Home Najdôležitejšie Talent: Jay Clarke – Prehliadaný britský mladík napredujúci bez podpory zväzu

Talent: Jay Clarke – Prehliadaný britský mladík napredujúci bez podpory zväzu

by Michal Pokrivka

Britský tenis bol v posledných rokoch na vzostupe nielen vďaka Andymu Murraymu, ale aj Kylovi Edmundovi či Danielovi Evansovi. Teraz sa tlačí do popredia Jay Clarke, hoci bol doma dlhé roky prehliadaný.

Ťažké začiatky, priemerná juniorská kariéra

Jay Alexander Clarke sa narodil 27. júla 1998 v anglickom Derby. K tenisu ho priviedol otec Earol, ktorý sa síce tomuto športu nikdy profesionálne nevenoval, no miloval ho. Svoju vášeň preniesol aj na o 4 roky staršieho brata Curtisa a o 8 rokov staršiu sestru Yasmin. Obaja to skúšali na ITF okruhu, ale až najmladší potomok Clarkovcov ukazoval, že má potenciál presadiť sa.

rodina Clarkovcov

Napriek tomu, že vždy patril medzi najlepších v ročníku, adekvátnu podporu nedostal. Nemal sponzorov ani finančnú či materiálnu pomoc od Britského tenisového zväzu. Financovanie bolo kompletne v réžii otca. Dôchodcu, ktorý prekonal rakovinu štítnej žľazy. „Snažil som sa získať sponzora, no všetko musel financovať môj otec,“ zaspomínal si Jay na ťažké začiatky. Na tréningy dokonca dochádzal pešo 5 kilometrov denne, pretože rodina nevlastnila auto.

Výrazné zlepšenie nenastalo, ani keď sa začal presadzovať na juniorskom okruhu. V roku 2015 sa stal národnou jednotkou. V tom čase našiel tréningovú základňu v Štokholme. Na Grand Slamoch sa mu príliš nedarilo. Na Wimbledone 2015, Australian Open 2016 aj Roland Garros 2016 vypadol v 1. kole. Maximum v podobe 2. kola si pripísal až na rozlúčkovom Wimbledone 2016. Napriek tomu mu v januári 2016 patrilo v kombinovanom juniorskom rebríčku pekné 15. miesto.

na Wimbledone 2015 sa stretol s Danielou Hantuchovou

Nečakané výsledky medzi profesionálmi i zvýšený záujem

Prvé profesionálne pokusy prišli už v roku 2013. Samozrejme, trvalo to, kým prišli aj výsledky. Prvý bod získal na ITF Futures podujatí v mozambickom Mapute v lete 2015. V roku 2016 už prichádzali pravidelné víťazstvá i postupy do semifinále. A v decembri senzačná výsledková explózia. Jay ovládol dve ITF Futures podujatia v egyptskej Káhire za sebou!

Vlaňajšok bol prelomový. Vo februári získal prvých sponzorov, vďaka čomu odbremenil rodinný rozpočet. V marci pridal v tureckej Antalyi tretí titul z okruhu ITF. Kým zväz ho naďalej prehliadal, všimol si ho Andy Murray. „Andy mi zavolal pred Roland Garros, že by ma chcel za tréningového partnera. Bol som taký hrdý, nikdy som to nečakal. Zahrať si s ním je skvelý pocit,“ radoval sa rodák z Derby.

po víťazstve v Antalyi

Či išlo o priamu intervenciu Murrayho alebo nie, zrazu si kompetentní začali Clarka všímať. V Surbitone a Nottinghame absolvoval s voľnými kartami prvé dva challengre. Tretí prišiel v Ilkley, kde postúpil do štvrťfinále.

Na Wimbledone zažil osobnú tragédiu i euforickú satisfakciu. Vo finále kvalifikácie dvojhry totiž neudržal vedenie 2:0 na sety proti Sebastianovi Ofnerovi z Rakúska. V debli šokovali s krajanom Marcusom Willisom celý svet. V 2. kole zdolali 3:2 na sety Francúzov Pierra-Huguesa Herberta s Nicolasom Mahutom. „Nečakal som to. Predtým som štvorhru príliš nehrával. No po sklamaní v kvalifikácii dvojhry som si to užil,“ uviedol po zápase.

Jay Clarke vs Alex de Minaur (momenty z 1. kola v Ilkley):

https://www.youtube.com/watch?v=qLt0HbejN7U

Na jeseň dokonca postúpil v indickom Bangalúre do prvého challengerového finále. Tesne prehral s domácim Sumitom Nagalom. V decembri dosiahol 219. miestom v rebríčku kariérne maximum. Aktuálnu sezónu neodštartoval na challengerovom okruhu najlepšie, a tak sa presunul na sériu futuresov do Dauhy. Výsledky? Vzostupné. Semifinále, finále, titul. Tento týždeň bojuje na challengeri v mexickom San Luis Potosí, kde je už vo štvrťfinále. V renkingu je na 265. pozícii.

Zostrih finále v Bangalúre:

https://www.youtube.com/watch?v=1AeJlP_dHL4

Profil hráča

Jay Clarke je 183 centimetrov vysoký a 80 kilogramov vážiaci pravák. Bekhend hrá obojručne. V jeho tenise niet konkrétnej zbrane či slabiny. Má solídne podanie, vyrovnané základné údery aj dobrý pohyb. Podobne sa dá hodnotiť jeho vzťah k povrchom. Rovnako sa vie presadiť na antuke, harde i tráve, čo je veľká devíza a medzi Britmi odchovanými na rýchlych povrchoch rozhodne nie pravidlo.

Z pozície trénerov dlho viedli talentovaného britského tenistu súrodenci Curtis a Yasmin. Až po prelomovej lanskej sezóne sa Britský tenisový zväz rozhýbal a „dodal“ Jayovi kouča Estebana Carrila. Uznávaný Španiel spolupracoval v minulosti aj s Johannou Kontovou. „Je to jeden z najlepších trénerov sveta. Povedal, že sme mu to uľahčili tým, čo sme už s Jayom dokázali. Prinesie do hry taktiku. Dúfame, že to Jaya posunie do top 100,“ verí otec Earol.

otec a brat hrajú v Jayovom živote dodnes významnú úlohu

Earol Clarke vysvetlil aj to, čo stojí za synovým výrazným zlepšením počas posledných rokov: „Bolo veľa dní, keď som mu hovoril ‚daj si pauzu, Jay, je to v poriadku‘ a on mi odvetil ‚nie, nie je na to čas. Ak si dám teraz pauzu, moji súperi budú trénovať.‘“

Predikcia Tenisového sveta: Jay Clarke má nesporne potenciál stať sa členom top 100 a zrejme aj top 50. Ak však chce porážať jedného dňa tých najlepších, musí svoje vyrovnané údery zlepšiť. Stále má vo všetkých aspektoch hry rezervy. Tipujem, že na top 10 alebo grandslamové tituly to stačiť nebude, no aj stabilné pôsobenie v top 100 bude po ťažkých začiatkoch satisfakciou.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

sixteen + fifteen =