Home Najdôležitejšie Silný príbeh: Ashleigh Bartyová – Tenis vymenila za kriket, aby sa vrátila silnejšia

Silný príbeh: Ashleigh Bartyová – Tenis vymenila za kriket, aby sa vrátila silnejšia

by Michal Pokrivka

Pri troche zveličovania by sa dalo povedať, že čo štvrťfinalista Australian Open, to zaujímavý príbeh. Včera sme priblížili Gréka Stefanosa Tsitsipasa, dnes sa dostala na rad domáca Ashleigh Bartyová.

Zázračné dieťa z rodiny s aborigénskymi koreňmi

Ashleigh Bartyová sa narodila 24. apríla 1996 v queenslandskom Ipswichi. Jej mama Josie je dcérou anglických prisťahovalcov, otec Robert je zas domorodý aborigén z kmeňa Ngarigo. Zaujímavé je, že identické korene má po otcovi aj legendárna Evonne Goolagongová, dodnes jediná singlová grandslamová víťazka aborigénskeho pôvodu.

Ashleigh inklinovala k športu od útleho detstva, spočiatku kombinovala tenis s netballom, ktorého sa neskôr vzdala, lebo v ňom nebola taká dobrá ako staršie sestry Sara a Ali, a tiež preto, že jej pripadal príliš dievčenský. „Každý deň som po škole niekoľko hodín hrávala o stenu,“ spomína na svoje začiatky Ash, ktorej sa vtedy málili štandardné tréningové dávky.

Ako si spomína jej prvý kouč Jim Joyce, s dievčatami trénovala len minimálne. Do deviatich rokov boli jej tréningovými partnermi 15-roční chlapci, ako 12-ročná začala hrávať v príprave s mužmi.

Senzačná juniorská kariéra

Nečudo, že sa na juniorskom okruhu bleskovo zaradila medzi elitu. Mala 14, keď začala zbierať tituly, ako 15-ročná vyhrala na Wimbledone 2011 dvojhru dievčat. Na US Open sa ešte blysla postupom do semifinále, vyšplhala sa v kombinovanom juniorskom renkingu na 2. miesto, no intenzívne už poškuľovala po profesionálnom okruhu. Pred Vianocami si v internom play-off vybojovala voľnú kartu na Australian Open 2012.

po víťazstve na Wimbledone

Jej debut na profesionálnej grandslamovej scéne sa skončil v 1. kole prehrou 2:6, 6:7(4) s americkou reprezentantkou Annou Tatišviliovou, vtedy ešte hrajúcou pod vlajkou Gruzínska. Medzi dievčatami absolvovala talentovaná Austrálčanka len jediné podujatie, krátko po 16. narodeninách dala juniorskej kariére zbohom. V tom čase už spolupracovala so svojím súčasným koučom Jasonom Stoltenbergom.

Vzostup, stagnácia a šokujúci koniec

Do konca sezóny 2012 prenikla 16-ročná tínedžerka v rebríčku WTA do top 200, no v ďalších rokoch sa jej „zadrhol motor“. Napriek nespornému potenciálu sa nachádzala v rokoch 2013, 2014 striedavo v druhej a tretej stovke renkingu. Aspoň pokiaľ je reč o dvojhre. Štvorhra bola iná kapitola, ktorej však stále chýbala zlatá bodka.

Ashleigh síce vytvorila v sezóne 2013 s krajankou Casey Dellacquovou jeden z najlepších párov sveta, no aj jeden z najsmoliarskejších. V priebehu 12 mesiacov si spolu pripísali neúspešné finále na Australian Open, Wimbledone i US Open. Pre psychiku mladej hráčky to určite nebolo nič príjemné, hoci vždy pôsobila pokojným a vyrovnaným dojmom.

Zostrih finále Australian Open 2013:

https://www.youtube.com/watch?v=dL2cYR6uYpE

To, že ju náročný život v mladom veku vyčerpával, sa potvrdilo po US Open 2014. Ipswichská rodáčka totiž oznámila, že si dáva od tenisyú prestávku na neurčitý čas. „Bolo toho na mňa priveľa, išlo to všetko príliš rýchlo. Cestovala som od veľmi mladého veku. Chcela som si vyskúšať život bežnej tínedžerky a mať normálne zážitky,“ vysvetlila s odstupom času svoje rozhodnutie.

