Home BTZ Predseda BTZ Miklušičák o absurdnom zrušení Majstrovstiev Slovenska mužov a žien: Ukážkový spôsob, ako na Slovensku nepodporovať tenis

Predseda BTZ Miklušičák o absurdnom zrušení Majstrovstiev Slovenska mužov a žien: Ukážkový spôsob, ako na Slovensku nepodporovať tenis

by Igor Uher
Peter Miklušičák

BRATISLAVA – Na veľké prekvapenie sa napokon ukázalo, že to bola voľná karta na medzinárodný turnaj Bratislava Open, ktorá bola kameňom úrazu a v konečnom dôsledku sa stala aj jedným z hlavných dôvodov škandalózneho rozhodnutia Výkonného výboru STZ, ktorým odobral Bratislavskému tenisovému zväzu možnosť zorganizovať Majstrovstvá Slovenska mužov a žien z dôvodu nedôveryhodnosti jeho funkcionárov.


Zdá sa vám to ťažko pochopiteľné a poriadne pritiahnuté za pačesy? Zrejme mnohých sklameme, ale realita je ešte absurdnejšia. Predseda BTZ Peter Miklušičák nám podrobne vyrozprával celý príbeh zakázaných majstrovstiev.

Aká je genéza celej kauzy?

“Majstrovstvá SR v kategórii mužov a žien boli zaradené do oficiálnej termínovej listiny turnajov STZ od vlaňajšieho októbrového zasadania Výkonného výboru STZ, ktorý nám po hlasovaní absolútnou väčšinou hlasov, pomerom 13 za a jeden sa zdržal, turnaj pridelil.”

Kedy sa to „pokazilo“?

“Obrat v situácii nastal asi pred mesiacom, keď sa tento turnaj z termínovej listiny stiahol v dôsledku toho, že ešte nebol vyhotovený jeho rozpis. Na februárovom výkonnom výbore sa dohodlo, že sa najprv vypracuje turnajový rozpis, ktorý sa schváli a až potom sa opätovne zaradí do termínovej listiny na aprílovom zasadnutí.”

Čo sa stalo?

“Jediným problémom bolo, že neboli doriešené voľné karty pre víťazov turnaja. Chceli sme, aby sa ho zúčastnili hráči zo širšej slovenskej špičky. S výnimkou Alexa Molčana, Norberta Gombosa a Lukáša Kleina, ktorí majú príliš dobrý ranking, by ho mohli absolvovať všetci ostatní najlepší slovenskí hráči. Okrem toho sme chceli, aby bol turnaj čo najatraktívnejší pre jeho účastníkov. Preto sme deklarovali, že jeho víťaz dostane voľnú kartu do hlavnej súťaže na turnaj Bratislava Open.”

Bolo vybavenie voľnej karty podmienkou na udelenie turnaja pre BTZ?

“Nebola to podmienka. Ja som na októbrovom zasadaní výboru iba navrhol, že by takto mohol byť ohodnotený víťaz turnaja. A sľúbil som, že vynaložím úsilie na zabezpečenie voľnej karty na Stankovičov Bratislava Open. So samotným Braňom sme sa však stretli až po októbrovom zasadnutí výboru.”



Kde nastal problém?

“Problém bol v tom, že Stankovič na našom neskoršom októbrovom stretnutí jednoznačne deklaroval, že voľné karty na svoj turnaj udelí iba STZ, čo aj adekvátne vysvetlil a jeho zdôvodnenie sme samozrejme akceptovali. Na minulotýždňovom piatkovom zasadaní Výkonného výboru sa preto malo hlasovať, či jedna z týchto voľných kariet pre STZ do hlavnej súťaže bude pridelená majstrovi Slovenska. Išlo iba o odklepnutie rozpisu, ktorý bol už pripravený na schválenie. Hlasovať sa teda malo o jedinom bode, konkrétne o pridelení tejto jedinej karty.”

Piatkové zasadnutie Výkonného výboru však dopadlo úplne inak…

“Zasadnutie Výkonného výboru do značnej miery poznačili udalosti  z posledného mesiaca a diskusia prebiehala v podstatne napätejšej atmosfére. Miesto toho, aby sa hlasovalo o pridelení voľnej karty na Bratislava Open, dal prezident STZ Miloš Mečíř návrh, aby sa hlasovalo o odobratí organizácie turnaja BTZ. Inak povedané, prekvapivým vyústením našej snahy o to, aby sme urobili čo najatraktívnejšie majstrovstvá bolo, že v konečnom dôsledku nám Výkonný výbor organizáciu turnaja odobral. Bol to pomerne zvláštny návrh aj vzhľadom k tomu, že nám turnaj bol tým istým orgánom už predtým pridelený.”

