Home Najdôležitejšie Sieň slávy: Bill Tilden – Američan s pohnutým osudom i preslávený tenisový teoretik

Sieň slávy: Bill Tilden – Američan s pohnutým osudom i preslávený tenisový teoretik

by Michal Pokrivka

V našej pomyselnej sieni slávy nesmú chýbať ani legendy z rokov dávno minulých. Jednou z nich je i Američan Bill Tilden, ktorého meno je notoricky známe, no jeho výstrednosti a smutný osud už menej.

Ťažké tenisové začiatky člena slávnej rodiny

William Tatem Tilden II., známy pod menom Bill Tilden, sa narodil vo Filadelfii 10. februára 1893 do bohatej rodiny obchodníka s vlnou, činného aj v politike, a klaviristky. Rodiči v čase jeho narodenia smútili za tromi staršími deťmi, ktoré im zomreli.

S tenisom začal Bill okolo roku 1910. Na turnajoch sa mu spočiatku príliš nedarilo. Cestoval z miesta na miesto a zväčša prehrával. Pod jeho ťažké úvodné roky sa určite podpísalo aj zázemie. Keď mal 18 rokov zomrela mu matka a otec ho poslal bývať k tete. O 4 roky neskôr zomrel aj jeho otec a ďalší starší brat.

Tilden upadol do hlbokej depresie, z ktorej sa postupne dostal práve vďaka tenisu, ktorý sa stal jeho vášňou. V rokoch 1914 až 1917 sa mu podarilo vyhrať miestne majstrovstvá Filadelfie. Veľkých medzinárodných úspechov sa však dočkal až po skončení Prvej svetovej vojny. Dovtedy sa presadzoval len v mixe na U.S. National Championships (dnes US Open, pozn. red.).

Bill Tilden v roku 1919

Obdobie obrovskej slávy

Prelomovým bol pre Američana rok 1920. Triumfoval na Wimbledone i US Championships a s výberom Spojených štátov amerických získal Davisov pohár. V tejto sezóne sa dostal aj na pozíciu svetovej jednotky. V ďalších rokoch jeho sláva neustupovala. Wimbledon vyhral ešte dvakrát (1921, 1930) a U.S. National Championships v ďalších šiestich prípadoch (1921, 1922, 1923, 1924, 1925, 1929). Do Austrálie nikdy necestoval a na francúzskom Grand Slame hral „len“ dvakrát finále (1927, 1930).

Fragmenty z finále U.S. National Championships 1925 (Bill Tilden vs William Johnson 4:6, 11:9, 6:3, 4:6, 6:3):

V roku 1921 však zvíťazil na World Hard Court Championships, prestížnom parížskom podujatí, ktoré je niekedy označované ako predchodca Roland Garros. Do roku 1924 sa totiž hrali v Paríži dva významné turnaje, jeden otvorený svetu a jeden pre domácich tenistov. V debli triumfoval v rokoch 1918, 1922 a 1923 na domácom Grand Slame a v roku 1927 na Wimbledone. V mixe získal štyri trofeje z US Championships (1913, 1914, 1922, 1923). So Spojenými štátmi vyhral Davisov pohár okrem spomínaného roku 1920 aj v sezónach 1921 – 1926.

Bill Tilden so Suzanne Lenglenovou

Prechod medzi profesionálov

Aj v medzivojnovom období sa dalo tenisom slušne zarobiť. Hráč však musel prejsť na takzvaný profesionálny okruh. Tilden peniaze potreboval a k tomuto kroku pristúpil v roku 1931. Spolu s ďalšími hviezdami svojej doby cestoval po Spojených štátoch amerických a Európe, kde hrávali rôzne poloexhibičné zápasy a turnaje.

Vtedajší profesionálny okruh dnes nemá taký cveng ako amatérsky. Ten združoval kvalitnejších hráčov. Medzi profesionálmi boli zväčša starší tenisti zvučného mena, ktorí už mali úspechy a ľudia ich chceli vidieť v akcii. Napriek tomu stoja za zmienku jeho víťazstvá na U.S. Pro Tennis Championships (1931, 1935) a French Pro Championship (1933, 1934). Zaujímavé je, že nikdy netriumfoval na Wembley Professional Championships. V rokoch 1935, 1937, 1938 prehral vo finále.

Zostrih zápasu Bill Tilden vs Karel Koželuh (rok 1931 – Tildenov prvý zápas medzi profesionálmi):

Osobný život a Tildenov gem

V súkromí bol rodák z Filadelfie veľmi svojský. Na kurt často prichádzal v plášti z ťavej kože, vo voľnom čase rozvíjal rôzne tenisové teórie. Najznámejšou z nich je Tildenov gem. Američan dospel počas svojej kariéry k presvedčeniu, že ten, kto získa siedmu hru v rozhodujúcom sete, zvíťazí aj v celom zápase. Samozrejme, svoju teóriu považoval za platnú len v súbojoch rovnocenných hráčov.

Zaujímavosťou je aj to, že svojich súperov nikdy „nesfúkol“ z kurtu. Diváci totiž podľa neho chcú vidieť napínavý a zábavný zápas. Aj v otázke sexuality bol komplikovanou osobnosťou. Podľa niektorých bol homosexuál, podľa iných asexuálny exhibicionista. Isté však je, že bol dvakrát odsúdený a uväznený za sexuálne delikty. V jednom prípade za styk so 14-ročným chlapcom, druhýkrát za obťažovanie 16-ročného, ktorému zastavil, keď stopoval pri ceste.

Americký novinár Frank Deford vo svojej knihe Veľký Bill Tilden popísal aj iné zaujímavosti. Neuveriteľná bola napríklad jeho životospráva. Jedával vraj takmer výlučne stejky, ktoré zapíjal kávou. Nakoniec sa mu to stalo osudným. V roku 1953 sa ako 60-ročný pripravoval na americké majstrovstvá profesionálnych tenistov. Nedožil sa ich. Piateho júna skonal vo svojom byte v Los Angeles. O 6 rokov neskôr bol uvedený do Medzinárodnej tenisovej siene slávy.

Pochovaný je vo Filadelfii na cintoríne v Ivy Hill.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

1 + eleven =