štvrtok , 24 septembra 2020
Tenisový Svet / Australian Open / Stachovskij o dyme v Melbourne: „Ak to prekážalo len trom hráčom, je to malé percento“
Foto: Wikipédia

Stachovskij o dyme v Melbourne: „Ak to prekážalo len trom hráčom, je to malé percento“

MELBOURNE – Zápasy na Australian Open tento rok negatívne ovplyvňuje smog spôsobený požiarmi. Kým Ukrajinka Elina Svitolinová a Francúz Gilles Simon organizátorov kritizujú a Slovinka Dalila Jakupovičová včera na kurte takmer skolabovala, ukrajinský veterán Sergij Stachovskij vníma situáciu inak.

„Keď som sa ráno zobudil, cítil som v ovzduší trochu dymu. Potom organizátori posunuli začiatok zápasu. Bolo neobvyklé, že nebola taká skvelá viditeľnosť aká v Austrálii vždy býva, no vo vzduchu som necítil nič,“ povedal Ukrajinec na margo včerajšieho dňa pre český Tenisový svět.

„Podmienky sú náročnejšie ako zvyčajne, ale pre všetkých rovnaké. Všade v areáli sú prístroje merajúce mieru znečistenia ovzdušia. Predstavitelia Austrálskeho tenisového zväzu sa k nám snažia byť féroví,“ zastal sa organizátorov.

Problém môže byť podľa kyjevského rodáka viac psychologického rázu: „Tieto veci vytvárajú na hráčov mentálny tlak. Týkalo sa to aj mňa, keď som včera hral. Podvedome sa bojíme dymu a toho, či nás neovplyvní. Človek niečo zacíti, zle sa nadýchne a začne si myslieť, že je to pre dym.“

„Ak je množstvo dymu na vysokej úrovni, je to horšie ako horúčavy. Na druhej strane, v Melbourne nehráme v kritických podmienkach. Na turnajoch v Číne, v Pekingu alebo Šanghaji, hráme v katastrofálnejších podmienkach a nikto nič nehovorí. V Pekingu je permanentne horší vzduch ako tu,“ porovnal Stachovskij tohtoročný Australian Open s čínskymi podujatiami.

Ak by bola situácia neúnosná, bojoval by ukrajinský tenista za zrušenie turnaja, no nie je to podľa neho na mieste: „Uvedomme si, že požiare sú približne 300 kilometrov odtiaľto. Kvalita ovzdušia závisí od toho, odkiaľ fúka vietor. V najhoršom majú tri kryté kurty, na ktorých, ak by sa hralo od rána do večera, možno odohrať v podstate všetky zápasy. Je tam klimatizácia filtrujúca vzduch, takže tam nebude žiadny problém s dymom.“„Musím sa postaviť na stranu organizátorov. Skutočne sa snažia, aby boli podmienky čo najbezpečnejšie. Dnes odložili začiatok zápasov o tri hodiny. Ak si spomeniem na 46-stupňové horúčavy z minulosti, tie boli oveľa horšie,“ myslí si 34-ročný veterán.

„Ak včera nastúpilo 128 hráčov a prekážalo to len trom, je to malé percento. Pani Bouchardová je známa tým, že vie, ako vytĺcť z Grand Slamov peniaze,“ dodal Stachovskij na margo včerajších sťažností Dalily Jakupovičovej, Bernarda Tomiča a Eugenie Bouchardovej, ktorá sa v minulosti súdila s Americkou tenisovou asociáciou, pretože sa pošmykla počas US Open v šatni a zranila sa.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Karolína Plíšková

Päť grandslamových víťaziek aj domáca jednotka: Česko čaká ďalší tenisový sviatok

OSTRAVA – Českí tenisoví priaznivci sa majú na čo tešiť! Turnaj WTA u našich susedov …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sixteen + twelve =