Novak Djokovič
Novak Djokovič (Foto: TASR/AP)

Bývalá ministerka zakázala vpustiť Djokoviča do Austrálie: Povolenie len za to, že je tenista s miliónmi na účte?

MELBOURNE – Kvôli odmietavému postoju k očkovaniu prišiel už o dva grandslamy aj o pozíciu svetovej jednotky. To ale nemusí byť pre jedného z najlepších tenistov sveta Novaka Djokoviča všetko. Hrozí mu, že si po roku znova zopakuje absenciu na Australian Open.


Austrália síce už reštrikcie proti vstupu ľudí do krajiny bez očkovania proti koronavírusu zrušila, to ale nemusí byť pre srbského tenistu žiadna výhra. Djokovič totiž vlani odcestoval do Melbourne so zdravotníckou výnimkou z očkovania, ktorú mu však imigrační úradníci neuznali, zrušili mu víza a po súdnych ťahaniciach ho nakoniec z krajiny deportovali.

A deportácia znamená aj automatický trojročný zákaz vstupu do krajiny. Ten možno síce zrušiť, ale bývalá ministerka vnútra Karen Andrewsová, kľúčová postava pri zavedení proticovidových opatrení, nabáda novú vládu, aby Djokovičov trojročný trest neprehodnocovala.

„Bola by to facka do tváre ľuďom, ktorí sa v Austrálii zachovali správne, keby zrazu Novakovi Djokovičovi povolili návrat do krajiny iba preto, že je špičkovým tenistom s miliónmi dolárov na účte,“ uviedla Andrewsová pre ABC.

Šéf austrálskeho tenisového zväzu (Tennis Australia) Craig Tilley minulý týždeň povedal, že Djokovič je na januárovej Australian Open natešený a pripomenul, že zrušenie zákazu pre neho je úplne v rukách novej federálnej vlády.

„Viem, že sa (Djokovič) chce na Australian Open vrátiť. Je to deväťnásobný šampión turnaja a my samozrejme vždy chceme u nás tých najlepších hráčov na svete. Záležitosť sa teraz musí vyriešiť medzi ním a federálnymi orgánmi,“ povedal Tilley.

Andrewsová, ktorá už nie je pri moci, si ale trvá na svojom. „Ak sa teraz urobí špeciálne oznámenie len kvôli Djokovičovi, naskytá sa pochopiteľná otázka, čo sa bude robiť s podobnými prípadmi, ktoré sa udiali za podobných okolností,“ zdôraznila ďalej exministerka v rozhovore pre ABC.„Nemyslím si, že existujú závažné dôvody na to, aby bolo rozhodnutie prehodnotené, len kvôli tomu, že sa týka niekoho s množstvom peňazí. Vláda by sa potom musel zaoberať aj všetkými ostatnými, ktorým zrušili víza. Rozhodne by sa nemalo robiť jedno rozhodnutie pre Djokoviča a iné pre tých ostatných,“ dodala bývalá ministerka.

Zdroj: sport.cz, ts

About Roderik Pastier

Check Also

Renáta Jamrichová

Slováci v akcii: Streda 1. februára

BRATISLAVA – Dnešný deň sa na súťažných kurtoch predstaví desiatka slovenských zástupcov. M15 Monastir (15 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

nineteen − fifteen =