Home Najdôležitejšie Sieň slávy: Petr Korda – Česká legenda so spochybňovaným grandslamovým titulom

Sieň slávy: Petr Korda – Česká legenda so spochybňovaným grandslamovým titulom

by Michal Pokrivka

Nie všetky tenisové legendy boli počas kariéry vzornými športovcami. Jedným z hráčov, ktorých kariéru sprevádzali kontroverzie, je aj Čech Petr Korda, na ktorého si dnes zaspomíname.

Úspešná juniorská kariéra

Petr Korda sa narodil 23. januára 1968 v Prahe. Ako junior zaznamenal väčšinu úspechov vo štvorhre. V roku 1985 triumfoval po boku krajana Cyrila Suka na Roland Garros a v závere sezóny sa stali juniorskými majstrami sveta. O rok neskôr pridal titul z Wimbledonu. Opäť vo štvorhre, tentokrát bol jeho partnerom Španiel Tomás Carbonell, keďže Cyril Suk už musel juniorskú kariéru kvôli veku ukončiť.

Zaujímavé je, že vo dvojhre to český ľavák na juniorských grandslamových turnajoch nikdy nedotiahol ďalej ako do štvrťfinále. Odhady odborníkov tak logicky smerovali k tomu, že z neho bude v budúcnosti predovšetkým elitný deblista.

Prechod k profesionálom

Na profesionálny okruh vstúpil pražský rodák v roku 1987. Spočiatku sa naďalej presadzoval väčšmi vo štvorhre. V Gstaade získal v sezóne 1988 titul po boku krajana Milana Šrejbera. Ďalšie prvenstvá prišli v Prahe (1988) a Stuttgarte (1989).

V 1990. triumfovali s ďalším Čechom Tomášom Šmídom v Monte Carle a na Roland Garros dokonca siahal Petr po prvom grandslamovom vavríne. S chorvátskym bombardérom Goranom Ivaniševičom však vo finále neuspeli. Proti boli Španieli Sergio Casal s Emiliom Sánchezom Vicariom, ktorí zvíťazili 7:5, 6:3. Vo dvojhre výsledkovo výrazne zaostával.

Singlové zlepšenie a prvé tituly

V roku 1991 získal „už“ 23-ročný tenista svoj prvý singlový titul, keď na piaty pokus zvládol finále. Podarilo sa mu to v New Havene, na čo nadviazal v Berlíne. V oboch prípadoch získal cenné double. Pred Roland Garros 1992 bolo jeho singlovým grandslamovým maximom 3. kolo.

Bol to preto šok, keď v Paríži dokráčal až do finále. Tam mu však nedal Američan Jim Courier žiadnu šancu a triumfoval po setoch 7:5, 6:2, 6:1. S Petrom sa tak začalo pred podujatiami „veľkej štvorky“ počítať ako s „čiernym koňom“. V ďalších rokoch však nedokázal na tento úspech nadviazať. Patril síce do širšej svetovej špičky, no na najlepších nestačil.

Zostrih finále Roland Garros 1992:

Dva grandslamové tituly a dopingový škandál

Rok 1996 bol prelomový. V Dauhe získal po troch rokoch singlový titul z okruhu ATP a následne ovládol po boku Stefana Edberga grandslamový Australian Open. V nasledujúcich sezónach sa zameral na dvojhru a štvorhru hrával len sporadicky.

Najväčší úspech dosiahol ako čerstvý tridsiatnik na Australian Open 1998. Jeho cesta do finále síce vôbec nebola jednoduchá, v samotnom súboji o titul však deklasoval Čiľana Marcela Ríosa 6:2, 6:2, 6:2. V semifinále zastavil v štyroch setoch nášho Karola Kučeru. Po tomto úspechu sa stal svetovou dvojkou.

Finále Australian Open 1998:

Na Wimbledone 1998 bol pozitívne testovaný na anabolický steroid nandrolon, ktorého koncentrácia 20-násobne prevýšila povolenú hodnotu! Pôvodne mu bola na rok zakázaná činnosť, no Korda uspel s odvolaním. To vyvolalo u ostatných hráčov obrovskú nevôľu a hrozil dokonca bojkot Australian Open 1999. Pod tlakom okolností sa ITF odvolala na Športový arbitrážny súd, ktorý ročný zákaz činnosti potvrdil. Do platnosti vstúpil po Wimbledone 1999.

Najmä Ríos sa s výsledkom Australian Open 1998 nikdy nezmieril. „Vždy cítil, že by ten zápas nikdy neprehral, keby nehral proti osobe pod vplyvom drog,“ uviedol v roku 2015 prezident Čilskej tenisovej federácia José Hinzpeter. Napriek snahe o revidovanie výsledkov však zostal český tenista právoplatným šampiónom.

Ako svojho času spomenul Karol Kučera, Čiľan si vyrazil večer pred finále s kamarátmi do mesta, čo mohlo zavážiť väčšmi než zrejmý doping českého víťaza.

Sporadické pokusy o návrat

Petr Korda sa po odpykaní ročného zákazu činnosti do sveta veľkého tenisu nikdy nevrátil. Absolvoval už len decembrový challenger v Prahe v roku 2000, o rok neskôr si zahral v Prostějove a v sezóne 2005 sa predstavil na rovnakom podujatí aj vo svojom úplne poslednom súťažnom zápase. Jeho bilancia vrátane dvojhry a štvorhry bola pri týchto pokusoch 1:4.

Jeho posledným singlovým premožiteľom bol v Prahe 2000 v 1. kole Slovák Martin Hromec. Vo štvorhre bola jeho „labuťou piesňou“ tiež prehra v 1. kole. V Prostějove 2005 po boku Radka Štěpánka v čisto českom súboji proti dvojici Lukáš Dlouhý/David Škoch.

Úspechy v kocke

Celkovo získal Korda  počas svojej kariéry 10 singlových titulov, dostal sa na post svetovej dvojky a dvakrát ho jediné víťazstvo delilo od posunu na líderskú pozíciu. Rovnaký počet turnajových víťazstiev zaknihoval v debli, v ktorom sa vyšplhal v rebríčku najvyššie na 10. pozíciu. Na odmenách zarobil takmer 10,5 milióna amerických dolárov.

Obdobie po ukončení kariéry

Po ukončení kariéry sa s manželkou Reginou Kordovou (rod. Rajchrtová), tiež bývalou tenistkou, venujú svojim trom deťom. Dcéry Jessica Regina a Nelly Ann hrajú súťažne golf a otec im občas robí na turnajoch „caddieho“. Syn Sebastian Peter je talentovaný 18-ročný tenista reprezentujúci Spojené štáty americké.

otec a syn Kordovci

Tento rok ovládol juniorský Australian Open a na konci januára sa stal dokonca chlapčenskou svetovou jednotkou. Medzi mužmi je aktuálne v šiestej stovke rebríčka. Petr je jeho tréner. „S Austráliou má naša rodina neuveriteľnú spojitosť. Ja som tam vyhral jediný Grand Slam, Jessica tam ovládla golfový Australian Open a teraz sa pridal Sebastian,“ radoval sa v januári hrdý otec.

Petr Korda v relácii Show Jana Krause:

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

two × 5 =