Home Najdôležitejšie Sieň slávy: John McEnroe – Legendárny búrlivák, ktorý prehral najpamätnejšie finále Wimbledonu

Sieň slávy: John McEnroe – Legendárny búrlivák, ktorý prehral najpamätnejšie finále Wimbledonu

by Michal Pokrivka

V dnešnom vydaní pravidelnej rubriky Sieň slávy sa presúvame do Spojených štátov amerických, ktoré dali svetu mnoho legendárnych tenistov. Patrí medzi nich aj John McEnroe.

Tenisové začiatky a zaujímavá bratská zhoda

John McEnroe, celým menom John Patrick McEnroe, sa narodil 16. februára 1959 v nemeckom Wiesbadene. Jeho otec pracoval v Nemecku na americkej vojenskej základni. Už po roku Johnovho života sa rodina vrátila za „veľkú mláku“. Zaujímavé je, že jeho o 7 rokov mladší brat, tiež úspešný tenista, sa celým menom volá Patrick John McEnroe, bratia tak majú len vymenené poradie krstných mien.

bratia John a Patrick McEnroeovci

Talentovaný Američan zvíťazil už ako 18-ročný v miešanej štvorhre na Roland Garros 1977 (po boku Mary Carillovej, pozn. red.). Následne dokráčal na Wimbledone ako kvalifikant až do semifinále, v ktorom prehral s krajanom Jimmym Connorsom. Ide o najlepší grandslamový výsledok kvalifikanta v histórii. Zároveň aj najlepší výsledok amatéra, keďže McEnroe vtedy nedisponoval statusom profesionála. Následne si zahral na US Open osemfinále, o rok neskôr už získal štyri tituly z ATP turnajov a postúpil do semifinále US Open. V ďalšej sezóne sa zaradil medzi velikánov.

Búrlivák medzi svetovou špičkou

V roku 1979 sa zapísal do histórie, keď ako 20-ročný triumfoval na domácom US Open po finálovom víťazstve nad krajanom Vitasom Gerulaitisom 7:5, 6:3, 6:3. Jeho veľká sláva a dominancia trvali až do sezóny 1984 a počas tohto 5-ročného obdobia na výslní dokázal triumfovať ešte trikrát na US Open (1980, 1981, 1984) a trikrát na Wimbledone (1981, 1983, 1984).

Finále US Open 1979:

https://www.youtube.com/watch?v=tjhuudOw7u0&t=38s

Na zvyšných dvoch Grand Slamoch sa mu nikdy nedarilo. Do Austrálie zväčša ani necestoval a na antukovom Roland Garros sa so svojím herným štýlom založeným na neustálych nábehoch na sieť nedokázal výraznejšie presadzovať, hoci v roku 1984 dokráčal do finále. Viedol v ňom 2:0 na sety nad Ivanom Lendlom, ale prehral 6:3, 6:2, 4:6, 5:7, 5:7. Sezóna 1984 bola jeho najúspešnejšia a dosiahol v nej rekordnú zápasovú bilanciu 82:3. V jej závere sa zrodil počas turnaja v Štokholme pamätný bláznivý výstup.

John McEnroe v Štokholme:

https://www.youtube.com/watch?v=C8Nyc9jzSDg

Rivalita s Björnom Borgom a najväčšie wimbledonské finále

Hoci je zoznam úspechov americkej legendy úctyhodný, najpamätnejšie finále Wimbledonu v roku 1980 so svojím švédskym rivalom prehral. Bol to však zápas, na ktorý sa nikdy nezabudne. Úvodné tri sety sa skončili z pohľadu McEnroea 6:1, 5:7, 3:6. Veľký príbeh sa začal písať vo štvrtom dejstve. Švéd viedol 5:4, 40:15 pri vlastnom podaní a celý štadión sa pripravoval na ovácie v stoji. Potom sa začali diať veľké veci.

Wiesbadenský rodák sa štyrmi fiftínmi za sebou vrátil do hry a v najlepšom tajbrejku tenisovej histórie zvíťazil po odvrátení ďalšej pätice mečbalov 18:16. Príbeh jeho veľkého obratu napriek tomu nemal šťastný koniec. V rozhodujúcej časti nenašiel recept na servis súpera a prehral ju pomerom 6:8.

Najdôležitejšie momenty finále Wimbledonu 1980:

Napriek tomu sa tento duel, ktorého scenár by nevymysleli ani v Hollywoode, dočkal filmového spracovania. Včera zaútočil na slovenské kiná a recenzenti sa zhodujú na tom, že ide o kvalitný film zo športového prostredia. Bodaj by nie, keď zachytáva najpamätnejšie wimbledonské finále, v ktorom sa stretli dva protipóly – pokojný Švéd a výbušný Američan.

so svojím rivalom sa stretáva dodnes

Celkovo sa títo dvaja velikáni „bieleho športu“ rozišli zmierlivo, keď zo 14 vzájomných duelov vyhrali obaja po sedem.

