Home Najdôležitejšie Talent: Amanda Anisimovová – Šestnásťročná hviezdička s potenciálom na top 10

Talent: Amanda Anisimovová – Šestnásťročná hviezdička s potenciálom na top 10

by Michal Pokrivka

Medzi americkými nádejami je v poslednom období zvyk, že ich korene siahajú ďaleko za hranice USA. Platí to pre Claire Liuovú, Ann Liovú či Sofiu Keninovú. Ďalšia do partie je Amanda Anisimovová.

Detstvo a impozantná juniorská kariéra

Amanda sa narodila 31. augusta 2001 v americkom Freeholde. Rodičia Oľga a Konstantin sú Rusi a ruština je aj jej materinský jazyk. Za „veľkú mláku“ sa presťahovali v roku 1998. Ich dcéra v najväčšom štáte sveta nikdy nebola: „Nikdy som nerozmýšľala o reprezentácii Ruska. Naozaj však chcem túto krajinu aspoň navštíviť, spoznať miestnu kultúru.“

Mala len 2 roky, keď ju mama začala učiť hrať. Do 7 rokov prechádzala podľa matkiných slov prirodzeným vývojom a do jej techniky nikto nezasahoval. Všetko jej išlo akosi automaticky. Juniorské turnaje začala hrávať už ako 13-ročná. Na US Open 2015 prešla prvýkrát grandslamovou kvalifikáciou. Vlani sa už zaradila medzi špičku v tejto vekovej kategórii. Ako prvá Američanka od roku 2002 postúpila do finále dievčenskej dvojhry na Roland Garros.

so Švajčiarkou Rebekou Masárovou po finále Roland Garros

V aktuálnej sezóne štartuje na podujatiach tejto kategórie len sporadicky. Samozrejme, domáci US Open vynechať nemohla. A potvrdila, že sa svojim rovesníčkam vzdialila, ako hovoria Česi, „o parník“. Titul získala bez straty setu a len v jednom z nich povolila súperke viac ako 4 gemy! V kombinovanom ITF rebríčku je na 4. mieste, vlani v júni bola aj druhá.

Amanda Anisimovová vs Cori Gauffová (finále US Open):

Raketové napredovanie medzi profesionálkami

Prvý ostrý štart medzi profesionálkami absolvovala Amanda vlani v auguste v kvalifikácii US Open. Tesne pred svojimi 15. narodeninami šokovala víťazstvom nad Paraguajčankou Verónicou Cepedeovou-Roygovou. V 2. kole prehrala s Japonkou Eri Hozumiovou až v tajbrejku rozhodujúceho setu.

V aktuálnej sezóne sa pustila do profesionálnych turnajov naplno. A neprestáva prekvapovať. V marci, pri treťom štarte, dokráčala na 25-ke v brazílskej Curitibe do finále. Do boja o titul sa dostala aj na domácich ITF podujatiach v Indian Harbour Beach (80 000 USD) a Dothane (60 000 USD). Vďaka tomu vyhrala internú kvalifikáciu o voľnú kartu na Roland Garros.

Amanda Anisimovová vs Sofia Keninová (semifinále v Dothane):

V Paríži sa stala prvou hráčkou narodenou v roku 2001, ktorá si zahrala hlavnú súťaž Grand Slamu. Po setoch 6:3, 5:7, 4:6 prehrala s Japonkou Kurumi Narovou, no zanechala výborný dojem. Na konci júla získala prvý profesionálny turnaj. Vo veku 15 rokov ovládla 60-ku v Sacramente. Zoznam tohtoročných skalpov vzbudzuje rešpekt: Victoria Duvalová, Paula Kaniová, Sofia Keninová, Lizette Cabrerová, Kayla Dayová, Hiroko Kuwatová.

Dnes patrí americkému supertalentu úctyhodná 195. pozícia v rebríčku WTA. Maximum je 182. miesto z 28. augusta.

Profil hráčky

Amanda Anisimovová je 178 centimetrov vysoká praváčka hrajúca obojručný bekhend. Jej trénerom je otec Konstantin. Okrem neho má v tíme slovo aj mama Oľga a uznávaný kouč Nick Saviano, ktorý spolupracoval napríklad s Eugenie Bouchardovou či Sloane Stephensovou. Jej veľká devíza spočíva v komplexnosti. Dokáže zahrať rovnako dobre na harde i antuke. Aj úderovú slabinu by sme u nej hľadali len ťažko. Hrá agresívne, rýchlo po odskoku. Bekhend má už dnes na top úrovni. Zlepšiť by mohla snáď podanie, na čo je v jej veku priestoru a času až-až. A pohyb. Ten však vycibrí, až keď sa zastaví jej fyzický vývoj.

Krátky profil Amandy Anisimovovej:

Otec a tréner v jednej osobe prirovnáva svoju dcéru k legendárnej Lindsay Davenportovej, ktorá bola rovnako známa mimoriadne aktívnym pojatím. „Má úžasné základné údery. Vie hrať voleje, má skvelý cit. Je to silová hráčka s dobrým švihom, takže dokáže produkovať víťazné údery aj pri normálnej výmene od základnej čiary. A má aj vôľu dosiahnuť všetko, čo je v jej silách,“ nešetrí superlatívmi ani Nick Saviano.

Bývalý tenista Martin Blackman odkryl pre New York Times aj to, na čom musí talentovaná tínedžerka pracovať, aby naplnila potenciál: „Potrebuje absolvovať tréningy zamerané na silu a rýchlosť. Potrebuje naďalej zlepšovať svoj forhend a naučiť sa plynulejšie prechádzať na sieť.“

A aké ciele má samotná hráčka? Samozrejme, len tie najvyššie. „Určite sa chcem stať svetovou jednotkou a vyhrať každý Grand Slam. Dúfam, že sa mi to jedného dňa podarí,“ verí. Má však aj iné ako športové ciele. „Keby som nehrala tenis, chcela by som byť chirurgička. Počas aktívnej kariéry by som chcela študovať onlajn. Keď skončím, pôjdem na medicínu,“ plánuje.

Predikcia Tenisového sveta: Je evidentné, že Amanda prevyšuje nielen všetky dievčatá narodené v roku 2001, ale aj mnohé staršie a talentované hráčky. Jej rýchla agresívna hra je ako stvorená pre súčasný tenis. Z bekhendu dokáže hrať úžasné uhly i „bomby“ po lajne. Forhend veľmi nezaostáva. V budúcej sezóne by sa mala dostať do top 100 a do 20. narodenín aj do top 10. Takto si predstavujem budúcu grandslamovú víťazku, ktorá môže na okruhu pokojne dominovať niekoľko rokov.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

19 + 18 =