Home Najdôležitejšie Sieň slávy: Martina Hingisová – Rekordné zápisy, kontroverzie a tri konce kariéry

Sieň slávy: Martina Hingisová – Rekordné zápisy, kontroverzie a tri konce kariéry

by Michal Pokrivka

Bola jedným z najväčších talentov tenisovej histórie, bola v podstate dieťa, keď dominovala na ženskom okruhu, no nevyhla sa ani problémom. Švajčiarka Martina Hingisová.

Detstvo v Česko-Slovensku, emigrácia a juniorská sláva

Martina Hingisová sa narodila 30. septembra 1980 v Košiciach. Jej rodičia Melanie Molitorová a Karol Hingis boli úspešní tenisti v česko-slovenskom meradle. Mala tak všetky predpoklady presadiť sa. Detstvo prežila v českom Rožnove, po rozvode rodičov však ako sedemročná imigrovala s mamou do Švajčiarska. Patrila medzi najväčšie talenty bieleho športu vôbec, čo jasne dokumentoval jej juniorský titul z Roland Garros 1993. Mala vtedy iba 12 rokov! V roku 1994 titul obhájila, pridala aj vavrín z Wimbledonu a začala už hrávať na profesionálnom okruhu. To všetko ako 13-ročná. Sezónu 1994 zakončila na 87. rebríčka WTA.

Obrovská dominancia v tínedžerských rokoch

Na Australian Open 1995 postúpila Švajčiarka do 2. kola, čím sa stala vo veku 14 rokov najmladšou hráčkou, ktorá vyhrala zápas na podujatí „veľkej štvorky“. Rebríčkom stúpala raketovou rýchlosťou. Keď získala na Wimbledone 1996 deblový titul, zapísala sa do histórie ako najmladšia grandslamová šampiónka. Mala 15 rokov a 9 mesiacov.

Doslova rozprávku prežila v sezóne 1997. Ovládla Australian Open, Wimbledon i US Open a len finálová prehra s Chorvátkou Ivou Majoliovou na Roland Garros ju pripravila o kalendárny Grand Slam a napodobnenie legendárnej Nemky Steffi Grafovej. Aj melbournský titul má historickú hodnotu. V 20. resp. 21. storočí nevyhrala Grand Slam žiadna mladšia tenistka.

Zostrih finále Australian Open 1997 proti Mary Pierceovej:

Martina bola v tom čase obrovská osobnosť, no kto čakal, že v ďalších rokoch získa ešte desiatky grandslamových vavrínov, zostal sklamaný. Dokázala totiž vyhrať už iba dvakrát Australian Open – v rokoch 1998 a 1999. Poslednú veľkú šancu na skompletizovanie kariérneho Grand Slamu premrhala v roku 1999, keď stratila vedenie o set a o brejk vo finále Roland Garros proti Steffi Grafovej, keď ju vyviedol z rytmu aj spor s rozhodcami.

Kontroverzný moment na Roland Garros:

Ústup z najvyšších pozícií a náhly koniec kariéry

V roku 2000 si zahrala Hingisová vo finále Australian Open, a hoci zakončila po tretí raz v kariére rok ako svetová jednotka, nebola to pre ňu dobrá sezóna. V nasledujúcom ročníku zvíťazila spolu s Rogerom Federerom na Hopmanovom pohári a na Australian Open si zahrala už piate finále za sebou, no neuspela. Na konci roka bola 4. hráčkou sveta, ale začalo ju trápiť aj zdravie a musela podstúpiť operáciu pravého členka.

Do sezóny 2002 vstúpila už tradične finálovou účasťou v Melbourne Parku. Nad Američankou Jennifer Capriatiovou viedla 6:4, 4:0, mala i štvoricu mečbalov, ale znova prehrala, čo akoby signalizovalo blížiaci sa pád. Vyhrala tu aspoň deblovú súťaž. Americké tenistky boli jej nočná mora. V posledných troch austrálskych finále prehrala raz s Lindsay Davenportovou a dvakrát s Capriatiovou. V máji 2002 musela ísť na operáciu ľavého členka a zdravotné problémy sa jej nevyhýbali ani po návrate. Záver roka tak bol logicky výkonnostne slabší. Vo februári 2003 prišla Jóbova zvesť, 22-ročná hviezda pre patálie s členkami končí kariéru.

Zostrih nešťastného finále Australian Open 2002:

Návrat legendy

Vzhľadom na to, že najlepšie roky mala mať Martina pred sebou, vynárali sa neustále špekulácie týkajúce sa jej návratu. Prišiel ako blesk z jasného neba. Vo februári 2005 na turnaji v Pattayi. Košická rodáčka prehrala v 1. kole s Nemkou Marlene Weingartnerovou a na ďalšie turnaje už necestovala. Počas leta však zdolala v americkej ligovej súťaži niekoľko špičkových hráčok, a tak sa rozhodla, že to znova skúsi v sezóne 2006. Tentokrát išlo o úspešný pokus. Na Australian Open postúpila medzi elitnú osmičku a rovnaký výsledok zopakovala aj na Roland Garros. Tituly získala v Ríme a Kalkate. Rok zakončila na siedmom mieste svetového rebríčka.

