Home Najdôležitejšie Sieň slávy: Carlos Moyá – Špičkový španielsky antukár, ktorý vrátil Nadala na výslnie

Sieň slávy: Carlos Moyá – Špičkový španielsky antukár, ktorý vrátil Nadala na výslnie

by Michal Pokrivka

BRATISLAVA – V dnešnom vydaní rubriky venovanej legendám svetového tenisu sa sťahujeme do Španielska. Synonymom tamojšieho mužského tenisu je momentálne Rafael Nadal, na prelome milénií však patril medzi absolútnu špičku aj jeho súčasný kouč – Carlos Moyá.

Detstvo a tenisové začiatky

Carlos Moyá Llompart sa narodil 27. augusta 1976 v metropole Baleárskych ostrovov – Palme de Mallorca. Tenis začal hrávať ako 6-ročný so svojimi rodičmi Andrésom a Pilar. Zaujímavosťou je, že kým pero držal v ľavej ruke, tenisovú raketu chytil do pravačky. Je tak zrkadlovým obrazom tenisového ľaváka Nadala. Vďaka prirodzenému talentu sa rýchlo zaradil medzi juniorskú špičku. V roku 1994 sa stal majstrom Európy do 18 rokov vo dvojhre i štvorhre. V nasledujúcej sezóne sa vydal na dráhu profesionála.

Raketový vzostup

Už počas prvej profesionálnej sezóny vyhral 19-ročný Carlos ATP turnaj v Buenos Aires! Grandslamový debut zaznamenal na Australian Open 1996. Vypadol v 1. kole, rovnako ako na Wimbledone, v Paríži a v New Yorku si zahral v 2. kole. Na tréningoch však bol veľkým poctivcom, čo muselo v kombinácii s veľkou dávkou talentu priniesť výsledky. V mladom veku dokázal do svojej hry vniesť väčšiu agresivitu, zlepšiť servis. Z obávaného antukára sa tak stal tenisový univerzál.

Senzácia na Australian Open

Ak by niekto pred Australian Open 1997 zaradil do okruhu favoritov Moyu, asi by bol označený za blázna. Nenasadený španielsky mladík z konca tretej desiatky rebríčka však zaskočil nejedného favorita. V 1. kole zdolal v krásnej 5-setovej bitke nemeckého obhajcu titulu Borisa Beckera a zastaviť ho nedokázali ani hráči ako Jonas Björkman či Michael Chang. Až vo finále dostal lekciu z hry na harde od Peta Samprasa. Z talentovaného antukára Moyu sa stal napriek tomu nebezpečný univerzál Moyá, s ktorým bolo treba počítať.

Finále Australian Open 1997:

https://www.youtube.com/watch?v=h-co7PZlYBM

Parížske splnenie sna

Na Roland Garros 1998 sa urastený Španiel dočkal splnenia sna. Do Paríža prišiel ako víťaz jedného z prípravných Masters podujatí v Monte Carle a patril do okruhu favoritov. Mal suverénne najlepšiu formu. Set mu vzali len Jens Knipschild, Marcelo Ríos a Félix Mantilla. V čisto španielskom finále zdolal Moyá Alexa Corretju s prehľadom 6:3, 7:5, 6:3. V areáli Rolanda Garrosa nadviazal na úspechy krajana Sergiho Brugueru z rokov 1993 a 1994. Začal tak novú éru španielskej dominancie na druhom Grand Slame roka.

Finále Roland Garros 1998:

https://www.youtube.com/watch?v=L3LWOIxPfgw

Krutý záver životnej sezóny

Rok 1998 bol pre Malorčana najlepším v kariére. Na US Open ho zastavil až v semifinále austrálsky bombardér Mark Philippoussis. Záverečný Turnaj majstrov sa hral síce na harde a najväčšie šance sa dávali Samprasovi, no španielski hrdinovia z Paríža všetkým vypálili rybník. Finále Moyá vs Corretja bolo dlho v réžii Carlosa. Napokon však prišiel senzačný obrat skúsenejšieho Alexa, ktorý vyhral 3:6, 3:6, 7:5, 6:3, 7:5.

