Home Najdôležitejšie Sieň slávy: Anna Kurnikovová – Ruská kráska, ktorej kariéra sa mala uberať úplne iným smerom

Sieň slávy: Anna Kurnikovová – Ruská kráska, ktorej kariéra sa mala uberať úplne iným smerom

by Michal Pokrivka

Dodnes je považovaná za jednu z najkrajších tenistiek všetkých čias. Hoci s „bielym športom“ skončila už ako 21-ročná, v jej zbierke nechýbajú dva grandslamové tituly. Ruska Anna Kurnikovová.

Impozantné tenisové začiatky zázračného dieťaťa

Anna Sergejevna Kurnikovová, ako znie jej celé meno, sa narodila 7. júna 1981 v Moskve do rodiny Sergeja a Ally. Od detstva bola hyperaktívna, a tak začala v šiestich rokoch hrávať tenis. „Bola to detská zábavka. Rodičia nevedeli, že budem hrať profesionálne. Mala som veľa energie, tak chceli, aby som sa niečomu venovala,“ spomína si. Pohybový talent mala po kom zdediť. Otec bol zápasník v grécko-rímskom štýle, mama bežkyňa na 400 metrov.

s otcom Sergejom

Už v desiatich sa jej dostali na stopu skauti z floridskej IMG Academy Nicka Bollettieriho, kam sa z Ruska zakrátko presunula s cieľom rozvíjať svoj potenciál. „Skôr než prišli výsledky, ľudia v akadémii hovorili ‚mali by ste vidieť to 12-ročné dievčatko, je krásne‘. To je strašidelné a hrubé,“ zaspomínal si tento rok v podcaste No Challenges Remaining novinár z The New York Times Ben Rothenberg. Podobné reakcie ľudí sprevádzali talentovanú Rusku v priebehu celého dospievania, čomu nebolo jednoduché čeliť.

„Byť od detstva v cente pozornosti bolo ozaj ťažké. Cítila som tlak, keď mi ľudia hovorili, že som príliš pekná, nemala by som hrať tenis a podobné veci. Na kurte som cítila nervozitu a úzkosť, nemohla som sa ani hýbať,“ priznala po rokoch.

Mala iba 12, keď sa začala presadzovať na juniorskom okruhu. Jej súperkami boli pritom aj o šesť rokov staršie hráčky. V čerstvých 13 si už zahrala vo štvrťfinále dievčenského Wimbledonu. V sezóne 1995 sa stala juniorskou majsterkou Európy a zvíťazila na prestížnom Orange Bowle. V 15 sa rozhodla venovať naplno ženským podujatiam.

Anna v juniorských časoch s mamou

Skvelé prvé roky na profesionálnom okruhu

Už ako 14-ročná postúpila Kurnikovová v rodnej Moskve z kvalifikácie až do 2. kola hlavnej súťaže miestneho WTA turnaja. Bol to pritom jej debut medzi ženami! V eliminácii zdolala aj neskôr dobre známu Luxemburčanku Anne Kremerovú, v hlavnej súťaži na ňu nenašla recept Nemka Marketa Kochtová, nachádzajúca sa v tom čase tesne za top 100 rebríčka WTA.

V Rusku začali oprávnene snívať o budúcej veľkej šampiónke. Tobôž, keď si na US Open 1996 zahrala singlové 4. kolo a deblové štvrťfinále. V nasledujúcej sezóne sa blysla semifinálovou účasťou na slávnom Wimbledone. Po nečakanom štvrťfinálovom skalpe Chorvátky Ivy Majoliovej ťažko hľadala slová: „Práve teraz sa cítim neuveriteľne. Som veľmi šťastná.“ Jej spanilú jazdu následne ukončila Švajčiarka Martina Hingisová.

Anna Kurnikovová vs Martina Hingisová (zostrih):

https://www.youtube.com/watch?v=XLyPQmsMf0s

Hviezdne roky vo štvorhre, stagnácia vo dvojhre

Rok 1998 bol zaujímavý iba semifinálovou účasťou vo štvorhre na Roland Garros. Prvý grandslamový titul prišiel na Australian Open 1999 – vo štvorhre po boku Hingisovej. V singli to nebola žiadna veľká sláva. Na Grand Slamoch vypadávala moskovská rodáčka pravidelne v úvodných štyroch kolách, nepripísala si žiadny WTA titul. Napriek týmto faktom sa stala vďaka konzistencii 20. novembra 2000 ôsmou hráčkou sveta.

Sezóna 2001 znamenala brzdu pre rozvíjajúcu sa kariéru. Po sľubnom štvrťfinále Australian Open utrpela Anna vo februári fraktúru kostičky v ľavom chodidle a vrátila sa až v lete. V tom čase sa objavila vo videoklipe k piesni Escape španielskeho speváka Enriqueho Iglesiasa. „Je krásna, talentovaná, skvelá tenistka. Nemusím byť dobrý herec, aby som pri bozku s Annou vyzeral prirodzene,“ povedal vtedy Iglesias na margo spoločných scén z klipu. Dvojica sa dala v tom čase dokopy aj v osobnom živote.

