Home Najdôležitejšie Edmund senzačne prvým semifinalistom Australian Open

Edmund senzačne prvým semifinalistom Australian Open

MELBOURNE – Prvým semifinalistom mužskej dvojhry sa stal na grandslamovom Australian Open Brit Kyle Edmund, keď zdolal bulharskú nasadenú trojku Grigora Dimitrova 6:4, 3:6, 6:3, 6:4.

Britský mladík vstúpil do zápasu fantasticky. V prvom sete viedol 2:0 i 3:1, a hoci favorit manko zmazal, rozhodujúci úder mu Edmund zasadil v 9. geme. Po zmene strán premenil po odvrátení trojice brejkbalov v poradí druhý setbal.

V druhej časti bol Bulhar aktívnejší. Výraznejšie si pomáhal aj svojím prvým servisom a odpútal sa do vedenia 3:0. V koncovke sa o náskok nenechal pripraviť.

Na začiatku tretieho dejstva odvrátil 23-ročný Brit brejkbal, čo mu opäť zdvihlo sebavedomie. V týchto fázach duelu výborne servoval, brejkom na 5:3 zlomil odpor rodáka z Chaskova.

Vo štvrtom sete sa tretí muž sveta snažil vrátiť do hry o postup. Bleskovo odpovedal na stratu podania z 5. gemu, no chyby, ktorých nespravil veľa, prišli v najnevhodnejších momentoch. Za stavu 4:4 si pripísal aktuálne 49. hráč sveta kľúčový brejk. Po zmene strán si poradil so skóre 15:30.

• Edmund nastrieľal 13 es
  • stal sa šiestym britským semifinalistom Grand Slamu v tzv. otvorenej ére
  • bol výrazne aktívnejší, keď si pomohol 46 víťaznými údermi pri 44 nevynútených chybách
  • Dimitrov skončil s bilanciou 32:28

„V tejto chvíli ešte nedokážem povedať, aký to bude mať dopad na rozvoj tenisu vo Veľkej Británii. Dúfam však, že budem raz inšpiráciou pre talentované deti a pre niektoré z nich aj idolom. Byť v grandslamovom semifinále je super pocit, ďakujem austrálskym fanúšikom za podporu. V druhom sete to nebol z mojej strany príliš pekný tenis, no dokázal som sa zmobilizovať. Grigor odohral v priebehu turnaja niekoľko skvelých náročných zápasov, najmä proti domácemu Nickovi Kyrgiosovi. Dnes som hral dostatočne agresívne, to bol kľúč k úspechu,“ povedal víťaz v prvom rozhovore.

Semifinálovým súperom britskej senzácie bude víťaz zápasu medzi najvyššie nasadeným Španielom Rafaelom Nadalom a chorvátskou šestkou „pavúka“ Marinom Čiličom.