Francesca Jonesová (Foto: Instagram - Francesca Jones)

FOTO Výraznejší telesný handicap Britke neprekáža: V Dubaji zvládla kvalifikáciu a predstaví sa na Australian Open

MELBOURNE – Na Britských ostrovoch jej inšpiratívny príbeh tenisoví fanúšikovia hltajú už niekoľko rokov. Aktuálne sa Francesca Jonesová naplno predstavuje aj zvyšku sveta. Napriek výraznejšiemu telesnému handicap sa 20-ročná tenistka dokázala prebojovať do hlavnej súťaží na Australian Open.


Jonesová: Najlepšie je v živote robiť to, čo podľa ostatných nezvládnete

Lekári jej tvrdili, že na športovanie na profesionálnej úrovni môže zabudnúť. Hrať tenis? Fyzicky to nie je možné. Tieto slová však neznamenali nič pre niekoho, kto sa v roku 2000 narodil v Leedsi pre to, aby mohol hrať tenis a zdolávať svojich súperov.

Jonesová sa narodila so vzácnou genetickou poruchou, nazývanou ektodermálna dysplázia. Na každej ruke má len tri prsty a palec, na jednej nohe štyri a na druhej dokonca len tri prsty. V dôsledku tohto handicapu dlho bojovala s rovnováhou, extrémne malá ruka jej zas komplikovala úchop rakety.

Po tvári mladej dievčiny stekali slzy, tenis bol ale láska, pre ktorú malo význam trpieť. 20-ročná tenistka sa dokázala vyrovnať s nadávkami, ktoré na jej osobu v detstve smerovali.

„Vždy to bola moja slabina, ale pracovala som na tom deň čo deň,“ priznala Jonesová.

Aby vôbec mohla hrať, neváhala ísť na tri operácie zápästia. V pätnástich rokoch, keď sa jej senzačný príbeh objavil po prvýkrát vďaka štartu na juniorskom Wimbledone, odhodlane prehlásila: „Ak budem musieť ísť na ďalšiu operáciu, pôjdem. Som na sto percent odhodlaná urobiť všetko, čo bude potrebné, aby som sa dostala tam, kam chcem.“

V telocvični trávila dvojnásobok času v porovnaní s ostatnými, aby handicap, ktorý ona sama za handicap odmieta označovať, kompenzovala silou svalov. Musela sa učiť behať iným spôsobom, aby zlepšila koordináciu. Lámala a dodnes si láme svoje nechty. Z toho, ako pevne musí držať tenisovú raketu.Prekonala aj psychické problémy

Na začiatku septembra minulého roku zaujala svojou spanilou jazdou v Prahe, kde zdolala štyri súperky vrátane Nemky Lisickej a skončila až vo štvrťfinále.

Po ďalších mesiacoch prináša tvrdá práca Jonesovej ďalšie plody. V Dubaji presvedčivo presvišťala kvalifikáciu na Australian Open a už o pár dní ju čaká premiérová účasť v hlavnej súťaži.

Pred kvalifikáciou pritom zažila ďalšiu nepríjemnosť. V dôsledku veľkého chladu na Britských ostrovoch jej popraskala koža na prstoch a ani po prílete do Dubaja sa jej stav nezlepšoval.

„Nemohla som poriadne držať raketu pri forhende, čo je môj dominantný úder. Pár dní pred prvým zápasom som sa psychicky zrútila,“ priznala Britka.

Teraz ju čaká povinná karanténa a následne 8. februára odštartuje svoju prvú grandslamovú púť.

Zdroj: ts

About Roderik Pastier

Check Also

Tallon Griekspoor, Istanbul Challenger

Tenisové tipy (20.1.): Trojlístok zaujímavých analýz z Istanbulu

BRATISLAVA – Aj dnes sme si pre vás pripravili tradičné trio tipérskych odporúčaní, ktoré uvádzame …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

6 + 8 =