To znamená, že neudelenie voľnej karty na Bratislava Open bolo dôvodom na to, aby prezident STZ Miloš Mečíř dal hlasovať o odobratí Majstrovstiev Slovenska BTZ?

“Argumentovali to tým, že sme nedodržali to, čo sme sľúbili. Musím zdôrazniť, že v prvom rade sme do bodky splnili podstatné záväzky. Požadovanú dotáciu sme bez problémov doložili výpisom z účtu. Rovnako tak sme zabezpečili aj televízny prenos zo zápasov. Neuralgickým bodom sa stala voľná karta na Bratislava Open.

Na našom spoločnom stretnutí 21.3. 2023 v kancelárii STZ Braňo Stankovič povedal, že nemá problém s pridelením voľnej karty pre víťaza Majstrovstiev Slovenska, ak ju víťaz dostane od STZ. Povedal, že to, akým spôsobom nadelí STZ so štyrmi voľnými kartami, je ich vec. Pointa celého problému však spočívala v tom, že najvyšší dvaja funkcionári, konkrétne prezident a generálny sekretár nás jeden a polhodinu presviedčali o tom, prečo nie je možné, aby víťaz Majstrovstiev Slovenska mohol dostať voľnú kartu na Bratislava Open a prečo je tak dôležité, aby ju dostali hráči z NTC. Majú tam sedem hráčov a štyrom z nich udelili voľné karty. Neobstáli sme ani s návrhom, aby si o miestenky na turnaj tenisti z Príkopovej zahrali medzi sebou. Pokúsim sa teda zhrnúť absurdnosť celej situácie. Výkonný výbor STZ nám minulý piatok zrušil organizovanie majstrovstiev s odôvodnením, že sme nedôveryhodný partner na základe toho, že nám dvaja najvyšší predstavitelia zväzu nedali voľnú kartu na Bratislava Open.”

Vy ste však napokon dostali pomocnú ruku z Trnavy…

“Práve preto nepridelenie voľnej karty na Bratislava Open v žiadnom prípade nepovažujeme za relevantný dôvod k odobratiu organizácie majstrovstiev. My sme sa pre tento prípad dopredu poistili a pre víťazov mužskej aj ženskej súťaže sme zabezpečili voľné karty do hlavnej súťaže na medzinárodné turnaje, ktoré organizuje TC Empíre Trnava. Vladimír Pláteník napísal na zväz mail, ktorým túto skutočnosť podoprel zárukou účasti pre víťazov Majstrovstiev Slovenska.”



Spýtam sa inak. Je na Slovensku bežnou praxou, že organizátor Majstrovstiev Slovenska ktorejkoľvek vekovej kategórie má povinnosť zabezpečiť pre víťazov účasť na niektorom z medzinárodných turnajov?

“Vôbec to nie je bežnou praxou. Je to len bonus, ktorý môže organizátor tým najúspešnejším vybaviť. Myslím si, že vlani organizátori zo Žiliny zabezpečili víťazke juniorky voľnú kartu na turnaj do Čiech. Ale takýto benefit nie je pravidlom ani povinnosťou pre organizátora. Posledné Majstrovstvá Slovenska dospelých boli naposledy v roku 2007, na ktorých som zhodou okolností ako víťaz dostal voľnú kartu na podujatie kategórie Futures, ktoré sa konalo tiež v Žiline o niekoľko týždňov neskôr.”

Plánované majstrovstvá mali byť ďalším z projektov, ktoré ste už vymysleli a úspešne uviedli do života na BTZ. Aký máte z toho všetkého pocit?

“Momentálne som skôr veľmi smutný preto, že takýmto spôsobom, ktorý predviedol sekretariát STZ, sa tenis nepodporuje. Chceli sme urobiť pre slovenský tenis niečo, čo tu už roky nebolo a mali sme záujem takto posunúť náš tenis opäť o niečo vyššie. A to všetko bez akejkoľvek pomoci STZ, ktorého by táto iniciatíva nestála ani euro. Zväzu sme jednoznačne deklarovali, že od nich nepotrebujeme žiadnu dotáciu, ktorá sa na takéto podujatia bežne poskytuje v hodnote okolo dvetisíc eur. Dokázali sme si zabezpečiť peniaze od sponzorov, vykryli sme úplne všetky náklady až po loptičky.”

Zmení tento postoj zväzu vaše odhodlanie zorganizovať tento turnaj napríklad pod iným názvom?

“Aj vzhľadom na to, že už máme všetky podmienky okolo jeho organizácie dohodnuté, je prirodzené, že turnaj zorganizujeme. Avšak s tým rozdielom, že nebude pod hlavičkou Majstrovstiev Slovenska. A možno to napokon bude s iným konceptom do budúcnosti ešte zaujímavejšie podujatie ako by boli samotné majstrovstvá.”