Videoklip k piesni Escape:

V sezóne 2002 sa moskovská rodáčka plnohodnotne vrátila do kolotoča turnajov. Vo dvojhre sa dostala opäť do top 50 a dočkala sa aj druhého grandslamového titulu. S Hingisovou po troch rokoch opäť ovládli deblovú súťaž na Australian Open.

Zostrih finále štvorhry na Australian Open 2002:

Náhly koniec pred najlepším obdobím

V sezóne 2003 verili fanúšikovia v singlové zlepšenie a azda aj turnajové víťazstvo. Žiaľ, prišiel presný opak. Plavovlasú krásku trápili chronické problémy s chrbtom. Výsledkom bol pokles výkonnosti a množstvo vynechaných podujatí. Posledný zápas odohrala Kurnikovová v máji na 25-tisícovej akcii v americkom Charlottesville. V 1. kole prehrala v troch setoch s Brunou Colosiovou z Brazílie.

Na konci roka vyjadrila obavu, že sa už k súťažnému tenisu nevráti. Dôvod bol jednoduchý. Ak by pokračovala, jej problémy s chrbtom by sa pravdepodobne zhoršovali a mohla by mať neskôr problémy aj v bežnom živote. Hoci oficiálne vyhlásenie o konci nevydala, skutočne si už medzi profesionálkami nikdy nezahrala.

s Andrem Agassim na charitatívnom turnaji rok po ukončení kariéry

Úspechy v kocke

Anna Kurnikovová mala potenciál stať sa prvou veľkou ruskou tenisovou superhviezdou. Aj sa ňou stala, ale, bohužiaľ, nikdy nemala možnosť potvrdiť tento status výraznejšími výsledkami. Vo dvojhre bola bez jediného WTA titulu svetovou osmičkou. Za zmienku stoja najmä spomínané semifinále Wimbledonu 1997 a MS WTA Tour 2000.

V debli je to iná káva. Moskovčanka má na konte 16 titulov z hlavného okruhu vrátane dvoch grandslamových a dvoch z MS WTA Tour (1999, 2000). Až 11 získala po boku Hingisovej. V novembri 1999 to dotiahla dokonca na pozíciu svetovej jednotky.

Anna Kurnikovová a Martina Hingisová

Aktivity mimo kurtov a po skončení kariéry

Hoci nepatrila medzi tie úplne najlepšie hráčky sveta, v niečom 173 centimetrov vysoká Ruska vynikala. Zárobky. Modeling a reklamné kampane pre firmu Adidas z nej spravili jednu z najlepšie zarábajúcich tenistiek svojej doby. S Enriquem Iglesiasom tvorí pár dlhých 18 rokov, hoci sa médiá pravidelne predháňali vo vykonštruovaných „zaručených informáciách“ o ich rozchode.

s Enriquem Iglesiasom a svojím bratom Allanom

Dvojica, ktorá bola dlhé roky v centre pozornosti, žije v dome na súkromnom ostrove v Miami. Bývalá ruská hviezdička sa po skončení kariéry aspoň sporadicky pripomenie fanúšikom prostredníctvom exhibícií. V roku 2010 sa objavila aj na Tennis Classic v Bratislave. Jej fotky patrili svojho času medzi najvyhľadávanejšie na serveri Google.

Anna Kurnikovová v Adela show:

https://www.youtube.com/watch?v=NqwbWvEb4VY

Nový rozmer dala svojmu životu bývalá tenistka v decembri 2017. Svojmu nemenej slávnemu partnerovi priviedla na svet dvojičky Nicholasa a Lucy. Viac ako rok pred pôrodom sa neukázala na verejnosti. Odvtedy ju vídať opäť častejšie a pred dvoma mesiacmi sa objavila aj na wimbledonskom turnaji legiend. „Milujem pocit byť mamou. Vždy som chcela mať deti, či už by boli moje alebo adoptované,“ povedala vtedy britským médiám.

jedna z mála fotografií dvojičiek, ktorú ukázala verejnosti

Na záver jedna zaujímavosť. V 2. kole Australian Open 1999 spravila Anna Kurnikovová v súboji s Japonkou Miho Saekiovou rekordných 31 dvojchýb! Napriek tomu po výsledku 1:6, 6:4, 10:8 zvíťazila.

takto skvele vyzerá dnes

Podobné články

Pridajte komentár

1 comment

Kurnikovová s Iglesiasom sú už trojnásobní rodičia 13 februára, 2020 - 5:12 pm

[…] – Bývalá ruská tenistka Anna Kurnikovová a španielsky spevák Enrique Iglesias sa tešia z tretieho spoločného […]

Reply

Leave a Comment

15 + seven =