Slovensko, Fed Cup, Matej Lipták
Matej Lipták a slovenský fedcupový tím (Foto: TASR - Martin Baumann)

Slovenky hneď na úvod finálového turnaja čaká skúška ohňom: Patria k najsilnejším tímom!

GLASGOW – Duelom B-skupiny medzi tenistkami Slovenska a Austrálie odštartuje v utorok o 10.00 SEČ v Glasgowe finálový turnaj Pohára Billie-Jean Kingovej.


Zverenky kapitána Mateja Liptáka sa pokúsia odplatiť súperkám prehry 2:3 z duelov v Bratislave (2016) a Perthe (1995). V stredu nastúpia Slovenky v rovnakom čase proti Belgicku, s ktorým majú priaznivú bilanciu 2:1. Postup do semifinále si vybojujú víťazi štyroch trojčlenných skupín.

Slovenské družstvo malo tretí vzájomný zápas s Austráliou pôvodne odohrať už v polovici apríla v Brisbane. Kvalifikačný súboj sa však napokon neuskutočnil. Austrálčanky totiž po suspendácii Ruska a Bieloruska postúpili priamo do finálovej skupiny ako renkingovo najvyššie postavený tím spomedzi vlaňajších semifinalistov. Slovensko prišlo o súpera v kvalifikácii a vďaka voľnému žrebu sa tiež dostalo do Glasgowa.

Patria k najsilnejším tímom

„Austrálčanky patria k najsilnejším tímom. Nemajú už k dispozícii Ashleigh Bartyovú, ktorá ukončila kariéru a zranila sa im Daria Savilleová, čo je oslabenie. Ich jednotka Ajla Tomljanovičová je však výborná líderka tímu, ktorá je schopná zdolať kohokoľvek. Majú tam aj skúsenú Samanthu Stosurovú i mladé hráčky, ktoré sú na rovnakej výkonnostnej úrovni. Môžu hrať singla aj debla. Belgicko má vo svojom strede veľmi skúsené hráčky. Elise Mertensová je brutálna líderka tímu, ktorá vyhrala grandslamy vo štvorhre a bola v elitnej svetovej desiatke aj v singli,“ uviedol slovenský kapitán Matej Lipták.Ani teraz nie sme favoritmi

Vlani v Prahe slovenskému tímu tesne ušiel postup medzi elitné kvarteto. Po prehre 1:2 so Španielskom a víťazstve 2:1 nad USA obsadil v tabuľke druhé miesto za Američankami, ktoré sa dostali do semifinále vďaka lepšiemu pomeru setov. „Ani teraz nie sme papierovo favoritmi, môžeme iba prekvapiť. Naše baby však majú potenciál na to, aby vedeli zdolávať aj najlepšie hráčky na svete. Viki Kužmová sa v tímových súťažiach vždy dokáže vybičovať k výborným výkonom a s Terkou Mihalíkovou sa vlani vo veľmi dobrom svetle ukázali aj v debli. Súčasný formát súťaže s dvoma dvojhrami a štvorhrou je pre náš tím výhoda,“ zdôraznil šéf slovenskej lavičky.

Schmiedlová bude v Glasgowe v pozícii slovenskej singlovej jednotky. „Je úžasné, že si môžeme zahrať medzi najlepšími tímami sveta, je to obrovská príležitosť. Sme veľmi dobrá partia, dúfam, že nám to vyjde čo najlepšie. Proti Tomljanovičovej nemám čo stratiť. Už som s ňou viackrát hrala, roky sa stretávame spolu na turnajoch. Má veľmi dobrú sezónu, bude to náročné, ale dá sa zdolať. Tímová súťaž je niečo iné ako bežný turnaj.“15-ročná debutantka Jamrichová

Debutantkou v slovenskom tíme je talentovaná iba 15-ročná Renáta Jamrichová, ktorá získala na letnom Európskom olympijskom festivale mládeže v Banskej Bystrici (EYOF) dve zlaté medaily. „Bolo to pre mňa veľké prekvapenie, že ma kapitán nominoval. Je skvelé byť s tímom v Glasgowe. Užívam si každý jeden tréning s dievčatami, je to pre mňa veľmi cenná skúsenosť,“ priznala Jamrichová, ktorá vlani úspešne reprezentovala Slovensko na ME do 14 rokov.  

Program finálového turnaja Pohára Billie-Jean Kingovej v Glasgowe:

utorok 8. novembra:
B-skupina
11.00 SLOVENSKO – Austrália
C-skupina
17.00 Veľká Británia – Kazachstan

streda 9. novembra:
B-skupina
11.00 SLOVENSKO – Belgicko
A-skupina
11.00 Švajčiarsko – Taliansko
C-skupina
17.00 Španielsko – Kazachstan
D-skupina
17.00 USA – Poľsko

štvrtok 10. novembra
A-skupina
11.00 Taliansko – Kanada
B-skupina
11.00 Austrália – Belgicko
C-skupina
17.00 Španielsko – Veľká Británia
D-skupina
17.00 Česko – Poľsko

piatok 11. novembra:
A-skupina
12.00 Švajčiarsko – Kanada
D-skupina
17.30 Česko – USA

sobota 12. novembra:
11.00/17.00 semifinále
nedeľa 13. novembra:
14.00 finále

Zdroj: TASR

About Majo Malinovský

Check Also

Jozef Kovalík

Slováci v akcii: Utorok 28. marca

BRATISLAVA – Dnes bude v akcii až 21 slovenských zástupcov. Kovalík a Gombos na challengeroch …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

2 + fourteen =