Home Najdôležitejšie Djokovič odvrátil mečbaly a uspel v najdlhšom wimbledonskom finále

Djokovič odvrátil mečbaly a uspel v najdlhšom wimbledonskom finále

novak djokovič

LONDÝN – Víťazom mužskej dvojhry na grandslamovom Wimbledone sa stal Novak Djokovič, ktorý vo finále zdolal Rogera Federera po setoch 7:6(5), 1:6, 7:6(4), 4:6, 13:12(3).

Prvý set bol podľa očakávaní úplne vyrovnaný a o všetkom rozhodovali detaily. Jediný brejkbal mal za stavu 2:1 Roger Federer, ale nepremenil ho. O všetkom tak rozhodoval tajbrejk. Do vedenia 3:1 šiel Djokovič, následne však Federer viedol 5:3. O ďalší obrat, ktorý o výsledku rozhodol, sa postaral Srb, keď šiel do vedenia 6:5 a následne na riterne premenil prvý setbal.

Úplne iný priebeh mal druhý set. Djokovič robil pomerne veľa nevynútených chýb, na dvorci úplne dominoval Federer. Jediný gem získal Srb na 1:4 po svojom servise. Švajčiar hladko vyrovnal na 1:1 na sety.

Tretí set opäť priniesol vyrovnanejší výkon na oboch stranách. Hoci štatisticky aj opticky mal viac navrch Federer, nedokázal využívať šance. Jediný brejkbal setu mal Švajčiar za stavu 5:4, teda zároveň šlo aj o setbal. Nevyužil ho a opäť rozhodoval o víťazovi tajbrejk. Ten zachytil v lepšej forme Srba. Vypracoval si náskok 5:1 a hoci potom Federer znížil na 4:5, ďalšie dve výmeny ovládol Srb a ujal sa vedenia 2:1 na sety.

Vo štvrtom sete opäť nemal Djokovič brejkbalové šance. Federer sa dostal k možnosti na 3:2 a využil ju. Podobne, ako v druhom dejstve, aj teraz sa zdalo, že Srb po prehranom podaní herne odišiel. Prišiel aj o servis na 2:5 a Švajčiar tak šiel podávať na víťazstvo a vyrovnanie na 1:1 na sety. Vtedy sa Srb dostal k vôbec prvému brejkbalu v zápase. Po neuveriteľnej výmene, keď loptička 35- krát preletela cez sieť, ho však Švajčiar odvrátil. Vzápätí mal Djokovič ešte jednu možnosť a tú už využil a znížil na 3:5. Poľahky potom znížil servisom na 4:5, ale ďalší brejk už pridať nedokázal. Federer si čistou hrou vynútil piaty set.

V ňom mal za stavu 2:1 tri brejkbaly Djokovič, ale Federer zabojoval a odvrátil ich. Vzápätí využil brejkovú možnosť Djokovič a šiel do vedenia 4:2. Rodák z Bazileja však po veľkom boji taktiež obral súpera o servis, znížil na 3:4 a bol späť v zápase. V tejto fáze obaja hrali obaja najlepší tenis. Rodák z Belehradu mal na riterne potom niekoľkokrát možnosti, prakticky bol dve loptičky od výhry. Federer však všetky odvrátil.

Za stavu 7:7 spravil Djokovič pri servise nevynútenú chybu, ktorou daroval súperovi brejkbal a ten ho využil a šiel servovať na výhru. Mal dva mečbaly, no jeho Djokovič zabojoval, oba odvrátil a bol späť v zápase. Ďalšia vypätá situácia prišla za stavu 11:11, Srb viedol na servise 40:0, ale o chvíľu neskôr sa dostal ku dvom brejkbalom Federer, avšak nevyužil ich a do vedenia 12:11 šiel belehradský rodák. Po úspešnom servise Federera však bol stav 12:12 a diváci videli vôbec prvý tajbrejk vo dvojhre v histórii Wimbledonu.

V ňom opäť Djokovič preukázal, že tajbrejky mu vo finále vychádzajú a vyhral ho pomerom 7:3. Za stavu 6:3 pre Srba nastala kuriózna situácia, keď mu rozhodca zahlásil out, no on si vypýtal jastrabie oko, ktoré preukázala, že lopta bola dobrá. Výmena sa tak opakovala a to už rodák z Belehradu zvládol.