Petícia: Iniciatíva za lepší tenis

V čom vidíte hlavný zmysel organizovať takéto podujatia?

“Hlavným dôvodom pre ich organizáciu je absencia širšej základne dospelých tenistov, ktorí nie sú úplnými profesionálmi. Veľmi veľa hráčov po dovŕšení osemnástich alebo devätnástich rokov končí s aktívnym tenisom aj preto, že nemajú žiadnu inú šancu sa presadiť. Niektorí z nich sa potom dajú na dráhu trénera. V dôsledku toho už na turnajoch neťahajú výkonnostne vyššie juniorov. Chýba nám strešná generácia hráčov, ktorá v dospelosti turnaje prestáva hrať. Na ich turnajoch štartujú juniori, tréneri, prípade amatérski hráči na lepšej úrovni. Je však veľmi málo tých, ktorí by ich hrávali napriek tomu, že nechodia na medzinárodné turnaje. V druhom rade je hanbou, že na Slovensku nemáme majstrovstvá v kategórii dospelých. Je to rarita nielen v Európe.

A napokon na Slovensku by mal byť turnaj, na ktorom by sa mali možnosť porovnávať mladí s tými najlepšími. Aj juniori by mali mať šancu hrávať s tenistami, štartujúcimi na podujatiach kategórie Futures, ktorí sú v rebríčku od tretej stovky vyššie. Tým by sa samozrejme zvýšila aj konkurencia.”

Toto mal byť z vašej strany pilotný projekt. Zvažovali ste aj možnosť organizácie halových majstrovstiev?

“Tie sú podstatne náročnejšie po finančnej stránke. Avšak za predpokladu, že by sme majstrovstvá v letnej sezóne vyhodnotili ako úspešný turnaj, určite by sme do kalendára pridali aj ich zimnú edíciu.”



Aký máte z celej kauzy pocit?

“Najsmutnejšie na celej situácii je skutočnosť, že návrh hlasovania o odobratí organizácie turnaja BTZ vyšiel z úst samotného prezidenta STZ a za jeho odobratie hlasovali všetci predsedovia ostatných regionálnych zväzov a čo som bol naozaj nemilo prekvapený, dokonca aj zástupca hráčov. Myslím si, že môžeme mať iné názory na stanovy, môžeme mať medzi sebou aj mediálne prestrelky, avšak v žiadnom prípade by nemali na tieto spory v dôsledku svojvôle vedenia STZ doplácať hráči. A práve táto situácia je ukážkovým spôsobom, ako na Slovensku nepodporovať tenis.”

Stanovisko Vladimíra Pláteníka ako zástupcu TC Empire Trnava:

“Bratislavský tenisový zväz Majstrovstvá Slovenska dospelých dlhodobo pripravoval. Jeho funkcionárov to stálo veľa vynaloženého úsilia. Zohnali však sponzorov a zabezpečili televízny prenos. Keďže STZ odmietol poskytnúť pre víťaza Majstrovstiev Slovenska divokú kartu na medzinárodný turnaj, ktorý sa uskutoční v Bratislave, vedenie BTZ sa obrátilo s prosbou na TC Empire Trnava, ktorý vyhovel jeho žiadosti a poskytol voľné karty tak na mužský, ako aj na ženský medzinárodný turnaj, ktoré TC Empire Trnava tento rok zorganizuje. Tieto možnosti spolupráce medzi BTZ a TC Empire Trnava boli predrokované ešte v závere minulého roka. Čakali sme iba na definitívne rozhodnutie Výkonného výboru STZ.

Podobne ako Dominik Hrbatý, či Martin Kližan, tak aj ja osobne pokladám návrh Výkonného výboru na odopretie organizácie Majstrovstiev Slovenska mužov i žien Bratislavskému tenisovému zväzu, bez ohľadu nato z čích úst tento návrh odznel, za škodlivý pre slovenský tenis.

Všetci zainteresovaní vedia o tom, že úroveň slovenského tenisu má kvalitatívne klesajúcu tendenciu, doslovne sa dá povedať, že ide dolu vodou. Problém je v tom, že vedenie STZ sa tvári, ako je všetko v poriadku a navonok sa snažia komunikovať o tom, ako je tenis na Slovensku výborne rozbehnutý.

Ak však niekto vynaloží toľko úsilia na to, aby vytvoril kvalitný projekt, ktorý je navyše výbornou motiváciou pre mladých hráčov, nedokážem pochopiť ani akceptovať, že projekt zrušia funkcionári STZ, ktorí navyše ešte jeho organizátorov nezmyselne obvinia z porušovania stanov. A to len preto, že sa na BTZ odvážili mať iný názor, ako má vedenie STZ.

Zdroj: ts – Igor Uher

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

nineteen − seven =