Home Najdôležitejšie Sieň slávy: Spencer Gore – Prvý grandslamový víťaz a „vynálezca“ volejov

Sieň slávy: Spencer Gore – Prvý grandslamový víťaz a „vynálezca“ volejov

by Michal Pokrivka

Písal sa rok 1877, keď sa v All England Lawn Tennis and Croquet Clube hral prvý ročník tenisového Wimbledonu. Víťazom sa vtedy stal domáci Spencer William Gore.

Detstvo a športové začiatky

Spencer William Gore, známejší len ako Spencer Gore, sa narodil 10. marca 1850 vo Wimbledone do vznešenej rodiny. Jeho otec Charles Alexander sa pýšil čestným titulom The Right Honourable, jeho pradedko bol írsky šľachtic a politik. Mama Augusta Lavinia zas bola dcéra britského politika Johna Williama Ponsonbyho.

Spencer William vyrastal v rodnej štvrti Wimbledon, odkiaľ to bolo necelú míľu do All England Croquet Clubu. Štúdium absolvoval na známej Harrow School. Už tam sa prejavoval jeho veľký športový talent, vynikal najmä vo futbale a v krikete, v ktorom sa stal kapitánom školského tímu.

Gorov rodný dom

Kariéra hráča kriketu

Svoj debut na najvyššej úrovni absolvoval Gore v roku 1874 za klub z rodného grófstva Surrey v súboji proti Middlesexu. Aj v ďalších rokoch hrával tento tradičný šport štátov Commonwealthu. O päť rokov neskôr nastúpil aj za tím Gentlemen of the South. V krikete v tom období podľa dostupných dobových prameňov skutočne vynikal.

Posledný zápas odohral za tím I Zingari, s ktorým bola spojená väčšina jeho kariéry a debutoval zaň ešte v sezóne 1878, v roku 1893. Z tohto obdobia chýbajú o Gorovej kariére podrobnejšie informácie. Dokonca ani spomínané posledné vystúpenie neuvádzajú všetky zdroje.

školský kriketový tím (Spencer Gore štvrtý zľava v dolnom rade):

Tenisová kariéra a prvý ročník Wimbledonu

Tenis sa začal v All England Croquet Clube hrávať v roku 1875. Vtedy aj došlo k premenovaniu a do názvu bol pridaný pojem „Lawn Tennis“. V roku 1877 sa v magazíne The Field objavil oznam: „All England Croquet and Lawn Tennis Club usporiada od 9. júla tenisový turnaj na tráve pre všetkých amatérov. Štartovné je 1 libra a 12 pencí.“

Tak sa začala písať história najslávnejšieho turnaja sveta. Na prvý ročník sa prihlásilo 22 tenistov. Gore stratil v štyroch zápasoch iba dva sety. Vo finále, ktoré sa pre dážď odkladalo neuveriteľné tri dni a namiesto v pondelok sa uskutočnilo vo štvrtok 19. júla, zdolal svojho krajana Williama Marshalla hladko 6:1, 6:2, 6:4. Finálový zápas sledovalo 200 divákov. Šampión dostal strieborný pohár a 12 guineí (historické mince s obsahom zlata, neskôr symbolický pojem, pričom jedna guinea sa rovnala výške štartovného pozn. red.).

Reportáž o Wimbledone 1877 a Gorovi:

Druhý wimbledonský štart Spencera Gora

Pravidlá úvodných ročníkov boli diametrálne odlišné od súčasných. Obhajca prvenstva nemusel absolvovať zápolenie v turnajovom „pavúku“ a bol automaticky nasadený do tzv. vyzývacieho duelu. V ňom proti nemu nastúpil víťaz klasického turnaja. Gore svoj titul o 12 mesiacov neobhájil. Prehral po výsledku 5:7, 1:6, 7:9 s krajanom Frankom Hadowom.

Na londýnsky Grand Slam, ktorý bol až do roku 1881 jediný, sa britský tenista nikdy nevrátil. Samozrejme, nikdy nehral na ostatných podujatiach „veľkej štvorky“. O jeho iných tenisových aktivitách chýbajú hodnoverné informácie. Dodnes je tak známy „len“ ako prvý wimbledonský a grandslamový víťaz histórie.

Herný štýl, súkromie, smrť

Spencer Gore je považovaný za prvého hráča, ktorý hral voleje. Jeho prínos pre moderný tenis je tak dodnes citeľný. V súkromí bol od roku 1875 ženatý s Amy Margaret Smithovou, s ktorou mal štyri deti. Spencer Frederick sa preslávil ako maliar krajiniek, interiérov a koncertných sál. George Pym bol boxerský šampión a hráč kriketu zároveň.

Gore, ktorý sa po roku 1878 prestal venovať tenisu, sa neskôr živil ako podnikateľ vo firme svojho svokra Edmunda Jamesa Smitha. Podnik zaoberajúci sa majetkovým poradenstvom sa po jeho vstupe premenoval z Pickering and Smith na Smiths and Gore. Funguje dodnes. Neuveriteľných 156 rokov! V roku 2015 však nad ním prevzal kontrolu trhový gigant Savills. Spencer Gore zomrel v roku 1906. Pochovaný je na cintoríne Ramsgate.

súčasné logo firmy Smiths Gore

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

20 − fourteen =