Talent: Varvara Gračevová – Obdivovateľka van Gogha, ktorá v juniorskom veku zanedbávala tréningy

by Michal Pokrivka

Rusko môžeme smelo zaradiť medzi tenisové veľmoci. Posledné roky sa nesú v tejto krajine v znamení generačnej výmeny. Medzi tú nastupujúcu patrí aj Varvara Gračevová.

Priemerná juniorská kariéra

Varvara Andrejevna Gračevová sa narodila 2. augusta 2000 v Žukovskom na predmestí Moskvy. K tenisu ju priviedla mama, ktorá je trénerka a viedla ju do 14 rokov. „Boli časy, keď sme sa hádali, ale inak bolo všetko v poriadku. Ak som sa pozabudla a zvýšila hlas, okamžite ma uzemnila,“ spomína si na detské časy.

V Rusku, ktoré má mimoriadne širokú základňu, bola v juniorskom veku v tieni krajaniek Anny Kalinskej, Anny Blinkovovej, Sofie Žukovej, Jeleny Rybakinovej či Anastasie Potapovovej, ktorým bola vždy predpovedaná svetlejšia budúcnosť. Varvara, ktorá na medzinárodný okruh 18-ročných vkĺzla v lete 2014, napredovala pomalšie.

gračevová rybakinová

s kamarátkou Jelenou Rybakinovou

Prvé menšie podujatia vyhrala na jar 2015. Na najvyššiu úroveň sa posunula v sezóne 2016, keď uhrala 2. kolo Roland Garros. Na Wimbledone „spravila“ o pár týždňov neskôr ešte o kolo viac. Od júna 2017 do februára 2018 si dala od juniorských akcií pauzu. Keď sa vrátila, mala už bohatšie skúsenosti so ženským tenisom a chcela zaútočiť vari aj na grandslamový titul. Na Roland Garros však nestačila v 1. kole na Číňanku Wang Sin-jü a rozlúčku s touto kategóriou absolvovala v septembri na európskom Summer Cupe.

Varvara Gračevová vs María Lourdes Carléová (zostrih finále turnaja Eddie Herr 2016):

Kombinácia striedania dievčenských a ženských turnajov i chýbajúci prelomový výsledok na Grand Slame prispeli k tomu, že v kombinovanom juniorskom rebríčku nebola rodáčka zo Žukovského nikdy vyššie ako na 19. mieste. Vysvetľuje to však aj jej nedávne priznanie: „Mám 19, keď poviem, že som začala poriadne trénovať v 18 rokoch, vyznie to zle.“

?bn=23516932;srctype=4;ord=[timestamp]

Profesionálne výsledky

Prvé „oťukávanie“ medzi ženami prišlo v marci 2016, keď Ruska dvakrát neuspela v kvalifikáciách 10-tisícových turnajov v egyptskom Šarm aš-Šajchu. V nasledujúcej sezóne sa už na tejto úrovni etablovala. V novembri dokonca dobyla 15-ku tuniskom Hammamete. V rebríčku to však stačilo len na siedmu stovku. Predvlani pribudol vavrín z 15-ky v tureckej Antalyi, ale pôsobenie v piatej stovke hodnotenia WTA z nej nerobilo talent vnímaný vo svetovom meradle.

Varvara Gračevová vs Jana Sizikovová (štvrťfinále ITF turnaja v Moskve 2017):

Poriadnym šokom preto bol lanský ohromný vzostup. Gračevová sa pritom dočkala prvého signifikantného výsledku až v apríli, keď nenašla premožiteľku na 25-ke vo švajčiarskom Chiasse. Neskôr ovládla podujatia rovnakej kategórie v talianskej Caserte a francúzskom Montpellieri.

Druhá polovica roka bola naprosto neuveriteľná. Ruská tínedžerka postúpila na prelome júla a augusta pri premiére na WTA turnaji vo Washingtone z kvalifikácie až do 2. kola. Zdolala aj spomínanú Blinkovovú a trápila Sie Šu-wej z Taiwanu. Grandslamová premiéra sa skončila vo finále eliminácie US Open. September a október ešte priniesli tituly zo 60-tok vo francúzskom Saint-Male, španielskej Valencii a 2. kolo WTA turnaja v rodnej Moskve.

Varvara Gračevová vs Sie Šu-wej (zostrih z Washingtonu):

Aktuálne bojuje 106. žena sveta, ktorej maximum je o jednu pozíciu vyššie, v kvalifikácii Australian Open. V noci nastúpi v jej finálovom kole proti Švédke Johanne Larssonovej.

Profil hráčky

Varvara Gračevová je dobre stavaná praváčka hrajúca obojručný bekhend. Za svoj obľúbený povrch označovala roky hard, v posledných sezónach sa však začala prikláňať k antuke, na ktorej získala všetkých sedem profesionálnych titulov. „Vyznávam silový štýl. Hra na sieti sa mi nepáči, som pri nej v strese,“ opisuje svoj tenis. Podľa vlastných slov má najväčšie zbrane vo forhendovom krose a bekhendovom longlajne.



Už vyše roka trénuje vo francúzskom Cannes v akadémii Élite Tennis Center bývalého monackého tenistu Jeana-Reného Lisnarda. Ten je jej hlavným koučom, no na turnajových šnúrach sa pri nej striedajú viacerí tréneri z akadémie. Vo voľnom čase talentovaná tenistka rada číta knihy, počúva hudbu a kreslí. Jej najobľúbenejším umelcom je holandský maliar Vincent van Gogh.

gračevová medvedev

s ďalšími členmi Élite Tennis Center Daniilom Medvedevom a Hugom Grenierom v decembri 2019

„Nemám vyložený idol, ktorý by som sledovala. Rešpektujem všetkých hráčov, každý odvádza vynikajúcu prácu. Ale najviac asi obdivujem Nadala. Zostal napriek neuveriteľnému počtu grandslamových víťazstiev jednoduchý človek. Samozrejme, inšpiruje ma aj mama,“ vraví o športových vzoroch.

Predikcia Tenisového sveta: Varvara Gračevová jednoznačne doplácala na svoj prístup. Spôsob, akým sa dokázala vlani po zlepšení tréningovej morálky predrať nahor, však ukazuje, že v nej drieme obrovský potenciál. Ak jej vydrží tenisový zápal, kombinácia dobrého podania a útočného pojatia ju môže pokojne katapultovať i do top 10, kde už je každá tenistka pri vyrovnanosti WTA okruhu aj adeptkou na grandslamové víťazstvá.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

twenty − 8 =

1 comment

Talent: Polina Kudermetovová – mladšia z nádejného sesterského dua 14 februára, 2020 - 12:32 pm

[…] Krajanku a rovesníčku Oksanu Selechmetevovú v 1. kole zdolala, ďalšia talentovaná Ruska Varvara Gračevová však už bola priveľké sústo. Zatiaľ predposledný štart medzi ženami prišiel týždeň […]

Reply