Český a predtým česko-slovenský tenis sa dlhé desaťročia drží na výslní. V 80. a 90. rokoch patrila medzi dominantné postavy aj Helena Suková.
Helenino detstvo a tenisové začiatky
Helena Suková sa narodila 23. februára 1965 v Prahe do známej tenisovej rodiny. Otec Cyril bol predsedom Česko-slovenského tenisového zväzu, matka Věra je finalistkou wimbledonskej dvojhry z roku 1962 a úspešnú kariéru má za sebou aj jej mladší brat Cyril. „Bolo to v génoch, ale mama nás nasmerovala. Povinne som musela hrať na klavíri, tak som to nechala hneď ako to šlo. Tenis som nebrala ako povinnosť, tak som pri ňom zostala,“ približuje začiatky.
Češka žiarila už v juniorskom veku. V roku 1979 sa stala majsterkou republiky vo dvojhre i štvorhre, v nasledujúcej sezóne ovládla debla na prestížnom Orange Bowle. Medzi jej najväčšie singlové úspechy patria finále Orange Bowlu 1980, Roland Garros 1981 a Wimbledonu 1982. V rebríčku to dotiahla na 3. miesto.
V roku 1981 sa stala zároveň pevnou súčasťou profesionálneho okruhu. Dokumentovala to prienikom do osemfinále dvojhry a štvrťfinále štvorhry na Australian Open (hralo sa v decembrovom termíne, pozn. red.). V sezóne 1982 získala v Newporte svoj prvý singlový WTA titul.
Prelomová sezóna a čakanie na prvý grandslamový titul
V sezóne 1983 sa Suková plnohodnotne adaptovala na profesionálnom okruhu. Prelom nastal v ďalšom roku. Vo dvojhre bojovala vo finále Australian Open (opäť decembrový termín, pozn. red.), kde jej však nestačil proti Chris Evertovej ani zisk prvého setu a prehrala 7:6(4), 3:6, 1:6. V semifinále sa blysla zdolaním Martiny Navrátilovej, ktorá ťahala 74-zápasovú víťaznú šnúru a útočila na kalendárny Grand Slam.
V Melbourne jej nevyšlo ani deblové finále. Na Roland Garros 1985 prišlo ďalšie neúspešné finále štvorhry. V oboch prípadoch bola jej partnerkou Nemka Claudia Kohdeová-Kilschová a v oboch prípadoch ich o titul obral americký tandem Martina Navrátilová/Pam Shriverová.
Zostrih finále Australian Open 1984:
Koniec čakania
Štvrtý pokus už Helene vyšiel. Na US Open 1985 získali spolu s Claudiou Kohdeovou-Kilschovou vysnívaný titul. Nerodil sa vôbec jednoducho. V šiestich zápasoch musel tento zohratý tandem až štyrikrát otáčať priebeh z 0:1 na sety! Vrátane finále, v ktorom zdolala svoje veľké rivalky Navrátilovú so Shriverovou 6:7(5), 6:2, 6:3.
V decembri sa všetko vrátilo do zabehnutých koľají. Ďalšie melbournské finále štvorhry a ďalšia prehra s Navrátilovou a Shriverovou. Identickým výsledkom 3:6, 4:6 ako pred rokom.
Príslušnosť k špičke a singlové prekliatie
Helena Suková je jedinečným zjavom. K špičke patrila až do roku 1998. Počas tohto obdobia získala ďalších sedem deblových titulov z podujatí „veľkej štvorky“. Na Australian Open sa tešila v sezónach 1990 a 1992, na Roland Garros v 1990. roku, na Wimbledone v rokoch 1987, 1989, 1990 a 1996, na US Open v sezóne 1993.
Okrem Kohdeovej-Kilschovej získala cenné vavríny aj po boku krajanky Jany Novotnej, Španielky Arantxe Sánchezovej-Vicariovej a Švajčiarky Martiny Hingisovej. Po boku španielskej ikony dobyla v roku 1992 aj prestížny Turnaj majsteriek.
