Home Najdôležitejšie Sieň slávy: Richard Krajicek – Holandský zázrak z Wimbledonu 1996

Sieň slávy: Richard Krajicek – Holandský zázrak z Wimbledonu 1996

by Michal Pokrivka

Dnešné vydanie pravidelnej rubriky nás zavedie do Holandska. Práve odtiaľ pochádza Richard Krajicek, nezabudnuteľný bombardér, na ktorého si zaspomíname.

Tenisové začiatky

Richard Krajicek sa narodil 6. decembra 1971 v Rotterdame do rodiny českých imigrantov. Jeho nevlastnou sestrou je súčasná tenistka Michaella Krajiceková. K tenisu sa dostal ako štvorročný. V „krajine tulipánov“ nebolo v tom čase väčšieho talentu. Stal sa národným šampiónom v kategóriách do 12 i 14 rokov. Medzi profesionálov vstúpil v roku 1989.

súrodenci Krajicekovci

Po počiatočnom „oťukávaní“ získal v sezóne 1991 aj prvé dva tituly z hlavného okruhu. V Hongkongu ovládol dvojhru, v Hilversume po boku krajana Jana Siemerinka štvorhru. Na Grand Slamoch zaujal ako čerstvo 19-ročný mladík postupom do 4. kola Australian Open. Zdolal tu známe mená. Francúza Fabrica Santora, Austrálčana Darrena Cahilla, Čecha Petra Kordu.

Prvé významné výsledky na Grand Slamoch

Už rok 1992 priniesol veľký prelom v kariére 196 centimetrov vysokého bombardéra. Hneď v úvode roka postúpil na Australian Open do semifinále. Žiaľ, k očakávanému súboju s Američanom Jimom Courierom neprišlo. Rotterdamského rodáka vyradilo zranené rameno. Mal za sebou päťsetové maratóny proti nasadeným súperom – Američanovi Michaelovi Changovi a Nemcovi Michaelovi Stichovi, čo si vybralo svoju daň.

Útok na grandslamový titul sa tak nekonal, no malo ísť len o otázku času. Na ďalších podujatiach „veľkej štvorky“ to však už taká sláva nebola. Krajicek ukončil napriek tomu sezónu ako člen top 10. O rok neskôr skončil tesne pred bránami finále na Roland Garros. Tentokrát sa už bitky s Courierom dočkal, ale padol v štyroch setoch. Tenisová verejnosť čakala, že sa čoskoro do svojho prvého veľkého finále dostane, no nastal dvojročný grandslamový útlm, keď ani raz neprešiel cez 3. kolo.

Richard Krajicek vs Jim Courier (semifinále Roland Garros 1993):

Wimbledonský sen

Na Grand Slamoch pookrial Holanďan v roku 1996. Predzvesťou životného úspechu bolo už štvrťfinále na Roland Garros. Napriek delovému servisu a kvalitnej hre na sieti sa mu však na Wimbledone dlhodobo nedarilo. Medzi nasadenú 16-ku sa dostal iba vďaka odstúpeniu Rakúšana Thomasa Mustera. Dva týždne v Londýne boli zrazu ako sen.

Na jeho rakete holandského skončil vo 4. kole Michael Stich a vo štvrťfinále senzačne aj Pete Sampras. Zdolať Američana v jeho „obývačke“ nedokázal v rokoch 1993 – 2000 nik iný! Aby bol šok dokonalý, zrodil sa pomerne jednoznačný výsledok 7:5, 7:6(3), 6:4.

Suverénny bol Krajicek aj v ďalších zápasoch. Set nestratil v semifinále s Austrálčanom Jasonom Stoltenbergom ani vo finále s Američanom MaliVaiom Washingtonom. Počas životných dvoch týždňov dokázal popri slajzovanom bekhende zapájať aj topspinový, ktorým dokonale prekvapoval súperov.

Zostrih finále Wimbledonu:

https://www.youtube.com/watch?v=KTp33gZEO14

Stabilita bez ďalšieho grandslamového titulu

Po wimbledonskom víťazstve sa už meno Richarda Krajiceka skloňovalo na všetkých turnajoch v súvislosti s titulom. Pri obhajobe ho v Londýne zastavil domáci Tim Henman vo 4. kole. V roku 1998 bol v semifinále, kde ho v pamätnom zápase zdolal Chorvát Goran Ivaniševič. Piaty set sa skončil výsledkom 15:13. Vzhľadom na parádny servis oboch aktérov sa vtedy nejeden fanúšik obával, že zápas nebude mať konca. Na prelome októbra a novembra získal v nemeckom Stuttgarte svoj prvý vavrín z Masters podujatia.

