Home Audio/video VIDEO Obrovská dráma v Splite: Horanský v trojsetovej bitke poriadne trápil austrálskeho favorita

Filip Horanský

SPLIT – Slovenský tenista Filip Horanský neuspel v úvodnom kole na challengerovom podujatí v chorvátskom Splite.

Aktuálna slovenská svetová 175. a turnajová osmička Horanský padol v trojsetovom boji s veľkým predzápasovým austrálskym favoritom Thanasim Kokkinakisom, ktorý svojho času bol aj na 69. priečke i keď aktuálne je až 224. aj vinou početných zranení, s ktorými sa počas svojej kariéry musel vysporiadať.

V úvodnom sete Horanský potvrdil, že aj keď podľa bookmakerov favoritom nie je, antuka mu je bližšia ako austrálskemu súperovi, ktorý na najpomalšom povrchu odohral v posledných rokoch minimum zápasov. Horanský hneď v úvodnej hre zobral Austrálčanovi podanie a set za necelú polhodinu zakončil druhým brejkom v zápase v poslednej deviatej hre – 6:3.

V druhom dejstve ale Kokkinakis našiel recept na dovtedy výborne podávajúceho Slováka, keď Horanský hneď v prvej hre musel odvracať brejkbal súpera a následne v tretej si už čistou hrou podanie stratil. Aj keď Horanský odpovedal ribrejkom, ďalší jeho servis opäť patril Austrálčanovi, ktorý v dlhej desiatej hre plnej zhôd musel odvrátiť aj jeden brejkbal Horanského, ale napokon štvrtý setbal premenil na zisk setu – 6:4.

Rozhodujúci set sa nabudený austrálsky tenista dočkal brejku hneď v prvej hre, keď Horanský druhý brejkbal súpera nedokázal odvrátiť. Potom si obaja hráči bez väčších problémov podanie držali až do šiestej hry, v ktorej sa slovenská turnajová osmička zahryzla do austrálskeho súpera. Kokkinakis ale odvrátil všetkých päť brejkbalov Horanského a dôležité podanie udržal. Následne musel čeliť brejkbalu aj slovenský tenista, ale tiež ho úspešne odvrátil. Definitívne rozhodnutie nepriniesla ani deviata hra, v ktorej Horanský na podaní odvrátil až štyri mečbaly súpera a udržal sa v zápase. Väčšia dráma sa už ale nekonala, Kokkinakis podanie vyhral čistou hrou a za necelé dve a pol hodiny sa radoval z postupu. V osemfinále ho čaká víťaz zápasu Akira Santillan – Zdeněk Kolář.