Home Najdôležitejšie Šesť zaujímavostí, ktoré ste o US Open (možno) nevedeli

Šesť zaujímavostí, ktoré ste o US Open (možno) nevedeli

by Michal Pokrivka

Každý Grand Slam má svoje špecifiká a US Open nie je výnimka. Dnes sme načreli aj trochu do histórie, keďže americký grandslamový turnaj bol v niektorých ohľadoch iný už pred vyše 100 rokmi.

Vojny ho neohrozili

V prvej polovici 20. storočia zasiahli ľudstvo dve svetové vojny. Australian Open sa preto nehral v rokoch 1916 – 1918 a 1941 – 1945. Roland Garros mal pauzu v sezónach 1915 – 1919 a 1940. Aj edície 1941 – 1945 sú však považované za neoficiálne. Na Wimbledone to bolo veľmi podobné. Zrušené boli ročníky 1915 – 1918 a 1940 – 1945.

US Open takéto problémy nemal. Boje v oboch svetových vojnách prebiehali v bezpečnej vzdialenosti od americkej pevniny, a tak je to jediný Grand Slam, ktorý sa koná od svojho vzniku (1881) každoročne.

Všetky povrchy

Roland Garros sa odjakživa spája s antukou, Wimbledon s trávou a na Australian Open nahradil pažiť v roku 1988 hard. Na US Open sa však hralo na každom z týchto troch základných typov povrchov. V rokoch 1881 – 1974 na tráve, 1975 – 1977 na antuke (zelenej) a od sezóny 1978 na harde. Domáci Jimmy Connors sa stal jediným tenistom histórie, ktorý tu dokázal zvíťaziť na všetkých podkladoch.

Rovnosť pohlaví dávno pred ostatnými

Keď získal v roku 1972 Rumun Ilie Nastase za víťazstvo na US Open 25 000 amerických dolárov, Američanka Billie Jean Kingová si povedala dosť. Jej odmena totiž predstavovala len 40 percent z tej jeho. Organizátorom pohrozila, že v nasledujúcej sezóne bude organizovať bojkot turnaja. Američania to nechceli dopustiť, a tak sa už na US Open 1973 mohli ženy tešiť na rovnaké prémie ako muži.

Billie Jean Kingová s Mariou Šarapovovou

Trvalo to dlhých 28 rokov, kým sa definitívne vyrovnali odmeny aj na Australian Open, kde sa predtým situácia menila z roka na rok. Roland Garros sa pridal v sezóne 2006 a Wimbledon ešte o rok neskôr.

Šachy s tajbrejkom

Tajbrejk bol až do 70. rokov používaný v tenise len marginálne na neoficiálnych turnajoch. Tento vynález Jimmyho Van Alena sa však na US Open 1970 rozhodli uviesť do praxe. Rovno do všetkých setov, no nie tak, ako ho poznáme dnes. Hralo sa len do piatich bodov, pričom nemusel byť rozdiel dvoch. Tzv. tajbrejk náhlej smrti bol v roku 1975 nahradený klasickou skrátenou hrou ako ju poznáme dnes.

Prvé „jastrabie oko“

Ľudský faktor môže zlyhať v každej situácii a rozhodnutia čiarových rozhodcov nie sú výnimkou. Preto sa niekoľko rokov testovali elektronické systémy, ktoré by dokázali kontrolovať dopad loptičky. Osvedčil sa ten, ktorý dnes poznáme pod názvom „jastrabie oko“. V New Yorku sa začal oficiálne používať na US Open 2006.

Dodnes sa hovorí o tom, že hlavným impulzom pre Americkú tenisovú asociáciu bolo miestne štvrťfinále z roku 2004. V derby medzi Serenou Williamsovou a Jennifer Capriatiovou totiž v rozhodujúcom sete mladšiu z ikonického sesterského dua trikrát poškodili rozhodcovia, čo viedlo k jej vypadnutiu. V tom čase bol na kurte testovaný systém Auto-Ref.

Väčšia šanca pre ženy dostať sa do hlavnej súťaže

Na záver niečo zo súčasnosti, čo však môže mnoho ľudí prehliadnuť. Kým na ostatných troch Grand Slamoch bojuje v kvalifikácii 96 žien o 12 miesteniek do hlavnej súťaže, na US Open aj tu panuje egalita. Do eliminácie ide 128 hráčok, pre ktoré je pripravených 16 vstupeniek medzi smotánku. Tak, ako to majú nastavené na všetkých Grand Slamoch muži.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

1 × 1 =