Ústup z najvyšších pozícií

Od sezóny 1985 sa prestalo McEnroeovi dariť tak, ako bol zvyknutý. Dokázal ešte zbierať tituly z turnajov ATP, no na Grand Slamoch sa dostal už iba jediný raz do finále dvojhry a to na US Open 1985. V sezóne 1986 si dal dokonca 6-mesačnú prestávku od tenisu a rok na to sa vytratil z kolotoča turnajov na celých 7 mesiacov. V ďalších sezónach sa snažil vrátiť na vrchol, ale dostal sa už „len“ do dvoch wimbledonských semifinále (1989, 1992) a raz si zahral medzi poslednými štyrmi na US Open (1990).

Koniec kariéry

Sezóna 1992 bola posledná v úspešnej kariére emotívneho velikána. V čase, keď ukončil kariéru prehrou vo štvrťfinále tzv. Grand Slam Cupu v Mníchove, bol stále na peknom 20. mieste rebríčka ATP. Do zaslúženého tenisového dôchodku ho vyprevadil Goran Ivaniševič po víťazstve 3:6, 6:4, 6:2. Známy búrlivák, ako sa neskôr ukázalo, vtedy nepovedal úplne posledné slovo.

Posledný grandslamový zápas – John McEnroe vs Jim Courier (4. kolo US Open 1992):

https://www.youtube.com/watch?v=M1m4mSogVsQ

Návraty do vrcholového tenisu

McEnroe tenis miloval a v roku 1994 sa objavil na ATP turnaji v Rotterdame. Vo dvojhre stroskotal už v 1. kole, vo štvorhre si zahral semifinále. Až rotterdamská prehra s Magnusom Gustafssonom zo Švédska bola nakoniec jeho posledným singlovým vystúpením. Vo štvorhre sa objavil ešte trikrát. Na Wimbledone 1999 si zahral miešanú štvorhru so Steffi Grafovou, a hoci mali nakročené za senzačným titulom, na semifinále nenastúpili.

Do histórie sa zapísal na turnaji v San Jose v roku 2006, kde získal ako 47-ročný po boku Švéda Jonasa Björkmana deblový titul. Stal sa tak jediným hráčom s titulom z ATP turnaja v štyroch rôznych dekádach. Úplne posledný turnaj odohral na jeseň 2006 v Štokholme, tentokrát však s Björkmanom prehrali vo štvrťfinále.

Rozhodujúci supertajbrejk vo finále v San Jose:

Úspechy Johna McEnroa v kocke

John McEnroe získal počas svojej kariéry úctyhodných 77 singlových titulov vrátane vyššie spomínaných siedmich grandslamových. Na poste svetovej jednotky ukončil sezóny 1981 – 1984 a celkovo vydržal na piedestáli krásnych 170 týždňov.

Vo štvorhre je majiteľom 71 cenných trofejí, z toho deviatich z turnajov „veľkej štvorky“ (Wimbledon 1979, 1981, 1983, 1984, 1992; US Open 1979, 1981, 1983, 1989) a na vrchole trónil 270 týždňov. V Davisovom pohári zvíťazil s tímom Spojených štátov amerických päťkrát (1978, 1979, 1981, 1982, 1992).

Na odmenách zarobil 12,5 milióna amerických dolárov.

Obdobie po ukončení kariéry

John McEnroe sa od tenisu nevzdialil ani po skončení kariéry. Pracuje ako komentátor, počas Grand Slamov má na Eurosporte vlastné vstupy, kde satiricky komentuje dianie, hráva veteránske turnaje a exhibície. Na jednu z nich zavítal v roku 2014 aj do Bratislavy, kde sa znova stretol so svojím odvekým rivalom Ivanom Lendlom.

pred bratislavskou exhibíciou Tennis Champions

V roku 1999 bol uvedený do Medzinárodnej tenisovej siene slávy. Od roku 1997 je ženatý so speváčkou Patty Smythovou, s ktorou má dve dcéry. Z predchádzajúceho manželstva s herečkou Tatum O’Nealovou má ďalšie tri deti.

V aktuálnej sezóne bol kapitánom výberu sveta na prvom ročníku Laver Cupu. Mentorskú pozíciu si vyskúšal aj vlani, keď pomáhal počas trávnatej časti sezóny Kanaďanovi Milošovi Raoničovi.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

13 + 13 =