Kariéra hráčky kriketu a návrat

Bartyová mala vždy mimoriadne pohybové nadanie, a tak sa rozhodla aj svoj „život bežnej tínedžerky“ spojiť so športom. V roku 2015 sa stala, napriek nulovým skúsenostiam, hráčkou kriketu. Počas sezóny 2015/2016 pôsobila v tímoch Queensland Fire a Brisbane Heat, z ktorých každý hral na inej úrovni. V oboch družstvách si našla pevné miesto v zostave a ukazovala obrovský potenciál.

Ashleigh Bartyová hovorí o svojich prvých súťažných zápasoch v krikete:

„Jej zručnosti, keď vzala prvýkrát do rúk pálku, boli z pohľadu trénera neuveriteľné. V prvej sezóne ani raz neminula loptičku. To ma ako trénera skutočne zaujalo, bola schopná napredovať skutočne rýchlo,“ prezradil tréner Andy Richards, ktorý ju viedol v Queenslande i Brisbane.

Pár dní po konci kriketovej sezóny sa Ash rozhodla, že sa vráti k tenisu. Písal sa február 2016. Najskôr začínala len vo štvorhre, v máji sa osmelila a pridala aj singlové štarty. Štyri turnajové štarty jej stačili na posun na 325. miesto v hodnotení WTA. „Potrebovala som si oddýchnuť najmä mentálne. Tenis som si neužívala, no nikdy som nechcela skončiť úplne. Prestávka a skúšanie iných vecí ma utvrdili v tom, že mi tenis chýba,“ prezradila po návrate.

Prelomový rok 2017

Rok 2017 bol ako z najkrajšieho sna. Austrálska bojovníčka si pripísala v januári 3. kolo Australian Open a o pár týždňov získala singlový titul na WTA podujatí v malajzijskom Kuala Lumpure. V rebríčku sa vďaka tomu dostala po prvý raz do elitnej stovky a bolo jasné, že jej druhá kariéra bude úspešná. Napriek tomu, že na Roland Garros prehrali s Dellacquovou aj štvrté grandslamové finále.

Ashleigh Bartyová vs Nao Hibinová (zostrih finále v Kuala Lumpure):

Prioritou však už bola pre Bartyovú dvojhra. Pochopila, že v nej môže patriť medzi špičku a najmä zásluhou finálových účastí na WTA turnajoch v Birminghame a Wu-chane sa do konca sezóny prebojovala  na 17. priečku. Vo svojej prvej kompletne sezóne po návrate tak ukrojila 308. pozícií.

Zlomené grandslamové prekliatie a skvelý Australian Open 2019

Vlani napredovanie austrálskej bojovníčky pokračovalo. V júni získala v Nottinghame druhý WTA titul, ale skutočné životné úspechy prišli na jeseň. O tom, že pre ňu nebudú Grand Slamy navždy zakliate, sa utvrdila na US Open. Po boku Američanky Coco Vandeweghovej získala deblový titul, ktorý pre ňu visel od Australian Open 2013 vždy privysoko.

Najväčší dvojhrový výsledok prišiel o pár mesiacov neskôr. Ash sa kvalifikovala na výberový šampionát WTA Elite Trophy do čínskeho Ču-chaja, kde to dotiahla až k titulu. To i napriek tomu, že v úvodnom zápase podľahla Bieloruske Aryne Sabalenkovej a ocitla sa na pokraji vypadnutia.

Ashleigh Bartyová vs Wang Čchiang (zostrih čuchajského finále):

Na vrcholiacom Australian Open spôsobila aktuálne 15. tenistka sveta poriadny ošiaľ. Najmä osemfinálovým víťazstvom nad ruskou ikonou Mariou Šarapovovou. Stala sa totiž prvou domácou štvrťfinalistkou od Jeleny Dokičovej v edícii 2009. Výborný dojem, ktorý v Melbourne zanechala, nepokazila ani dnešná štvrťfinálová prehra s Češkou Petrou Kvitovou.

Zostrih stretnutia proti Marii Šarapovovej:

Ashleigh oslávi v apríli iba 23. narodeniny a pri vyrovnanosti súčasného tenisu s ňou treba na každom Grand Slame počítať ako s jednou z možných adeptiek na záverečné boje. Ktovie, pri troche šťastia sa raz možno dočká aj singlového titulu. A ak aj nie, svojím skromným vystupovaním je už dnes výborným vzorom pre všetkých Austrálčanov, najmä však tých domorodých. „Som hrdá na svoj aborigénsky pôvod a táto pozícia je môjmu srdcu blízka,“ hovorí o svojom pôsobení v úlohe veľvyslankyne aborigénov v Austrálskom tenisovom zväze.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

7 − five =