Home Najdôležitejšie Komentár TS: Pomohli by tenisu zmeny po vzore milánskeho experimentu?

Komentár TS: Pomohli by tenisu zmeny po vzore milánskeho experimentu?

by Michal Pokrivka

ATP prišla v tejto sezóne s veľkou novinkou. Výberový šampionát Next Gen ATP Finals bol prezentovaný ako skvelá a revolučná akcia. Testovali sa na nej totiž viaceré zmeny pravidiel.

Pozitíva, ktoré by sa nestratili

Hoci bude článok primárne kritický, nie všetko bolo zlé. Za najväčšie pozitívum považujem časomieru. Po každej výmene sa začalo odpočítavať 25 sekúnd. Zo skúsenosti vieme, že s dodržiavaním tohto limitu majú problém aj také hviezdy ako Rafael Nadal či Novak Djokovič, a hoci majú empajroví rozhodcovia právo napomenúť ich, často to nerobia. Časomiera sa oklamať nedá a neguje prípadný dvojitý meter. Bolo by zaujímavé sledovať, ako by sa s ňou vysporiadali chronickí „zdržiavači“.

V Miláne prišli o prácu čiaroví rozhodcovia. Kontrolu dopadu loptičky malo na starosti len „jastrabie oko“. Hoci nie som zástanca prílišných zásahov techniky do športu, aj toto pravidlo si viem predstaviť na všetkých turnajoch. Doba ide vpred a technika nezasahuje len do tenisu, ale svoje pevné miesto našla aj vo futbale či volejbale.

Neskracujme zápasy, uberá to na dramatickosti

Dosť bolo pozitív. To, čo vymysleli organizátori v súvislosti s formátom zápasov, zabíja napätie. Sety do 4 a tajbrejk za stavu 3:3! Takéto skrátenie znamená, že v podstate neexistuje priestor na ribrejky, vymotať sa z manka dvoch brejkov je vlastne nemožné. Tajbrejkov pribúda a to nehrali v Miláne žiadni klasickí servismani.

Ak sa medzi setmi rozhodnete ísť do bufetu alebo na toaletu, môže sa vám stať, že už nestihnete nič. Niektoré totiž netrvali viac ako 15 minút. Aby to nebolo prirýchle, hralo sa na 3 víťazné sety. Ani to nepomohlo zachovaniu napätia. Viete si predstaviť, že by sa takýmto štýlom hralo finále Australian Open 2017 medzi Rogerom Federerom a Rafaelom Nadalom? Alebo pamätné finále Wimbledonu 2009 medzi Rogerom Federerom a Andym Roddickom? Boli by naše dojmy zo zápasov rovnaké? Moje určite nie.

Ak niekto argumentuje tým, že ľudia nemajú čas stráviť na štadióne 5 hodín, tak je na omyle. Je dosť ľudí, ktorí si ten čas nájdu a turnaje z roka na rok lámu rekordy návštevnosti. Platí to aj pre sledovanie televíznych prenosov.

Aby toho nebolo málo, zrušili sa aj výhody. Tento model poznáme zo štvorhry. Samotní deblisti nie sú nadšení, singlisti by asi tiež neskákali od radosti. Koľkokrát sú to práve dlhé 10-minútové gemy, ktoré priklonia misky váh na jednu alebo druhú stranu.

Koruna absurdnosti

Pri kontakte loptičky s páskou sa servis neopakoval. Prečo si ATP stále nedá pokoj s týmto nezmyselným pravidlom? Skúšala ho už začiatkom roka 2013 na challengeroch a skončilo sa to fiaskom. Absurdné esá, či delové podania, ktoré sa po kontakte s páskou stali nahrávkou pre riternujúceho tenistu, jednoducho k tenisu nepasovali.

Ak niečo nezaujalo hráčov a fanúšikov v roku 2013, nezaujme ich to ani dnes. Tu nemožno hovoriť o pokuse či experimente, ale o tvrdohlavom presadzovaní niečoho, čo sa pri pokuse neosvedčilo.

Ďalšie zmeny neublížili, ale nezaujali

Aj muži si vyskúšali, aké je to dostávať trénerské rady počas zápasu. Na okruhu WTA bežná vec, často je zaujímavé a prínosné vypočuť si konverzáciu trénera so zverencom. Lenže mladíci boli koučovaní cez slúchadlá, čo je trochu škoda. Osobný kontakt by ma ako fanúšika zaujal viac.

Posledná významná zmena sa dotkla práve divákov. Tí nemuseli sedieť ako prikovaní na svojich miestach, ale mohli sa počas výmen pohybovať. Či je to pozitívum alebo negatívum? Na to sa treba opýtať hráčov. Viem si predstaviť, že niektorí skúsení borci by si po dlhých rokoch na okruhu na niečo podobné zvykali ťažko.

Zhrnutie

Milánsky Next Gen šampionát, hoci kvalitou výkonov nesklamal, zostal v rovine experimentu. Ak by sa mali jeho pravidlá implementovať na všetkých turnajoch, bola by to pre tenis katastrofa. Finále Grand Slamu sa nemôže skončiť za 50 minút výsledkom 4:1, 4:2, 4:3. Buďme radi, že „veľká štvorka“ je pod kuratelou ITF, ktorá snáď nebude nad podobnými zmenami uvažovať. Ak zostanú tieto novinky doménou jedného mladíckeho podujatia, je to v poriadku. Ja však dám v budúcnosti v rovnakom týždni prednosť radšej menšiemu turnaju s konzervatívnejšími pravidlami.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

five × 5 =