Roger Federer
Roger Federer (Foto: TASR/AP)

Federer z pandémie vyťaží: Namiesto pádu sa napriek zabaleniu sezóny môže udržať medzi elitou

BAZILEJ – Pred dvomi dňami oslávil už 39. narodeniny, ale na koniec kariéry ešte nepomýšľa. Aktuálna svetová štvorka švajčiarsky maestro Roger Federer sa už v tejto sezóne na súťažných kurtoch neobjaví a fanúšikovia legendy teraz prepočítavajú, na akom mieste svetového rebríčka by sa mohol nachádzať pri očakávanom januárovom návrate na Australian Open.


Druhá operácia kolena ho už v tejto sezóne na kurty nepustí, ale lepšie načasovanie si zrejme švajčiarsky fenomén ani nemohol priať. Nový systém hodnotenia prijatý ATP na základe stále zúriacej pandémie koronavírusu je totiž pre Rogera veľmi priaznivý.

Federer ťaží z nového systému hodnotenia

Pandémia koronavírusu prinúsila ATP zmeniť systém hodnotenia. V tom novom ATP vykryje 22 mesiacov namiesto 52 týždňov. Do úvahy sa každému hráčovi zoberie 18 najlepších turnajov a to sa použije na výpočet hodnotenia. Ak ale hráč odohral tú istú udalosť v roku 2019 aj 2020, body z tohto podujatia sa nebudú počítať dvakrát.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Happy National Swiss Day🇨🇭

Príspevok, ktorý zdieľa Roger Federer (@rogerfederer),

Tento systém Federerovi vyhovuje, pretože môže obhájiť všetky body zo svojich turnajov z roku 2019 aj napriek tomu, že už v tejto sezóne nebude hrať. Svetovú štvorku môže v rebríčku predstihnúť len trio talentovaných mladíkov: Daniil Medvedev, Stefanos Tstisipas a Alexander Zverev, ktorí mu dýchajú na chrbát.Najbližšie má k tomu Medvedev

Ruský tenista má najväčšie predpoklady na to, aby Federera v rebríčku ATP predstihol. Medvedevovi ale nebude stačiť triumf na turnaji Masters Cincinnati, lebo vlani na tomto podujatí zvíťazil, ale na predbehnutie švajčiarskeho maestra potrebuje vyhrať US Open, Italian Open či postúpiť aspoň do finále parížskeho Roland Garros.

Daniil Medvedev (Foto: TASR/AP)

Tsitsipas potrebuje turnajový triumf

Aktuálna svetová šestka Tsitsipas potrebuje turnajový triumf. Na to, aby sa grécky talent dostal pred švajčiarsku legendu, mu stačí ovládnuť US Open, na ktorom sa kvôli pandémii a mnohým obmedzeniam nezúčastní kopa hviezdnych hráčov. Vlani totiž na americkom grandslame skončil hneď v prvom kole. Okrem toho aj triumf na Cincinnati Masters, Italian Open či French Open by ho v rebríčku posunul pred Federera.Stefanos Tsitsipas
Stefanos Tsitsipas (Foto: TASR/AP)

A čo Zverev?

Posledným hráčom nastupujúcej generácie, ktorý môže prekonať Federera, je nemecký tenista Alexander Zverev i keď jeho cesta pred švajčiarskeho maestra je najtŕnistejšia. Na Švajčiara stráca až 3000 bodov a na preskočenie Federera by tak musel vyhrať až tri zo štyroch nadchádzajúcich podujatí, čo je rozhodne náročná úloha i keď pri mnohých absenciách určite nie absolútne nemožná.

Alexander Zverev
Alexander Zverev (Foto: TASR/AP – Dita Alangkara)

Umiestnenie v TOP 5 veľmi reálne

Aj keď je v podstate nemožné, aby Federera predstihli všetci traja mladíci, pretože na každom z podujatí si budú navzájom konkurovať, niektorému z nich by sa to mohlo podariť. V každom prípade je viac menej isté, že švajčiarsky maestro si napriek neštartovaniu na turnajoch udrží v sezóne miesto v elitnej päťke.

Zranenému Federerovi teda pandémia vlastne pomohla, aspoň čo sa týka postavenia v rebríčku ATP. Kvôli druhej operácii by už tak či tak nemohol hrať a pri normálnom klasickom bodovacom systéme by stratil až 5265 bodov, čím by rok zakončil až na mieste číslo 28, takto si udrží miesto medzi elitou.

Zdroj: ts, ATP

About Majo Malinovský

Check Also

Norbert Gombos

Tenisové tipy (30.9.): Ďalší grandslamový triumf Gombosa?

BRATISLAVA – Aj dnes vám tradične prinášame trojicu tipov, v ktorých nechýba vystúpenie Norberta Gombosa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

eighteen + 3 =