Posledná sezóna a druhá rozlúčka

Rok 2007 bol znova poznačený zdravotnými problémami, pre ktoré musela Hingisová oželieť aj štart na Roland Garros, kde sa chcela pokúsiť o doplnenie zbierky grandslamových titulov. Jej jediný veľký úspech bolo víťazstvo na WTA turnaji v Tokiu. Vypadla z elitnej svetovej desiatky a všetko zavŕšil pozitívny dopingový test. Počas wimbledonskej kontroly sa v jej vzorke moču našli látky obsiahnuté v kokaíne. Vedomé užitie drogy síce odmietala, no verdikt bol nekompromisný. Dvojročný zákaz činnosti. Ten mal znamenať definitívny koniec kariéry.

Exhibície, trénerstvo a ďalší reštart

Od roku 2008 si Hingisová užívala voľno. Bola súčasťou rôznych televíznych šou, v roku 2010 začala hrávať exhibície, pozývacie turnaje a dokonca sa vrhla na trénerskú dráhu. V sezóne 2013 pomáhala niekoľko mesiacov Ruske Anastasii Pavľučenkovovej. V lete 2013 ju uviedli do Medzinárodnej tenisovej siene slávy a vzápätí prišiel šok. Martina oznámila, že sa vracia. Tentokrát len vo štvorhre, v ktorej odohrala do konca roka niekoľko turnajov po boku našej Daniely Hantuchovej. Práve s ňou zabávala divákovej na novembrovej exhibícii Tennis Classic v NTC.

Hingisová o vzťahu k Slovensku pred Tennis Classic:

Spolupráca to nebola príliš úspešná. Oveľa väčšie úspechy prišli v roku 2014. Najskôr po boku Nemky Sabine Lisickej, ktorú zároveň trénovala, a neskôr po boku skúsenej Talianky Flavie Pennettovej. Hingisová získala celkovo tri deblové tituly, zahrala si aj finále US Open.

Späť na vrchol a tretí koniec

Na jar 2015 našla švajčiarska tenistka ideálnu deblovú partnerku. S Indkou Saniou Mirzovou sa na kurte nevídane dopĺňali. Na Wimbledone sa dočkali prvej spoločnej grandslamovej trofeje. Vo finále pritom prehrávali s ruským párom Jekaterina Makarovová/Jelena Vesninová 2:5 v treťom sete. Boli takmer nezdolateľné, čo demonštrovali aj titulmi z US Open a MS WTA Tour.

Zostrih finále Wimbledonu:

V rovnakom roku si ešte naposledy vyskúšala dvojhru. V Pohári federácie však prehrala tak s Agnieszkou Radwaňskou ako aj jej sestrou Urszulou.

Začiatkom roka 2016 si pripísal švajčiarsko-indický tandem úžasný rekord. Po triumfoch v Brisbane, Sydney, na Australian Open a v Petrohrade sa ich víťazná šnúra zastavila až v Dauhe na čísle 41! Aura neporaziteľnosti bola razom preč. Akoby ich jedna prehra úplne zastavila. Žiadny ďalší spoločný titul už nezískali. Martina sa potešila aspoň na olympiáde v Riu de Janeiro, kde získala striebro po boku Timey Bacsinszkej.

švajčiarska dvojica so striebornými olympijskými medailami

V sezóne 2017 musela prísť zmena partnerky. Napokon sa tenisová ikona dohodla na spolupráci s Čchan Jüng-ťan z Taiwanu. Znova to bol zásah do čierneho. Na Roland Garros ani Wimbledone sa titulu nedočkali, no na US Open už svoju dominanciu podčiarkli prvenstvom. Martina mala napriek skvelej forme vo veciach jasno. Je čas definitívne skončiť. Posledné vystúpenie absolvovala v semifinále MS WTA Tour v Singapure.

Rozlúčkový ceremoniál:

https://www.youtube.com/watch?v=BQhqJPHDwPU

Úspechy Martiny Hingisovej

Na poste svetovej jednotky vo dvojhre strávila úctyhodných 209 týždňov a je víťazkou 43 singlových WTA turnajov, vrátane piatich grandslamových. Vo štvorhre získala 64 titulov, 13 z toho grandslamových, pri čom sa na rozdiel od dvojhry môže pýšiť kariérnym Grand Slamom. Pre úplnosť treba spomenúť aj víťazstvo v Hopmanovom pohári a sedem grandslamových triumfov v miešanej štvorhre.

Súkromný život

V súkromí prežila slovenská rodáčka množstvo románikov so známymi športovcami, z ktorých treba spomenúť slávnych tenistov Magnusa Normana, Iva Heubergera, či Radka Štěpánka, s ktorým bola dokonca zasnúbená, alebo španielskeho golfistu Sergia Garcíu. Zásnuby zrušila aj so švajčiarskym advokátom Andreasom Bierim a v roku 2013 jej skrachovalo trojročné manželstvo s francúzskym parkúrovým jazdcom Thibaultom Hutinom. Neskôr tvorila pár s Davidom Tosasom Rosom, agentom tenistu Tommyho Robreda.

Akým smerom sa bude jej život uberať v ďalších rokoch, ukáže čas. Je ale dosť pravdepodobné, že pri tenise zostane a pri trende tzv. superkoučov sa začne venovať niektorej mladšej tenistke.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

4 × four =