V Japonsku je tenis v posledných rokoch aj vplyvom Keia Nišikoriho na vzostupe. Jednou z vychádzajúcich hviezd je momentálne Šintaro Močizuki, ktorý zahviezdil na Wimbledone.
Detstvo a juniorská kariéra
Šintaro Močizuki sa narodil 2. júna 2003 v meste Kawasaki v prefektúre Kanagawa. Krstné meno dostal po slávnom japonskom politikovi Šintarovi Išiharovi, ktorého obdivuje jeho otec. Tenis začal hrať ako trojročný, už v 12 opustil svoju vlasť a išiel trénovať na Floridu do IMG Academy Nicka Bollettieriho. Tu rýchlo napredoval a po dovŕšení 13. roku života sa pustil do turnajov juniorského okruhu.
Šintaro Močizuki vs Nišant Dabas (finále turnaja La Balle Mimosa do 14 rokov, sezóna 2017):
Dlho sa pohyboval na malých podujatiach kategórií 4 a 5. Až vlani začal systematicky stúpať hierarchiou a v decembri si skúsil prestížny Eddie Herr International Junior Championship. Vypadol v 1. kole. V posledných mesiacoch neuveriteľne výsledkovo explodoval. Na Roland Garros, pri grandslamovom debute, skončil až v semifinále na rakete Američana Tobyho Kodata.
Na Wimbledone zvládol viacero ťažkých zápasov, vo finále deklasoval Španiela Carlosa Gimena Valera a zapísal sa do histórie. Stal sa prvým japonským chlapčenským víťazom dvojhry na Grand Slame. V rebríčku poskočil z 9. na 1. pozíciu a stal sa prvou japonskou juniorskou svetovou jednotkou od Ai Sugijamovej v máji 1991.
Zostrih wimbledonského finále:
https://www.youtube.com/watch?v=QGjV0aEyOuM
„Som skutočne šťastný, ale chcem tlmiť nadšenie, pretože je predo mnou veľa turnajov, na ktoré sa chcem sústrediť. Chcem na sebe iba tvrdo pracovať,“ hovoril po Wimbledone odhodlane najväčší talent japonského mužského tenisu.
Profesionálne štarty, ktoré sa v podstate len blížia
Šintaro má čerstvých 16 rokov a jeho doterajšie štarty medzi profesionálmi sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky. Vlani v septembri debutoval na 15-tisícovom ITF Futures turnaji v egyptskej Káhire, kde ho po úspešnej kvalifikácii zastavil Nini Gabriel Dica z Rumunska. O nič úspešnejší nebol tento rok v marci na dvoch 15-kach v mexickom Cancúne, kde skončil zhodne v 1. kole.
Šestnásty rok života je často ten zlomový, po ktorom sa chlapci začínajú častejšie objavovať na mužskom okruhu. Keďže je talentovaný Japonec súčasťou jednej z najprestížnejších tenisových akadémií a momentálne hlavnou juniorskou hviezdou, v najbližšej dobe sa určite dočká aj nejakej voľnej karty na challenger a na budúci rok môže počítať so štartom na ATP Masters 1000 akcii v Miami, kde organizátori tradične dedikujú voľné karty elitným juniorom.
Rebríček ATP momentálne meno Šintaro Močizuki neobsahuje. Najlepšieho juniora sveta nájdeme len v hodnotení ITF, ktoré bolo zavedené tento rok, a to na 2243. mieste.
Profil hráča
Šintaro Močizuki je pravák využívajúci obojručný bekhend. Hoci vyrastal viac-menej na tvrdom povrchu, tento rok demonštruje svoju univerzálnosť. Vzhľadom na herný prejav by mal v budúcnosti žať úspechy najmä na rýchlych podkladoch. Jeho doménou je agresívna hra. Zo základných úderov má zrejme o čosi lepší bekhend než forhend, no jeho najobľúbenejšou činnosťou je hra na sieti. „Môj kouč ma to naučil. Páči sa mi chodiť na sieť a tréner hovorí, že som tam dobrý,“ vysvetlil japonský mladík pred pár dňami.
Jeho trénerom v IMG Academy je momentálne krajan Nacuo Jamanaka. Rovnaká akadémia je aj základňou najväčšej japonskej hviezdy Keia Nišikoriho, ktorý Šintara ochotne usmerňuje. „Je skutočne milý. V akadémii mi dáva veľa rád. Občas s ním trénujem a veľa som sa od neho naučil,“ oceňuje 16-ročný tínedžer vplyv svojho slávnejšieho krajana.
Hoci je Nišikori jedným z jeho idolov, obrovský obdiv má k Švajčiarovi Rogerovi Federerovi. „Rád ho sledujem v televízii. Nechcem ho kopírovať, ale rád sa na jeho zápasy pozerám,“ uviedol v rozhovore počas epického wimbledonského finále mužskej dvojhry. Ako o sebe ďalej dodáva, rád by si zahral štvorhru s Bielorusom Maxom Mirným a miluje suši.
Predikcia Tenisového sveta: Šintaro Močizuki má už v 16 rokoch veľmi komplexnú a atraktívnu hru. Skvelé údery od základnej čiary, parádne riterny, hra na sieti. Na kurte sa nikdy nenechá zatlačiť a neustále sa snaží určovať charakter výmen, čo je veľmi dobrý signál. Problémom je servis, ktorý zatiaľ nie je dostatočne účinný a môže ho v budúcnosti pripraviť o tie najväčšie úspechy. Má však len 16, ak na ňom zapracuje, o päť-šesť rokov už môže patriť medzi svetovú špičku a do širšieho okruhu ašpirantov na zisk grandslamových titulov.
Pridajte komentár