Home Audio/video VIDEO Uhral jediný set pri 11 prehrách v rade: Bývalá svetová šestnástka sa dočkala po viac ako 300 dňoch!

Nikoloz Basilašvili

ANTALYA – Gruzínsky tenista Nikoloz Basilašvili postúpil do 2. kola dvojhry na turnaji ATP v tureckej Antalyi po víťazstve nad Talianom Andreom Arnaboldim 4:6, 7:5 a 6:1.

Poslednou radosťou výhra v Davis Cupe

Gruzínsky tenista, ktorého ešte minulý rok bývalá manželka obvinila z fyzického násilia a bude sa musieť obhajovať pred súdom, sa konečne dočkal. Niekdajšia svetová šestnástka totiž naposledy chuť víťazstva okúsila ešte v marci minulého roka, keď v daviscupovom súboji pokoril hladko Estónca Ivanova (6:4, 6:1).

Nekonečná čierna séria

Odvtedy sa tenista s agresívnym herným prejavom nedočkal víťazstva v dlhých jedenástich zápasoch v rade, v ktorých uhral len jediný set! Aj to sa mu podarilo až v poslednom minuloročnom vystúpení, kedy bol v Sofii proti Hueslerovi veľmi blízko víťazstva, ale po setoch 1:6, 6:4, 6:7(6) sa napokon radoval jeho súper, ktorý tak prehĺbil čiernu sériu Gruzínca.

Ani v Turecku to nevyzeralo ružovo

Ani dnes v Antalyii to s Basilašvilim vôbec nevyzeralo ružovo. Ako prvý si v súboji s talianskym antukárom Arnaboldim stratil v kľúčovej siedmej hre podanie a aj keď dokázal odpovedať ribrejkom, prehral si aj ďalší servis. O tom, že aktuálne nie je v pohode svedčila aj ďalšia hra, pri ktorej mal na podaní súpera tri brejkbaly, ale ani jeden z nich nedokázal využiť a Arnaboldi získal prvý set za 42 minút – 4:6.

Druhé dejstvo prinieslo podobný scenár ako to prvé, Gruzínec po odvrátenom brejkbali pri prvom servise hneď svoje druhé podanie stratil a prehrával 1:2, po okamžitom ribrejku si opäť neudržal servis a prehrával tak 2:3. Keď sa už zdalo, že Basilašvili v sebe opäť nenájde dosť síl, v desiatej hre na 15-tich zobral Talianovi podanie a po udržaní toho svojho set uzavrel ďalším brejkom – 7:5.

Parádna koncovka ho nakopla

Rozhodujúci set sa už niesol jasne v réžii Gruzínca, ktorého parádny záver druhého dejstva evidentne nakopol. Basilašvili bol razom na podaní suverénny a naopak Arnaboldi sa trápil pri každom servise. Gruzínec ho dokázal dvakrát brejknúť a set za 34 minút ovládol hladko – 6:1.

Po 307 dňoch sa konečne dočkal

Za dve hodiny aj štyri minúty sa tak ťažko skúšaný Basilašvili po presne 307 dňoch konečne dočkal triumfu v súťažnom zápase. Jeho ďalším súperom v Turecku bude domáci držiteľ voľnej karty Altug Celikbilek, ktorý na úvod prekvapivo vyradil favorizovaného Poliaka Žuka (7:6, 7:5).

Gruzínec sa v Antalyi predstaví aj v deblovej súťaži, kde už zajtra po boku skúseného nemeckého parťáka Begemanna v osemfinále zabojujú proti domácim outsiderom Turkerovi s Akkoyunom.