Zakliatymi zostali pre Helenu veľké singlové tituly. Vo finále neuspela na US Open 1986 a 1993, na Australian Open jej šťastie neprialo vo finále v roku 1989. V prvom prípade proti Navrátilovej a neskôr dvakrát proti Nemke Steffi Grafovej nezískala ani set. Nezmazateľnú stopu zanechala v súťažiach mixu. Wimbledon vyhrala v rokoch 1994, 1996, 1997, US Open v edícii 1993 a Roland Garros v 1991. Jej partnermi boli brat Cyril alebo Austrálčan Todd Woodbridge.
US Open 1993 – finále:
„Hnevá ma, že sa mi nepodarilo vyhrať žiadny Grand Slam. Iba vo štvorhre, dokonca osemkrát, ale na prvom mieste bola u mňa dvojhra a v nej sa to nepodarilo,“ banuje česká tenisová legenda aj po rokoch nevyužité šance.
Ukončenie kariéry a jednorazový návrat
Legendárna Češka s tenisom skončila po Wimbledone 1998. Na svojom rozlúčkovom turnaji vypadla v 1. kole dvojhry i mixu, vo štvorhre bola vo štvrťfinále. Jej poslednou singlovou premožiteľkou sa stala po víťazstve 3:6, 6:4, 6:3 Švajčiarka Patty Schnyderová. Pôvodne pri tom chcela pražská rodáčka skončiť už v januári, no rozhodla sa ešte naposledy skúsiť triumfovať na posvätnej tráve vo dvojhre, hoci boli jej šance objektívne iba v teoretickej rovine.
Ako niekoľkonásobná grandslamová šampiónka dostala v roku 2006 spolu s bratom Cyrilom voľnú kartu do wimbledonského mixu. S taliansko-argentínskou dvojicou Flavia Pennettová/Sebastián Prieto prehrali 4:6, 3:6. S výškou 188 centimetrov patrí dodnes medzi najvyššie hráčky, ktoré sa na okruhu objavili. Dodnes je poslednou tenistkou, ktorá hrala na jednom Grand Slame finále dvojhry, štvorhry i mixu (US Open 1993).
Sukovej úspechy v kocke
Počas 18 sezón na okruhu získala 10 singlových a 69 deblových titulov z turnajov hlavného okruhu. V roku 1990, keď vyhrala v debli tri Grand Slamy, sa stala svetovou jednotkou. V singli bola najvyššie v marci 1985 na 4. mieste. „Je to pekné, ale chcela som byť prvá,“ priznáva aj dnes. Na odmenách zarobila úctyhodných 6,39 milióna amerických dolárov.
Žiarila aj v reprezentácii. Spolu s naším Miloslavom Mečířom sa stala víťazkou Hopmanovho pohára 1989, po boku Jany Novotnej získala strieborné medaily na olympijských hrách 1988 v Soule a 1996 v Atlante. Členkou víťazného tímu v Pohári federácie bola v rokoch 1983, 1984, 1985 a 1988. Vlani v júli bola slávnostne uvedená do Medzinárodnej tenisovej siene slávy.
Aktivity po ukončení kariéry
Helena sa po ukončení profesionálnej kariéry rozhodne nenudí. V Česku založila Nadačný fond detského a juniorského tenisu, bola členkou predsedníctva Českého klubu olympionikov, v roku 2010 absolvovala magisterské štúdium na Palackého univerzite v Olomouci v odbore psychológia. Neskôr pracovala v Centre duševnej pohody Modrá laguna.
V roku 2015 prezradila pre denník Blesk pri príležitosti osláv 50. narodenín, že si momentálne už najmä užíva život a všetky aktivity berie ako koníčky. Priznala, že ju tenis finančne zabezpečil, a tak sa môže vo voľnom čase venovať hokeju, stolnému tenisu, psychologickej praxi a najmä svojim trom mačkám a psovi.
Helena Suková v Show Jana Krause:
https://www.youtube.com/watch?v=suQQMOGGi6o
Pridajte komentár