Home Názory Slovenský týždeň: Polášek je definitívne späť, za morom naši nepotešili

Slovenský týždeň: Polášek je definitívne späť, za morom naši nepotešili

by Michal Pokrivka

Uplynulý týždeň sa niesol predovšetkým v znamení vrcholiacej prípravy na US Open a samotnej newyorskej kvalifikácie. Najväčší slovenský úspech však prišiel v Maďarsku a postaral sa oň Filip Polášek.

Kvalifikácia US Open nevyšla podľa predstáv

Jozef Kovalík sa tesne nezmestil do hlavnej súťaže US Open a v kvalifikácii potvrdil, že po dlhej antukovej sezóne sa nedokázal ideálne adaptovať na tvrdý povrch. V pozícii nasadenej jednotky nemal ani príliš šťastie na žreb. Američan Ernesto Escobedo skvele servoval, hral útočne a v dramatickej koncovke sa priklonila šťastena na jeho stranu. Jojo sa, našťastie, už na Australian Open nevyspytateľnej kvalifikácii vyhne.

Rebecca Šramková sa tiež sústredila v poslednom období na antukové podujatie, čo si aj v jej prípade vybralo svoju daň. Nulová hardová prax bola ešte citeľnejšia. Proti hrateľnej Češke Tereze Martincovej získala v úvodnom eliminačnom kole len šesť gemov.

Najsvedomitejšiu prípravu na US Open mal Norbert Gombos. Jeho forma bola solídna, navyše na Wimbledone okúsil aké to je prejsť kvalifikáciou. Tentokrát úspech nezopakoval. V 1. kole síce napriek výkyvom zdolal Holanďana Scotta Griekspoora, no následne nedotiahol nádejne rozohratý súboj s Francúzom Nicolasom Mahutom. Treba dodať, že jeho celodvorcový tenis s častými zmenami rytmu mu dlhodobo príliš nesedí.

Rybáriková a Lacko na generálkach neoslnili

Ešte počas minulého víkendu sa stihla rozlúčiť s WTA Premier turnajom v americkom New Havene Dominika Cibulková a 2. kolo čakalo už len Magdalénu Rybárikovú. Spočiatku kráčala za víťazstvom nad Ruskou Jekaterinou Makarovovou, no prišla dažďová prehánka, po ktorej piešťanskú rodáčku úplne opustili riterny. Ruská ľaváčka tým mala cestu k obratu výrazne uľahčenú.

Lukáš Lacko zvolil ATP 250 turnaj v americkom Winston-Saleme a zaknihoval tretiu prehru za sebou. Proti Argentínčanovi Horaciovi Zeballosovi rozhodovali maličkosti a efektivita. Obaja dobre servovali, Lukášovi sa stali osudnými nevyužité brejkbaly, ktorých bolo dovedna sedem.

Polášek s titulom, Kučová naznačila solídnu formu

Filip Polášek sa v júni nesmelo pokúsil o návrat. Podľa vlastných slov nevedel, čo čakať a netušil, či sa mu opäť neozvú bolesti chrbta. Po siedmich turnajoch je jasné, že návrat bude pokračovať. Filip je fit a navyše v dobrej forme. Bilancia 20 výhier, 4 prehry a 3 tituly vzbudzuje rešpekt. Tentokrát uspel po boku Ukrajinca Danila Kaleničenka na 25-tisícovom antukovom ITF Futures turnaji v maďarskom Győri. Vo finále odolali šiestim mečbalom!

Vo dvojhre skončili v Maďarsku Tomáš Líška, Andrej Glváč a David Damian Brna už v 1. kole. Markovi Semjanovi sa stalo osudným 2. kolo, hoci nebol ďaleko od cenného triumfu nad Kolumbijčanom Cristianom Rodríguezom.

Kristína Kučová sa na inej antukovej 25-ke v nemeckom Braunschweigu vrátila do akcie po vyše dvoch mesiacoch. A počínala si solídne. V 2. kole „prežila“ proti Anne Bondárovej z Maďarska neuveriteľných osem mečbalov. Možno aj úbytok fyzických síl sa podpísal pod štvrťfinálovú prehru s domácou Jule Niemeierovou.

Body aj pre sviatočné účastníčky hlavných súťaží

Na 15-ke v srbskej Vrnjačke Banji, kde sa tiež bojovalo na tehlovej drti, si pripísali 2. kolo Viktória Surová a Viktória Morvayová. Pre prvú menovanú cenné, za posledných 12 mesiacov len druhé. Druhá chcela v pozícii nasadenej sedmičky určite viac. Obe zastavili súperky z Balkánu – Chorvátka Ena Kajevičová resp. Srbka Tamara Maleševičová.

O niekoľko kilometrov ďalej hrali na rovnakom povrchu a o podiel z rovnakej dotácie muži. Samuel Hodor mal v Novom Sade bod na dosah. V rozhodujúcom sete mu však nestačil proti Chorvátovi Dujemu Ajdukovičovi dvojitý brejk.

Na záver antuková 15-ka v Budapešti. Laura Maluniaková má prvý bod, keď zdolala Maďarku Réku Fárbásovú. Trápila aj Rumunku Oanu Georgetu Simionovú. Pri druhom štarte medzi profesionálkami sa dočkala aj Petra Seresová, ktorá si poradila s inou domácou hráčou Dominikou Toronyiovou. Druhé kolo uhrala aj Natália Vajdová.

Na prvých prekážkach skončili Jana Jablonovská, Timea Jarušková, Ingrid Vojčináková a Alica Rusová. Jana s Natáliou si pripísali spoločné deblové semifinále.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

3 × two =