Ústup z pozícií

V marci 1999 sa stal stále iba 22-ročný Španiel vďaka súhre okolností svetovou jednotkou. Jeho forma ale nebola ideálna, navyše mala zostupnú tendenciu. Pri obhajobe v Paríži mu vystavil vo 4. kole stopku Andre Agassi. Postupne sa pridali aj zdravotné problémy. Zranený chrbát ho donútil vzdať zápas 2. kola na US Open. Trápenie nemalo konca, chrbát ho limitoval aj v sezóne 2000 a keď už bol zdravotne fit, návrat nebol vôbec jednoduchý. Napriek ťažkým časom sa však stále držal v top 50 rebríčka ATP.

Príslušnosť k špičke bez väčšieho úspechu

Na výslnie sa vrátil v roku 2002. Hoci bolo počas ďalších troch sezón jeho grandslamovým maximom dvakrát hrané štvrťfinále Roland Garros, tituly z menších i väčších ATP podujatí mu zaistili kontinuálnu príslušnosť k top 10. Na konci roka 2004 si splnil ďalší veľký sen. Španielsko priviedol k víťazstvu v Davisovom pohári, keď zdolal vo finále v dôležitých dvojhrách Andyho Roddicka aj Mardyho Fisha. Jeho popularita medzi fanúšikmi ešte vzrástla v januári 2005. Celú odmenu za víťazstvo na turnaji v Čennaí totiž venoval obetiam ničivého cunami z decembra 2004. Bol za to ocenený cenou Arthura Asha za humanitu.

Moyá oslavovaný po víťazstve v Davisovom pohári:

Posledné roky medzi širšou svetovou špičkou

Žiadny ďalší turnaj v tom roku Moyá nevyhral. V rebríčku sa prepadol na 32. miesto a do najužšej špičky sa už nevrátil. Konzistencia jeho výkonov sa obmedzila na zvládanie úvodných kôl, čo stačilo na pozíciu v okolí 30. – 40. miesta. Výnimkou bola sezóna 2007, v ktorej si zaspomínal na slávne časy. Štvrťfinále na Roland Garros a US Open mu dovolili opäť nahliadnuť do top 20. V roku 2008 sa vrátil na chvost prvej svetovej päťdesiatky.

Koniec zavinený zdravotnými problémami

Od roku 2009 bojoval španielsky sympaťák viac so zdravotnými problémami ako so súpermi. S cieľom doliečiť si zranenú bedrovú oblasť sa vo februári vytratil z okruhu. Očakávaný návrat prišiel až v januári 2010. Na kurte sa trápil, nedokázal sa priblížiť k svojim niekdajším výkonom a po nečakanom debakli 0:6, 2:6 od Benjamina Beckera na májovom turnaji v Madride sa opäť stiahol do ústrania. Trápilo ho zranenie nohy a v novembri oznámil, že sa už nebude pokúšať o návrat. Becker tak poslal po Agassim (na US Open 2006, pozn. red.) do športového dôchodku aj druhú svetovú jednotku. Rozlúčkový ceremoniál absolvoval Španiel počas Turnaja majstrov londýnskej O2 Arene.

Rozlúčkový ceremoniál:

Obdobie po ukončení kariéry a súkromný život

Po tom, čo sa stiahol z profesionálneho okruhu, venuje sa Carlos aspoň veteránskym turnajom a od roku 2014 je neodmysliteľnou súčasťou exhibičnej International Premier Tennis League. V roku 2010 sa stal prvýkrát otcom. Osemnásteho augusta mu španielska herečka Carolina Cerezuelová porodila dcérku Carlu, 12. decembra 2012 sa dvojici narodil syn Carlos. Ako jedna z najpopulárnejších osobností Španielska dostal ešte počas aktívnej kariéry rolu v akčnej komédii Torrente 2.

Carlos Moyá a Daniela Hantuchová na prezentácii IPTL:

Carlos Moyá – úspešný tréner

V roku 2016 sa dal rodák z Palmy de Mallorca na trénerskú dráhu. S Milošom Raoničom dosiahol pozoruhodné úspechy. Kanaďan postúpil na Wimbledone do svojho prvého grandslamového finále, vyšplhal sa v rebríčku ATP na 3. miesto a do svojej hry začal častejšie zapájať servis na telo súpera. V decembri rozšíril trénerský tím svojho krajana a kamaráta Rafaela Nadala. Vari nebude náhoda, že hrá „Rafa“ opäť svoj najlepší tenis a na Rolland Garros získal neuveriteľný 10. titul. Superkouč Moyá je zatiaľ stopercentný a z oboch svojich zverencov „vyžmýkal“ maximum.

Carlos Moyá a John McEnroe v trénerskej lóži Miloša Raoniča:

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

two − 2 =