomimo 110,5 milióna amerických dolárov aj 12 grandslamov, 30 turnajov ATP Masters 1000, 12 turnajov ATP 500, 9 turnajov ATP 250, 5 koncoročných majstrovstiev ATP a striebornú olympijskú medailu z Pekingu.

Zmenil stravovacie návyky nielen sebe, ale aj mnohým športovcom i nešportovcom po celom svete, ktorých inšpiroval k bezlepkovej diéte. Keby si dal verejne na obed pred zápasom špenát s mrkvou, tak by to na druhý deň robilo 100 a o týždeň 10 000 z jeho nadšencov. Akokoľvek, všetko má svoj koniec a dnes je Novak mnohými často zatracovaný a kritizovaný. Akoby každý zabudol, že len nedávno dominoval mužskému profesionálnemu tenisu ako svetová jednotka až 223 týždňov.

Dnes je Novak až 22. hráčom svetového rebríčka ATP a dokáže prehrať s hráčmi, ktorým by pred 2-3 rokmi nedal žiadnu šancu. Čo sa s ním naozaj stalo? A prečo to trvá až tak dlho?

Novak na pokraji svojho „úpadku“ začal byť na kurte agresívnejší, často rozladený a bola z neho cítiť o niečo väčšia arogancia na akú boli tenisoví fanúšikovia od svetových jednotiek zvyknutí. Určite mu nepomohli k popularite ani mierne sexistické poznámky na zárobky žien, za ktoré sa neskôr síce ospravedlnil, ale ženské ego nikdy nezabúda!

Sláva mu akoby jemne stúpala do hlavy, veď bol skoro neporaniteľný. Začali sa o ňom písať rôzne teórie. Novak bol taký chudý, až nevyzeral zdravo a logicky sa šírili konšpirácie o jeho zdravotných problémoch spojených s jeho extrémnou bezlepkovou diétou. Šepkalo sa aj o problémoch vo vzťahu s manželkou Jelenou kvôli jeho prípadnej nevere. Nemenej sa spomínal a stále spomína aj silný vplyv španielskeho duchovného guru Pepa Imaza, ktorému vraj Novak úplne podľahol, čoho následkom mal byť aj radikálny vyhadzov dlhoročných stálic z jeho trénerského tímu, vrátane dlhoročného trénera Mariána Vajdu.

Všetko je prepojené a ako to väčšinou býva, naše životné problémy zväčša vyvrcholia v zdravotné problémy. Nebolo to asi inak ani u Novaka. Problémy s lakťom ho vraj trápili posledné dva roky. Novak nemal nikdy počas svojej kariéry vážnejšie zranenia a nedávno podstúpil až dve (svoje prvé) operácie pravej ruky, čo muselo byť preňho veľmi frustrujúce.

Keďže sú to podľa mňa čisto jeho osobné veci, tak ani nepovažujem za dôležité rozoberať detaily z jeho súkromného života, o ktorých mimochodom neviem nič a preto urobím to, čo robím najlepšie a zhodnotím jeho aktuálny prejav hry.

TECHNICKÁ ANALÝZA

Novak po zranení vylepšil svoje podanie zjednodušením prípravnej fázy. Tak, že spevnil zápästie. Raketu už nemá zvesenú, ale zafixovanú v línii s predlaktím. Pravdepodobne preto, že tým (uvoľnením zápästia a zvesením rakety) pri akcelerácii preťažoval svaly predlaktia. Paradoxne tisíce hráčov a trénerov po ňom opakovali práve tento fundament.

Po kondičnej stránke vyzerá veľmi dobre. Je hladný po víťazstvách, skúseností má dostatočne veľa a jediné, čo mu chýba, je 100-percentné sebavedomie v svoje zdravie a viera v neporaziteľnosť. Podľa mňa, je len otázkou času, kedy Djokovič znovu nájde svoje víťazné momentum a vráti sa do elitnej päťky.

Môže to znieť lacno, ale Novak by pokojne mohol pribrať 3-5 kg. Ďalej mi v posledných dvoch rokoch spojených s jeho poklesom výkonnosti prekážalo, že začal preferovať príliš defenzívny štýl pohybu po kurte. Na hardoch stál často ďaleko za základnou čiarou a behal sprava doľava.

Extrémne otvorené postavenia na oboch stranách základnej čiary a pre neho typické roznožky sú síce v niektorých situáciách a hlavne na antuke veľkou devízou, ale na rýchlejších povrchoch skôr nevýhodou. Novak je kreatívny hráč, ktorý dokáže hrať všetko, ale konkurencia ho začala dobiehať, práve preto, že jeho forhend nie je taký smrteľný, aký by mohol a mal byť, keby používal viac polootvorené a neutrálne postavenia.

Jeho zranenia lakťa môžu a nemusia byť spojené aj s jeho západným držaním rakety pri forhende, vďaka ktorému hrá o niečo viac za sebou, ako by to bolo pri semizápadnom držaní. Taká maličkosť, ktorá má veľký vplyv práve na jeho odkláňanie od loptičky pri forhende, je pohyb a aktivita jeho ľavej ruky. Jej funkciu by nemal podceniť žiadny tréner. Tá totiž plní úlohu nielen udržovania bočného a predného odstupu od loptičky, ale aj aktivuje akceleráciu trupu z vytočenia tesne pred úderom a prenos váhy tela do/cez loptičku smerom dopredu.

