Home Najdôležitejšie Sieň slávy: Ilie Nastase – Rumunský génius, ktorý rozdeľuje verejnosť dodnes

Sieň slávy: Ilie Nastase – Rumunský génius, ktorý rozdeľuje verejnosť dodnes

by Michal Pokrivka

Tenisová história si pamätá množstvo legiend. Nezabudnuteľní sú predovšetkým tí, ktorí vynikali nielen herne, ale i svojím správaním. Niektorí ho milovali, iní naňho hľadeli cez prsty, no všetci ho uznávali – Ilie Nastase.

Začiatky kariéry pred otvorenou érou

Ilie Nastase sa narodil 19. júla 1946 v rumunskej Bukurešti. Od mladého veku bolo jasné, že je to prirodzený talent. Mal len 15 rokov, keď v sezóne 1962 debutoval na Roland Garros. Vypadol v 1. kole. Prešli štyri roky, kým sa na grandslamový turnaj vrátil. Roland Garros 1966 už priniesol jeho postup do 3. kola. V nasledujúcej sezóne tento výsledok zopakoval.

Prvým veľkým úspechom rumunského búrliváka bol zisk titulu v Cannes 1967. V úvodných rokoch kariéry tvoril nerozlučnú dvojicu so svojím krajanom Ionom Tiriacom. Po svete cestovali spolu, čo im nepochybne pomohlo ľahšie sa adaptovať.

Nastase v začiatkoch kariéry

Otvorená éra – vzostup rumunského tenisu

Dejiny otvorenej éry tenisu sa začali písať v roku 1968. Rodák z Bukurešti prvýkrát výrazne zažiaril v Štokholme 1969. Zrodili sa tu premiérové skalpy top hráčov, keď naňho nenašli recept Američan Stan Smith či Austrálčan Tony Roche.

Na Roland Garros 1970 si Ilie zahral vo štvrťfinále dvojhry a spolu s Tiriacom získal deblový titul. Už v dvoch predchádzajúcich ročníkoch skončil v parížskej štvorhre tesne pred bránami finále. Davisov pohár 1969 priniesol Rumunsku finálovú účasť.

Zlatá éra „bukureštského šaša“

V roku 1971 sa Nastase dostal na výslnie. Vo finále Roland Garros síce nestačil na česko-slovenskú legendu Jana Kodeša, všetko si ale vynahradil víťazstvom na Turnaji majstrov, ktorý sa hral vtedy len skupinovým systémom zápasov každého s každým. V nasledujúcej sezóne sa dočkal singlového grandslamového titulu – dobyl US Open po finálovom víťazstve 3:2 na sety nad Arthurom Ashom.

Momenty z finále US Open 1972:

Dva mesiace predtým prehral vo wimbledonskom finále v piatich setoch s už spomínaným Smithom. Bolo to veľkolepé finále plné emócií, v ktorom si „bukureštský šašo“, ako znela jeho prezývka, získal srdcia fanúšikov. Na Turnaji majstrov obhájil titul. Symbolicky to bolo po finálovom päťsetovom triumfe nad vtedajším veľkým rivalom Smithom, ktorému sa tak revanšoval za Wimbledon.

O rok neskôr nenašiel premožiteľa na Roland Garros. Vo finále deklasoval 6:3, 6:3, 6:0 Juhoslovana Nikiho Piliča, a keď vyšiel 23. augusta prvý oficiálny rebríček ATP, na jeho vrchole stál Ilie Nastase.

Archívna reportáž k finále Roland Garros 1973:

Napriek tomu renking kritizoval. „Nad každým teraz visí číslo,“ lamentoval. Podľa neho to kazí priateľské vzťahy a v nezdravej miere zvyšuje súťaživosť. Na Turnaji majstrov následne zavŕšil víťazný hetrik. Tentoraz si to odniesol v boji o titul Tom Okker z Holandska.

Ďalšia sezóna mu nevyšla. Pookrial znova v roku 1975, keď vyhral po boku amerického velikána Jimmyho Connorsa vUS Open a na Turnaji majstrov si pripísal posledné, štvrté víťazstvo. Zakliatym zostal pre Rumunov Davisov pohár. Neúspešné finále z edície 1969 zopakovali s Nastasem v zostave ešte dvakrát (1971, 1972).

