Home Najdôležitejšie Nadal po päťsetovej dráme vyhral US Open

Nadal po päťsetovej dráme vyhral US Open

by Tomas Hmira

NEW YORK – Španielsky tenista Rafael Nadal vyhral štvrtýkrát v kariére US Open. Druhý nasadený hráč triumfoval v nedeľňajšom finále nad turnajovou päťkou Daniilom Medvedevom 7:5, 6:3, 5:7, 4:6, 6:4.

Nadal vstúpil do finále v pozícii jasného favorita, ale v úvode sa trápil najmä na podaní. Prvý servis mu padal do dvorca iba s o čosi viac ako štyridsaťpercentnou úspešnosťou a tak už v prvom geme zápasu musel čeliť brejkbalu. Odvrátil ho, no v tretej hre mu už Medvedev podanie zobral a viedol 2:1. Španiel ale vzápätí manko zmazal a v závere setu už bol pánom na dvorci. V ôsmej hre ešte tri brejkbaly nevyužil, za stavu 6:5 zo svojho pohľadu ale svoj druhý setbal áno.

Medvedev v druhom dejstve držal so súperom krok do stavu 2:2. Rus bol síce štatisticky lepší v počte víťazných úderov, no robil aj viac nevynútených chýb ako Nadal, ktorý trpezlivo čakal na svoje príležitosti. Jednu z nich využil v šiestej hre, keď Medvedevovi zobral servis, náskok si už nedal vziať a druhý set získal v pomere 6:3.

Rus tak bol s mankom 0:2 na sety proti favoritovi v nezávideniahodnej situácii, no duel parádne zdramatizoval. V treťom sete príkladne zabojoval a hoci za stavu 2:2 štvrtýkrát v zápase stratil podanie, dokázal ešte skóre otočiť. Menej kazil, agresívnou hrou dostal Nadala často pod tlak a aj publikum si v závere setu získal na svoju stranu. Po rebrejku otočil skóre na 4:3, v deviatej hre kľúčovo odvrátil dva brejkbaly a za stavu 6:5 si pri podaní Nadala premenením druhého setbalu vynútil štvrtý set.

V eufórii z pokračovania sa Medvedev ako prvý hráč dostal proti v tých momentoch príliš pasívnemu Španielovi k brejkbalu aj vo štvrtom dejstve, no v druhom geme ho nepremenil. Šancu tak dostal na druhej strane Nadal, ten za stavu 2:2 nevyužil dve rovnaké príležitosti. Ruský tenista hral s Nadalom úplne vyrovnanú partiu a jeho veľké chvíle prišli v desiatej hre za stavu 5:4, keď sa pri podaní súpera dostal z 15:40 až k setbalu a víťazným bekhendovým riternom ho hneď premenil.

Vynútil si tak piaty set, v ktorom si za stavu 1:0 vypracoval tri brejkbaly, no Nadal všetky dokázal odvrátiť. Medvedev hlásil problémy s ľavým stehnom, ktoré mu v prestávke medzi gemami masíroval fyzioterapeut, no stále držal šancu na dokonalý finálový obrat. Španiel bol ale proti a v piatej hre za stavu 2:2 zobral súperovi podanie. Brejk vzápätí potvrdil a dostal sa do rozhodujúceho náskoku, keď prelomil podanie súpera aj na 5:2. Medvedev ale nedal favoritovi nič zadarmo a získal nasledujúce dve hry. Nadal napokon vydrel víťazstvo v desiatej hre, v ktorej najskôr čelil brejkbalu a potom premenil svoj v poradí tretí mečbal priamym bodom z podania.

• Nadal získal svoj 19. grandslamový titul, už iba o jeden tak zaostáva za aktuálnym rekordérom Rogerom Federerom
  • v zápase mali obaja hráči výrazne pozitívnu bilanciu víťazných úderov a nevynútených chýb (Nadal 62:46, Medvedev 75:57)