Na fotografii vidíme, predčasné pretočenie (otvorenie) bedier, ako aj to že energia jeho ľavej ruky ide k telu a nahor, čím ovplyvňuje aj pohyb jeho pravej ruky, ktorá je vďaka tomu v konečnej fáze taktiež stiahnutá dohora a preto je úder o niečo menej razantný. Na tej istej fotografii taktiež vidno oneskorenie pravej ruky a stres v oblasti predlaktia všetko vďaka jeho extrémnemu držaniu. Podobne je na tom vďaka extrémnemu držaniu napríklad aj Dominic Thiem. U neho zaklonenie trupu, ktoré vzniklo prirodzene vďaka extrémnemu držaniu, vytvára zas enormný stres na krčnú a medzilopatkovú chrbticu.

Pre porovnanie uvediem Federera, ktorý má ľavú ruku oveľa nižšie, držanie východné až semizápadné, bod kontaktu viac pred sebou a trup vo vertikálnej línii, čo mu s lepšou rovnováhou umožňuje hrať viac agresívne, prenášať váhu tela cez úder a je to aj šetrnejšie na jeho zápästie, predlaktie a chrbticu.

Ako ďalší detail krásy spomeniem, že Novakovi taktiež chýba pri dokončení forhendu rýchly horizontálny topspin. Preto dáva protihráčom o niečo viac času na zotavenie sa, či dobehnutie k úderu.

K zrýchleniu loptičiek po odskoku ako aj väčšej istote by mu napomohlo aj mierne horizontálnejšie dokončenie úderu zaklopením zápästia (Novak ho má prílišne otvorené, čím vytvára viac vertikálnej rotácie loptičky a tým aj väčší odpor vzduchu, a automaticky aj pomalší uder). Tento pre mnohých neviditeľný element neprirodzeným pretáčaním taktiež prispieva k stresu na oblasti predlaktia.

Novak má pravdepodobne tie najlepšie štatistiky pri riternoch. V historických tabuľkách je šiestym najlepšie riternujúcim hráčom v mužskom tenise.

Je to jeho skrytá zbraň a keďže každá výmena v tenise sa začína pre jedného hráča riternom a pre druhého podaním, je tento úder spolu s podaním najdôležitejším taktickým elementom hry. Tým, že ho vráti skoro vždy do výmeny, vytvára na súperov psychický tlak. Pripomína im tým totiž už predtým ako začnú podávať to, že nemajú až takú výhodu svojho podania, nedá im dýchať a výmeny sa začínajú vždy 50 na 50.

Novak má taktiež vynikajúce krátke krížne údery do uhlov a agresívny bekhend po čiare z bočného postavenia. Obdivujem na ňom jeho ctižiadostivosť, bojovnosť a vytrvalosť.

Vďaka týmto vlastnostiam to dotiahol až tak ďaleko a práve tieto mentálne vlastnosti totiž oddeľujú tých najlepších od tých menej úspešných.

ZÁVER

Na koniec poviem len toľko, že tak ako veľmi potrebuje Novak k svojmu životu tenis, tak potrebuje aj svetový mužský tenis naspäť a v plnej forme Novaka.

MENTÁLNE VLASTNOSTI         93

  • Bojovnosť/súťaživosť

10

  • Cieľavedomosť

10

  • Nasadenie

10

  • Vytrvalosť/húževnatosť

10

  • Trpezlivosť

9

  • Sebavedomie

8 (súvisí so zdravotným stavom, osobným životom, aktuálnou formou)

  • Emočná vyrovnanosť

8,5 (súvisí so sebavedomím a vnútorným pokojom)

  • Kritické momenty

9

TELESNÉ VLASTNOSTI             95

  • Rýchlosť

9,5

  • Vytrvalosť

10

  • Výbušnosť

9.5

  • Sila

8

  • Agilita

10

  • Flexibilita

10

TECHNIKA                                      92

  • Forhend

8,5 (- za držanie, ľavú ruku, rovnováhu, postavenie a štýl)

  • Bekhend

9,5

  • Voleje

9 (používa trochu priveľa zápästia)

  • Podanie

9 (zbraňou sú hlavne variabilita rotácií a umiestnenia)

  • Ritern

10

TAKTIKA                                          95

  • Stratégia hry: Proti-útočník

9 (vhodná, ale mohol by hrať mierne agresívnejšie)

  • Tvorivosť/kreativita

10

  • Taktické vzdelanie/ skúsenosti

10 (bývalá svetová jednotka dokáže vyhrávať na každom povrchu a nad každým súperom)

  • Predvídavosť

9 (dobre číta hru a pokrýva dvorec)

CELKOVO                                         94

Bio trénera Jána Solčániho

V tomto blogu sa slovenský tenisový tréner Ján Solčáni, dlhodobo pôsobiaci v zahraničí, s vami podelí o bohaté skúsenosti nadobudnuté počas trénerskej kariéry, ktorá bola a je naozaj veľmi pestrá. Už ako 37-ročný pôsobil na 4  kontinentoch a v 9 rôznych krajinách. Pracoval a pracuje ako tréner či technický poradca s mnohými hráčmi, ktorí reprezentujú svoje krajiny v Davis Cupe, Fed Cupe, a juniorských národných mužstvách. Pre ilustráciu spomenieme maďarskú mužskú a bývalú juniorskú svetovú jednotku Mártona Fucsovicsa, novozélandského deblistu Marcusa Daniella, Bulharku Diu Jevtimovovú, slávneho Američana Jana-Michaela Gambilla, čínskych reprezentantov Wu Ti a Čou Ji-miao a ďalších juniorských reprezentantov zo Švajčiarska, Srbska, Poľska, Chorvátska, Ukrajiny, či Indie. Ján písal metodické články do mesačníka Slovenský tenis, švajčiarskeho mesačníka Smash, čínskeho tenisového magazínu a v roku 2010 vydal knihu Tenista – Profil tenisového hráča. Momentálne je Ján jedným z najvyhľadávanejších technických expertov a analytikov.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

two × one =