sobota , 26 septembra 2020
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Čo Londýn dal, čo vzal: Nekonečné bitky o finále a nezničiteľná Williamsová
Foto: TASR

Čo Londýn dal, čo vzal: Nekonečné bitky o finále a nezničiteľná Williamsová

LONDÝN – Desiaty hrací deň Wimbledonu je za nami. Hrdinkou je Venus Williamsová, no heroický výkon podali aj deblisti bojujúci o finále.

Koniec slovenskej rozprávky

Magdaléna Rybáriková sa mohla stať prvou Slovenkou vo finále Wimbledonu. Nestala sa. Španielka Garbine Muguruzová (14.) bola príliš veľkým sústom. Nekazila, vymetala lajny a po dvoch rokoch si zahrá znova wimbledonské finále. Ak uspeje, napodobní výsledok svojej trénerky Conchity Martínezovej z roku 1994. Ako odmena je pre ňu už teraz pripravený návrat do top 10.

„Dnes to nebol tesný zápas. Garbine dominovala a zvíťazila úplne zaslúžene. Ešte nikdy som ju nevidela zahrať tak dobre. Na začiatku zápasu som bola trochu nervózna, no aj keď som sa postupne dostala do tempa, nemala som proti nej šancu. Hrala rýchlo, jej údery mali správnu dĺžku, pri riternoch stála hlboko v kurte. Chcem jej zablahoželať k postupu do finále,“ triezvo zhodnotila prehru slovenská tenistka.

Nezlomná veteránka

Jedna kniha rozprávok mala ešte dostatok voľných strán, ktoré bolo treba zaplniť. Američanka Venus Williamsová (10.) hrá ako za starých čias a Britku Johannu Kontovú (6.) zdolala suverénne 6:4, 6:2. Zaknihovala 87. wimbledonské víťazstvo, čo je rekord medzi aktívnymi hráčkami. Posledný 5. londýnsky titul získala ešte v roku 2008 a jej túžba po ďalšom triumfe je nepochybne obrovská.

https://twitter.com/Wimbledon/status/885519640935505920

Vo veku 37 rokov je postup do finále priam neuveriteľný. Ak Venus zvládne posledný krok, vyrovná sa Britke Charlotte Cooperovej Sterryovej, ktorá sa ako 37-ročná tešila v sezóne 1908.

Po zápase si americká legenda spomenula aj na svoju sestru Serenu. Mladšia zo slávneho due je momentálne v radostnom očakávaní. „Som šťastná, že prvýkrát od roku 2009 som postúpila do wimbledonského finále. Nebolo to ľahké, Johanna hrala veľmi dobre. Vo finále proti Muguruzovej budem hrať aj za Serenu a urobím všetko pre to, aby titul zostal v rodine Williamsovcov. Moja sestra mi veľmi chýba, bola som zvyknutá hrať po jej boku,“ uviedla Williamsová.

Kým jeden sen pokračuje, druhý sa skončil. Ten britský. Štyridsaťročné čakanie na titul sa natiahne minimálne o 12 mesiacov a poslednou šampiónkou zostáva Virginia Wadeová, ktorá nenašla premožiteľku na Wimbledone 1977.

Naj desiateho hracieho dňa:

  • najviac es: Johanna Kontová (7)
  • najviac dvojchýb: Johanna Kontová (4)
  • najviac víťazných úderov: Garbine Muguruzová (22)
  • najviac nevynútených chýb: Johanna Kontová (13)
  • najmenej nevynútených chýb: Venus Williamsová (9)

Šialené semifinále štvorhry

Deblisti dnes bojovali o finále. Keďže je Wimbledon špecifický a štvorhra sa hrá na 3 víťazné sety, dočkali sme sa úžasných maratónov.

Najvyššie nasadená fínsko-austrálska dvojica Henri Kontinen/John Peers si o titul nezahrá. Postarali sa o to Poliak Lukasz Kubot s Brazílčanom Marcelom Melom, nasadení ako štvrtí, ktorí vyhrali 13. zápas za sebou. Potrebovali na to 3 hodiny a 32 minút. Výsledok 6:3, 6:7(4), 6:2, 4:6, 9:7 podčiarkuje veľkolepošť tohto duelu.

Ešte divokejšiu a vyčerpávajúcejšiu bitku prinieslo druhé semifinále. Z postupu sa tešil po setoch 4:6, 7:5, 7:6(4), 3:6, 17:15 zohratý 16. nasadený rakúsko-chorvátsky tandem Oliver Marach/Mate Pavič. S kyslým výrazom tváre púšťali kurt Chorváti Nikola Mektič a Franko Škugor. Mrzieť ich môže najmä nepotvrdený brejk za stavu 2:1 v 5. sete. Deblový supermaratón trval 4 hodiny a 34 minút.

Marach ani Pavič zatiaľ vo svojej zbierke grandslamový titul nemajú. Kubot aj Melo sa už raz s iným partnermi zo zisku vavrínu tešili.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Belinda Benčičová

Belinda Benčičová sklamala fanúšikov aj organizátorov: Ďalšie NIE na poslednú chvíľu

PARÍŽ – Ďalšie rozhodnutie na poslednú chvíľu. Na blížiacom sa záverečnom grandslame sezóny parížskom Roland …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

4 × one =