Ústup z pozícií – úctyhodná dlhovekosť

Po tridsiatke legendárny Rumun žiadny z najväčších turnajov nevyhral. Napriek tomu patril medzi výborných hráčov a na menších ATP podujatiach tituly zbieral. Mrzieť ho môže jedno – na Wimbledone 1976 znova neuspel vo finále. Sen o dobytí posvätnej trávy mu zmaril Björn Borg. Švéd dominoval po výsledku 6:4, 6:2, 9:7.

Fragmenty z finále Wimbledonu 1976:

https://www.youtube.com/watch?v=F8I0c2i5PkY

Kým do roku 1978 bol rumunský tenista stále členom svetovej špičky, v nasledujúcich sezónach už nezískal žiadny singlový titul a jeho grandslamovým maximom bolo 4. kolo US Open 1982. Jeho posledným Grand Slamom bol US Open 1985. Vo štvorhre absolvoval posledný štart ako 43-ročný v októbri 1989 na turnaji v Tel Avive.

Úspechy v kocke

Samotný fakt, že sa jeho kariéra začala v roku 1962 a skončila až v revolučnom roku 1989, je obdivuhodný. Počas tohto obdobia získal 103 titulov (58 dvojhra, 45 štvorhra). Cez magickú stovku sa prehupol ako jeden z desiatich hráčov v histórii. Kým v singli bol svetovou jednotkou, v debli bol najvyššie na 10. pozícii. Na odmenách zarobil vyše 2 milióny dolárov, čo je na tú dobu úctyhodná suma.

Nastaseho výstrelky

Nielen skvelý tenista, ale aj neprehliadnuteľná osobnosť. Extrovertný Rumun na kurte často prejavoval emócie, no práve to ho mohlo obrať o viac titulov. Keď sa totiž dostal do zlého rozpoloženia, jeho koncentrácia bola nenávratne preč. Vedel však aj zabávať publikum. Diváci ho preto milovali. „Áno, som trošku šialený, ale snažím sa byť dobrým chlapcom,“ povedal svojho času o sebe.

Niekedy svojimi protestmi proti verdiktu pobavil všetkých vrátane rozhodcu, inokedy si z empajru vyslúžil varovanie. Nevyhýbal sa ani provokáciám súperov. Arthur Ashe raz dokonca preto opustil kurt. Pánsky magazín Maxim ho zaradil medzi 6 najväčších žijúcich legiend sexu. Údajne mal milostnú avantúrku s vyše 2500 ženami. Sám hovorí o 800 až 900 ženách.

Aktivity mimo tenisu a súčasnosť

Známy bonviván je štvrtýkrát ženatý, má tri vlastné a dve adoptované deti. V rokoch 1985, 1986 a 1987 napísal tri romány s tenisovou tematikou – Tajbrejk, Brejkbal a Sieť. Od roku 1991 je členom Medzinárodnej tenisovej siene slávy.

V roku 1996 neúspešne kandidoval na post starostu Bukurešti. V roku 2012 sa stal poslancom hornej komory rumunského parlamentu za Konzervatívnu stranu. Veľký rozruch spôsobil na Wimbledone 2014, keď prišiel do hľadiska v uniforme. Najskôr to všetci považovali za neprijateľné, Nastase je však od roku 2008 generálom rumunskej armády. Zostalo tak len pri kontroverznom počine kontroverznej legendy.

v uniforme prišiel na Wimbledon aj v roku 2015

Tým sa jeho výstrelky ani zďaleka neskončili. Pokoj si nedá ani dnes, keď už by si ako 72-ročný pán mohol užívať dôchodok. Vystrájal najmä vlani. V apríli počas fedcupového súboja s Veľkou Britániou urážal z pozície rumunského kapitána súperky i rozhodcov. Pár dní predtým uviedol na adresu tehotnej Sereny Williamsovej: „Uvidíme, akú bude mať dieťa farbu. Čokoláda alebo mlieko?“ 

Tento rok v máji mal zas opletačky v s políciou. Šoféroval opitý, odmietol sa podrobiť dychovej skúške, a tak prišiel o vodičský preukaz. O pár hodín neskôr ho chytili opäť, keď už bez vodičského oprávnenia prechádzal na skútri na červenú. V súčasnosti je v Rumunsku hitom pesnička Ilie Nastase od rapera Shaya.

Shay feat. Golani – Ilie Nastase:

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

2 × 3 =