Home Najdôležitejšie Talent: Emma Raducanuová – Britská kométa, ktorá ukončila rok vo veľkom štýle

Talent: Emma Raducanuová – Britská kométa, ktorá ukončila rok vo veľkom štýle

by Michal Pokrivka

Britský ženský tenis sa v posledných rokoch spoliehal najmä na Johannu Kontovú. Skúsená rodáčka z Austrálie by však mohla mať čoskoro konkurenciu. Postarať sa o to má Emma Raducanuová.

Detstvo a juniorská kariéra

Emma Raducanuová sa narodila 13. novembra 2002 v kanadskom Toronte. Aby toho nebolo málo, jej otec je Rumun a mama Taiwančanka. V dvoch rokoch sa s rodičmi presťahovala do anglického grófstva Kent, kde vyrastala. V piatich rokoch vzala do rúk tenisovú raketu a už ju nepustila. Rýchlo sa ukázalo, že s týmto náčiním môže dokázať zázraky.

V novembri 2015 vyhrala Emma hneď svoj prvý turnaj medzi juniorkami do 18 rokov! Naplno sa však na podujatia tejto kategórie zamerala až v sezóne 2017. Wimbledonský grandslamový debut sa skončil v 2. kole po tesnej prehre s Liang En-šuo z Taiwanu. Vlani vyhrala pred Roland Garros štyri turnaje za sebou. V Paríži napokon nenašla v 2. kole recept na elitnú juniorku Claru Tausonovú z Dánska.

Emma Raducanuová vs Gianna Pielet 2:6, 3:6 (fragmenty z finále turnaja Eddie Herr 2016 do 14 rokov):

Väčšmi sa jej darilo na milovanom Wimbledone. Počas turnaja sa nechala počuť, že získať titul by pre ňu bolo všetkým, no musela sa uspokojiť so štvrťfinále. V ňom ju zdolala Poľka Iga Šwiateková. Rovnaký výsledok zopakovala Britka na US Open, tento rok však na tieto úspechy nenadviazala. Z Australian Open aj Wimbledone sa porúčala už po 1. kole.

Rebríčkovým maximom talentovanej kanadskej rodáčky je 20. pozícia z decembra 2018. Netreba sa tým nechať pomýliť. Juniorský renking kombinuje výsledky z dvojhry a štvorhry, pričom deblu sa Raducanuová úplne vyhýbala.

Profesionálne výsledky

Medzi profesionálkami debutovala britská tínedžerka v marci 2018, keď mala 15 rokov. Už druhý štart, na 15-ke v izraelskom Tiberiase, pretavila do zisku titulu! „Zdvihlo mi to sebavedomie a dodalo vieru, že už patrím na túto úroveň,“ reagovala vtedy na úspech v 45-stupňovom izraelskom pekle. V kvalifikácii Wimbledonu, ktorú si vďaka voľnej karte vyskúšala, rozhodne nesklamala. Češke Barbore Štefkovej vzala v 1. kole dokonca set. V októbri na seba ešte upútala ziskom titulu na 15-ke v tureckej Antalyi.

Emma Raducanuová vs Johana Marková (finále v Antalyi):

V aktuálnej sezóne to so štartmi medzi ženami stále nepreháňala. Prílišná záťaž by mohla byť pre dievča v jej veku kontraproduktívna, zato sa však išlo na kvalitu. Rodáčka z Toronta sa začala sústrediť na 25-tisícové akcie. Dve či tri kolá uhrávala pravidelne, až napokon výsledkovo explodovala minulý týždeň. Z kvalifikácie to dotiahla až k titulu z indického Pune – svojmu prvému 25-tisícovému.

s víťaznou trofejou z Pune

V hodnotení WTA momentálne uzatvára britský talent piatu svetovú stovku, čo sa rovná 41 miestam pod kariérnym maximom. Sú to však údaje, ktoré už v pondelok stratia relevantnosť. Započítané body z Pune ju katapultujú na 372. priečku.

Profil hráčky

Emma Raducanuová je dobre stavaná praváčka využívajúca obojručný bekhend. Hrá typický moderný tenis. Opiera sa o výborný prvý servis a razantné základné údery. Najlepšie sa cíti na rýchlejších povrchoch – tráve a harde. Veľké šťastie má v tom, že dostáva finančnú i trénerskú podporu zo strany Britskej tenisovej asociácie.

Základné údery v spomalenom móde:

Z času na čas jej z pozície kouča radí aj Nigel Sears – svokor Andyho Murrayho, ktorý viedol v minulosti napr. Srbku Anu Ivanovičovú. Hlavným trénerom je však v národnom centre Matt James. Hoci o jej svetlej budúcnosti nik nepochybuje, ona si necháva otvorené i zadné vrátka. Vlani uviedla: „Ak to nevyjde v tenise, chcela by som pracovať v oblasti finančných služieb. Mám rada interakciu s ľuďmi a prácu s číslami.“

s trénerom Mattom Jamesom

Predikcia Tenisového sveta: Emma Raducanuová má všetky zbrane, ktoré sú v modernom tenise dôležité. Na ženu výrazne nadpriemerný servis, schopnosť diktovať od základnej čiary tempo. To bude samo osebe stačiť zrejme aj na prienik do top 20. Ak dozreje a pridá väčšiu variabilitu, má na to, aby jedného dňa nazrela i do elitnej desiatky, hoci je konkurencia medzi tínedžerkami obrovská. Veľmi zaujímavý bude už prvý polrok 2020, keď Britka neobhajuje veľa bodov a pri troche šťastia by sa pred ňou mohla otvoriť brána top 100.

Podobné články

Pridajte komentár

1 comment

Britskú nomináciu na fedcupový duel v Bratislave vedie Watsonová 27 januára, 2020 - 7:13 pm

[…] kole Australian Open, Naiktha Bainsová (201.), Katie Swanová (255.) a talentovaná tínedžerka Emma Raducanuová […]

Reply

Leave a Comment

eighteen + two =