Home Najdôležitejšie Pravá alebo ľavá? Nielen Nadal hrá tenis opačnou rukou

Pravá alebo ľavá? Nielen Nadal hrá tenis opačnou rukou

by Marek Vaňous

Príbeh „Rafových“ úderov pozná zrejme každý tenisový fanúšik. V bežnom živote pravák, ktorý sa až v 12 rokoch rozhodol hrať ľavácky forhend, dodnes fascinuje tenisových odborníkov. Nie je však až takou raritou. Opačnú ruku využíva viac hráčov.

Maria Šarapovová

Ruská superhviezda v behu už roky predvádza druhý forhend. Až teraz však priznala, že nejde iba o úder z núdze.

„Som prirodzená ľaváčka. V bežnom živote robím väčšinu vecí ľavou rukou. Dokonca som ňou nejaký čas hrala aj tenis, takže to dnes občas využívam, keď mám málo času,“ vysvetlila.

To jej pomáha aj pri obojručnom behkende. Presne ako „Rafa“ hrá v podstate dva forhendové údery – jeden pôvodný s pridanou pravačkou a druhý nový z opačnej strany. Aj preto je zo základnej čiary prakticky bez slabiny.

Kimiko Dateová-Krummová

Ďalším príkladom je nesmrteľná Japonka. Kimiko je takisto rodená ľaváčka, ale rodičia mali iné predstavy.

„Odmalička ma nútili robiť všetko pravou rukou. U nás píšeme sprava doľava, nie ako na západe, a preto to bola z ich pohľadu nutnosť. Keď som v šiestich rokoch začala hrať tenis, opakovala som všetko po ľuďoch okolo mňa. Boli to, samozrejme, praváci, takže som to robila rovnako. Vôbec mi nedochádzalo, že by som ja mala hrať inak,“ spomínala Dateová-Krummová.

Jej tenisovej kariére to zjavne neublížilo. Celkovo získala osem titulov a presadiť sa dokázala aj proti dvojnásobne mladším súperkám. Do dôchodku odišla až vlani vo veku 47 rokov.

Borna Čorič

Podobný prípad nájdeme aj v mladej generácii. Borna Čorič však nikdy nebol typickým pravákom či ľavákom.

„Väčšinu športov robím pravačkou, ale ostatné činnosti, ako jedenie, písanie a podobne zas iba ľavou. Mám to tak odjakživa. Vždy som bol trochu divný. Neviem si predstaviť, že by som hral tenis druhou rukou, ale napríklad v pingpongu som ľavačkou veľmi dobrý,“ vysvetľoval Chorvát.

Jevgenija Kulikovská

Nájdu sa však aj tenisti, ktorí si ruku nakoniec nevybrali. Tréneri celé roky snívali o superhráčovi s dvoma forhendmi, až sa to jeden z nich rozhodol skúsiť v praxi. Výsledok má meno Jevgenija Kulikovská.

„Môj kouč videl, že raketu prirodzene chytám obidvomi rukami, a tak zo mňa urobil experiment. Nikdy ma nenaučil bekhend,“ smiala sa Ruska. Úsmev ju však pomerne rýchlo prešiel.

„Cítila som sa ako kôň v cirkuse. Ľudia sa na mňa chodili pozerať ako na atrakciu. Ukazovali na mňa prstom a kričali ‚pozri! Pozri! Aha ako hrá!‘ Viem, že to bolo iné a je normálne, že ľudia reagujú, ale často som to nedokázala zniesť,“ spomínala Kulikovská.

Možno aj preto ukončila kariéru už v 26 rokoch. Na okruhu WTA získala 4 deblové tituly, vo dvojhre sa najvyššie dostala na 91.miesto sveta.

Kim Čcheong-eui

Kulikovskej obojstrannosť bola dlhé roky absolútne jedinečná, ale našiel sa človek, ktorý ju posunul ešte o krok ďalej. Kim Čcheong-eui totiž obidvoma rukami aj podáva. Väčšinu kariéry pritom hral iba pravačkou. Zmena prišla až v 21-ke.

„Bolo to na 50 % kvôli zraneniu a na 50 % lebo som sa chcel posunúť dopredu. V tenise je forhend takmer vždy lepší ako bekhend. Udierate ním väčšou silou. Mal som zranenú pravú ruku, tak som skúsil rovnakú techniku ľavačkou a išlo to ok,“ uviedol Juhokórejčan.

Postupne k tomu pridal aj ľavácky servis, ktoré dnes využíva hlavne z „výhodovej“ časti kurtu. Takýmto spôsobom si otvoril úplne nové taktické možnosti.

„Súperov to zvykne rozčuľovať. Nehrajú so mnou radi. Vraj sú z môjho štýlu zmätení,“ pochvaľuje si.

Na veľké úspechy to však nestačilo. Juhokórejčan má už 28 rokov a do elitnej 300-ky nakukol iba raz, ešte v júni 2015.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

nineteen − four =