Richard Krajicek vs Jevgenij Kafeľnikov (zostrih finále zo Stuttgartu):

https://www.youtube.com/watch?v=dW4TT2tgc3c

Do záverečnej fázy sa dostal tenista s českými koreňmi aj na US Open 1999 a 2000 – v oboch prípadoch stroskotal vo štvrťfinále. V 1999. to bola poriadne trpká prehra. Proti Rusovi Jevgenijovi Kafeľnikovovi získal dva sety hladko 6:3, 6:1, no prehral všetky tri tajbrejky, čo sa mu stávalo skutočne raritne. V nasledujúcej sezóne nenašiel recept na Samprasa. Miami ’99 prinieslo druhý Masters titul.

Zranenie a návrat

V roku 2001 sa Rotterdamčan v podstate vytratil z okruhu. Sužovali ho zranenia a zahral si len štvorhru v Indian Wells po boku krajana Sjenga Schalkena. Stopku im v 1. kole vystavili vtedy ešte mladíci Dominik Hrbatý a Roger Federer.

Na okruh sa vrátil Krajicek až v júni 2002. V Hertogenboschi ho síce v 1. kole vyradil švajčiarsky fenomén Roger Federer, no na Wimbledone hral ako v mladosti. V strhujúcom osemfinále si v piatich setoch poradil s Austrálčanom Markom Philippoussisom. Vo štvrťfinále ho po rovnakej dráme zastavil belgický tenista Xavier Malisse. Napriek tomu bol Richard odmenený ocenením „Návrat roka“ na okruhu ATP.

Záver kariéry

Bohatú kariéru napokon ukončili populárnemu Holanďanovi navrátivšie zdravotné problémy. „Rád by som vyhral ešte jeden grandslamový turnaj. Vlani na Wimbledone som bol pomerne blízko,“ vravel na začiatku roka 2003. Na Australian Open však vypadol už v 2. kole a na žiadnom ďalšom Grand Slame si nezahral.

Záver kariéry, poznačený zraneniami, strávil v druhej stovke rebríčka ATP. Posledný duel napokon absolvoval týždeň pred Wimbledonom na domácej tráve v Hertogenboschi. V úvodnom kole podľahol Olivierovi Mutisovi z Francúzska 4:6, 6:7(4).

Záver posledného zápasu kariéry:

Úspechy v kocke

Počas kariéry zvíťazil rotterdamský obor na 17 turnajoch vo dvojhre (1 grandslamový, 2 z kategórie Masters) a troch vo štvorhre. Singlové rebríčkové maximum v podobe 4. priečky dosiahol 29. marca 1999. V debli bol v sezóne 1993 hráčom číslo 45, tejto „disciplíne“ sa však venoval iba okrajovo. Na odmenách zarobil niečo málo vyše 10 miliónov amerických dolárov.

V roku 2000 sa stal laureátom Ceny Arthura Asha za humanitu. ATP ocenila jeho pomoc mládeži v Holandsku.

Obdobie po ukončení kariéry

Po skončení kariéry sa vrhol bývalý tenista na rôzne aktivity. V Holandsku si založil nadáciu, ktorá sa venuje výstavbe športovísk pre deti v mestách. V roku 2004 sa stal riaditeľom turnaja ATP 500 v rodnom Rotterdame, o rok neskôr vydal knihu o tenise s názvom „Rýchle loptičky“. Rôzne športové publikácie vydáva dodnes. Angažuje sa aj v politike. V súčasnosti je členom Ľudovej strany za slobodu a demokraciu.

Richrad Krajicek si spomína na svoje hráčske skúsenosti s Rotterdamom:

Skúsil si aj trénerský chlebíček. Pred sezónou 2017 sa stal súčasťou tímu Miloša Raoniča. Kanadský bombardér sníval, že sa pod jeho vedením dočká vlastného wimbledonského zázraku a prestrieľa sa k titulu. Napokon chémia nezafungovala a dvojica sa rozišla tesne pred štartom najslávnejšieho turnaja sveta. Dnes sa môže Krajicek naplno venovať „riaditeľovaniu“ v Rotterdame, kde tento rok dotiahol Švajčiara Rogera Federera a nechýbal pri jeho znovudobytí trónu.

Zo súkromia legendárneho bombardéra sú známe aspoň základné informácie. Od roku 1999 je ženatý s bývalou modelkou a príležitostnou herečkou Daphne Deckersovou, s ktorou má dcéru 20-ročnú Emmu a 18-ročného syna Aleca.

Richard Krajicek s rodinou

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

16 − 3 =